Żory: 65 lat temu przeżyli huczne wesele - teraz wspominają...

  Żory: 65 lat temu przeżyli huczne wesele - teraz wspominają dzień ślubu

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Anna i Ludwik Beniszowie dziś
  1/3
  przejdź do galerii

  Anna i Ludwik Beniszowie dziś ©Fot. Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni

  My jesteśmy z czasów, kiedy jak coś się zepsuło, to się naprawiało, a nie wyrzucało - mówią państwo Anna i Ludwik Beniszowie z Roju, którzy pobrali się 65 lat temu. Dzisiaj są szczęśliwymi dziadkami i zdecydowanie nie wyglądają na swój wiek.
  Ona - córka szanowanego na wsi wójta i prezesa OSP. Nie miała jeszcze skończonych 18 lat, kiedy stanęła na ślubnym kobiercu. On, 25-letni kawaler zza między, umiejący zadbać o siebie. Pracował w zawodzie krawca i dla ojca pani Anny był idealnym kandydatem na zięcia.

  Z jubilatami spotkaliśmy się dokładnie 65 lat po ich ślubie - 12 listopada. Jak stwierdzili, nawet pogoda była taka sama, bo było mroźno, a z nieba lekko prószył śnieg. Kiedy jechali z kościoła, zaświeciło im też słońce.

  - Kiedyś było tak, że na wsiach młodzież nie miała się gdzie spotykać. U nas stworzyło się kółko teatralne, gdzie poznaliśmy się z moim przyszłym mężem. Organizowaliśmy spektakle u nas i w sąsiednich miejscowościach, z których dochód przeznaczany był na cele społeczne, np. budowaliśmy remizę, ciągnęliśmy prąd na wsi. Po roku znajomości z Ludwikiem wzięliśmy ślub - ucina skromnie pani Anna.

  W Roju w roku 1951 nie było kościoła, nie było też samochodów. Ślub odbył się w kościele w Boguszowicach, a młoda para i goście weselni przejechali na ceremonię.

  - Drabiniokiem jechała orkiestra, my wraz z gośćmi jechaliśmy w 15 bryczkach. Mieliśmy 8 par drużbów, dzisiaj już się tego nie praktykuje. Po ślubie jechaliśmy do domu na wesele, które trwało w zasadzie trzy dni, z poprawinami i spotkaniem w gronie najbliższych na trzeci dzień. W domu się jadło, a na zabawę szło się do sali - wspomina pan Ludwik, który pracował jako krawiec.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gratulacje dla solenizantów...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a potrzebowali do tego; 1/ zdrowia, aby indywidualnie przeżyć tyle lat, 2/ szczęścia, żeby trafić na dobrego partnera, 3/ kompromisowego charakteru, pozwalającego przeżywać problemy i kryzysy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama