Żory: chora Nikol uzbierała na terapię z delfinami

  Żory: chora Nikol uzbierała na terapię z delfinami

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kiedy w grudniu ub. r. pisaliśmy o Nikol Szafarczyk i jej walce z chorobą, jej mama Ewelina Szafarczyk wierzyła, że uda się zebrać 13 tysięcy złotych, potrzebne na wyjazd rehabilitacyjny dziewczynki na Ukrainę. Właśnie nadszedł ten dzień. Udało się uzbierać pieniądze, a Nikol już w maju będzie pływać z delfinami.
  - Bardzo cieszę się i dziękuję, bo dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, szczególnie z Miejskiego Ośrodka Kultury. Zebrano ponad połowę kwoty, resztę dołożyła rodzina. Dzięki temu wyjazd na terapię z delfinami może stać się faktem - mówi Ewelina Szafarczyk, mama Nikol.

  Dzięki wsparciu wielu osób, już 15 maja na 10 dni dziewczynka będzie mogła wyjechać na terapię z delfinami na Ukrainie.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Ratuj życie: Czy terapia z delfinami pomoże chorej Nikol z Żor?
  6 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Ratuj życie: Czy terapia z delfinami pomoże chorej Nikol z Żor? [ZDJĘCIA I WIDEO]

  Ratuj życie: Czy terapia z delfinami pomoże chorej Nikol z Żor? [ZDJĘCIA I WIDEO]

  Link do głównego zdjęcia

  ©Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni  - Kiedy pokazywałam jej filmy z pływania z delfinami, było widać ogromną radość. Powiedziałam, że też będzie tak pływać. Bardzo się ucieszyła. Marzę o tym, aby Nikolka przynajmniej zaczęła mówić, bo jeżeli umiesz mówić, dogadasz się z każdym. Jak puści mowa, myślę, że odblokują się też funkcje motoryczne i Nikol ponownie będzie chodzić. Wszystko po kolei, mam nadzieję, że delfiny bardzo jej pomogą - wyjaśnia Ewelina Szafarczyk.

  Pieniądze udało się zebrać w ramach kilku zbiórek. Pierwsza, mikołajkowa przyniosła w grudniu ok. 2,3 tys. złotych. Potem przyszły kolejne, podczas różnych wydarzeń kulturalnych w Żorach. Po naszym tekście w DZ, fundacyjne konto małej żorzanki zasiliła również kwota 200 zł od darczyńców. Ostatnie spektakle „Z pamiętnika pracownika” przyniosły dodatkowo kolejne środki. Dorzucił się też chór Voce Segreto. Łącznie ze zbiórek i wpłat udało się zebrać 7900 zł! Resztę brakującej kwoty pokryje rodzina Nikol, dzięki czemu terapia za 13 tys. złotych niebawem stanie się faktem.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Żory: Wolontariusze MOK zebrali ponad 2,2 tys. zł dla chorej Nikoli

  Jak będzie wyglądała terapia z delfinami? To zabawa w wodzie w towarzystwie delfinów, pod czujnym okiem fizjoterapeutów. Dzieci wykonują określone ćwiczenia ruchowe, natomiast ultradźwięki emitowane przez delfiny przenikają organizm i powodują pozytywne zmiany w zniszczonych komórkach. Delfiny pomogły już wielu osobom z zaburzeniami mowy i ruchu, szczególnie dzieciom cierpiącym na autyzm i porażenie mózgowe.

  Na świecie znaleźć można tylko kilka ośrodków, które prowadzą taką terapię, m.in. w USA, w Hiszpanii i na Ukrainie, gdzie wkrótce pojedzie mała żorzanka. Nikol Szafarczyk zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym, padaczką i chorobami przewodu pokarmowego. Dziewczynka nie mówi i porusza się na wózku inwalidzkim. Choć wcześniej dzięki rehabilitacji udało się znacznie polepszyć jej stan, bo już zaczęła chodzić, konieczność przeprowadzenia operacji pod narkozą sprawiła, że rehabilitację trzeba było rozpocząć od początku.

  Nikol Szafarczyk jest podopieczną Fundacji dla Dzieci „Zdążyć z pomocą”. Można ją wspomóc, wpłacając środki na konto 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 w tytule wpisując „7246 Szafarczyk Nikol”.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama