Żory: Ruszył nabór do przedszkoli. Jak zapisać dziecko?

  Żory: Ruszył nabór do przedszkoli. Jak zapisać dziecko?

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trwa nabór do w Żorach

  Trwa nabór do w Żorach ©Arch. UM Żory

  Już tylko do 28 kwietnia potrwa rekrutacja dzieci do miejskich przedszkoli w Żorach. Jak zapisać dziecko do placówki i jakie kryteria decydują o przyjęciu?
  Trwa nabór do w Żorach

  Trwa nabór do w Żorach ©Arch. UM Żory

  Ruszył nabór do miejskich przedszkoli w Żorach. Rekrutacja będzie prowadzona drogą elektroniczną, przez specjalną stronę internetową. Aby dziecko znalazło miejsce w publicznej placówce, należy wykonać kilka kroków.

  Pierwsza cześć naboru była skierowana do rodziców tych dzieci, które już uczęszczają do publicznego przedszkola w Żorach. Do 11 kwietnia składali oni deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu.
  - Na wolne miejsca w przedszkolach prowadzona będzie rekrutacja poprzez stronę internetową www.zory.przedszkola.vnabor.pl, gdzie można pobrać wniosek i zapoznać się z ofertą przedszkoli. Nabór potrwa do piątku 28 kwietnia do godz. 15. Kolejność zgłoszeń (logowania w systemie) nie ma wpływu na pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do przedszkola - informuje Adrian Lubszczyk z Urzędu Miasta Żory.

  Jakie zasady obowiązują podczas rekrutacji? W przypadku, gdy liczba kandydatów jest większa od ilości wolnych miejsc to na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego stosuje się tzw. kryteria ustawowe. Kryteria te mają jednakową wartość i są brane pod uwagę łącznie. Są to m.in. wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka, jego rodzeństwa lub rodziców, samotne wychowywanie dziecka lub jego objęcie pieczą zastępczą. Wielodzietność rodziny oznacza rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci, a samotne wychowywanie dziecka - oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba, że osoba taka wychowuje wspólnie, co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.

  W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kolejne kryteria. To np. praca obojga rodziców lub ich studia stacjonarne, a także sytuacja, kiedy do danego przedszkola uczęszcza rodzeństwo kandydata i objęcie rodziny nadzorem kuratorskim.

  - Wniosek o przyjęcie do przedszkola należy wypełnić w systemie, wydrukować, podpisać i dostarczyć do przedszkola „pierwszego wyboru”. Jeżeli rodzice zaznaczyli spełnianie kryteriów wymagających przedłożenia dokumentów dołącza się również te dokumenty, czyli np.: dokumenty potwierdzające niepełnosprawność, dokumenty potwierdzające rozwód lub separację, dokumenty potwierdzające pieczę zastępczą i orzeczenia PPP. Dokumenty muszą zostać złożone w oryginale lub kopii poświadczonej notarialnie lub przez rodzica kandydata - wyjaśnia Adrian Lubszczyk.

  Zobacz najważniejsze informacje ostatnich dni w magazynie „Info z Polski”:


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama