Demonstracja przed żywieckim sądem z preambułą Konstytucji...

  Demonstracja przed żywieckim sądem z preambułą Konstytucji RP [ZDJĘCIA]

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Demonstracja przed żywieckim sądem z preambułą Konstytucji RP [ZDJĘCIA]
  1/32
  przejdź do galerii

  ©Jakub Marcjasz

  W sobotę odbyła się kolejna demonstracja przed Sądem Rejonowym w Żywcu. Protest wobec proponowanych przez PiS i przyjętych przez parlament zmian w sądownictwie wyraziło około 200, a według niektórych nawet 250 osób. To dwa razy więcej niż dzień wcześniej. Głos zabrał m.in. prezes Sądu Rejonowego w Żywcu.
  To już kolejny dzień protestów w Żywcu. Sobotni - podobnie jak poprzednie - rozpoczął się o godz. 21.00. Tym razem uczestnicy przynieśli ze sobą także flagi Polski i Unii Europejskie. W tłumie można było dopatrzeć także osoby z Konstytucją RP. Wśród ludzi sporo było takich, którzy protestowali po raz kolejny, ale także i tych będących po raz pierwszych. Znów nie zabrakło ludzi młodych, a także rodziców z dziećmi.
  Była posłanka PO Małgorzata Pępek i poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń. Głosu jednak nie zabrali. Mówili za to prezes Sądu Rejonowego w Żywcu, Marcin Loranc, adwokat Wieńczysław Grzyb, a także zwykli mieszkańcy.

  - Serdecznie wam dziękujemy! Wasza wiara w symboliczny budynek - sąd, wasza wiara, że tam dzieje się sprawiedliwość, napełnia ten budynek, a także naszą pracę sensem. Jesteśmy niezawiśli, niezależni i tacy chcemy pozostać. Dzięki wam to się uda! - mówił do zebranych Marcin Loranc, prezes Sądu Rejonowego w Żywcu.

  - To się uda! - zaczął w odpowiedzi skandować tłum.

  Adwokat Wieńczysław Grzyb tłumaczył, że w protestach nie chodzi o obronę sędziów, bo oni sobie poradzą.

  - Czy myślicie Państwo, że będzie można wygrać sprawę przeciwko ZUS, a przeciwko Urzędowi Skarbowi, a przeciwko prokuraturze. Walczycie o swoje! Walczcie! To, że jest was tylu tutaj, napawa otuchą - mówił Wieńczysław Grzyb.

  W czasie trwającego około pół godziny manifestacji zebrani odśpiewali hymn narodowy, wysłuchali preambuły Konstytucji RP, a także artykułów związanych z rolą prezydenta ("Chcemy prezydentowi je przypomnieć" - można było usłyszeć) i pozycją sądownictwa w naszym ustroju.

  "Wolne sądy!", "Chcemy weta!", "Wolność, Równość, Demokracja!" - skandowali ludzie. Część postanowiła zabrać głos. Co mówili?

  - To jest symbol tego, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim. Społeczeństwem, którą swoją lekcję z obywatelskości odrobiło - mówił Hubert Maślanka. - Swoją obecnością pokazujecie, że jesteście tą częścią społeczeństwa, która jest kreatywna, odpowiedzialna za własny los i się nie boi. Jest zdecydowanie łatwiej dzisiaj stanąć w Bielsku-Białej, Katowicach, większych miastach, schować się za tłumem. Natomiast wymaga ogromnej odwagi stawienie się tutaj, kiedy do niedawno myślano, że takie inicjatywy w tym mieście nie mogą się zdarzyć - mówił i apelował jednocześnie o "poszanowanie dla współobywateli, którzy myślą inaczej, a którzy dziś próbują narzucić retorykę i ograniczyć nasze prawa". - Jestem przeciwko łamaniu Konstytucji, zasad państwa prawnego i będą protestował dopóki starczy mi sił - deklarował Marek Mazurek. - Jestem wściekły, że musimy tutaj być i bronić Konstytucji. Mam nadzieję, że z każdym dniem będzie coraz więcej osób, w coraz mniejszych miejscowościach - powiedział młody mężczyzna, który na co dzień mieszka w Katowicach. W Żywcu jest na wakacjach, dlatego to tutaj postanowił przyjść na demonstrację.

  Po zakończeniu przemówień uczestnicy odśpiewali "Odę do radości", a potem ponownie - tak jak było to dzień wcześniej - ułożyli ze świec napis "Veto". Na koniec jeszcze raz zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

  W niedzielę ma odbyć się kolejna pikieta.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POstkomuna się konczy!

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Gdzie te Lemingi był jak POstkomuna podnosiła wiek emerytalny i robiła skok na pieniądze z OFE?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama