Desant żołnierzy NATO na Jeziorze Żywieckim. Skakali Niemcy,...

  Desant żołnierzy NATO na Jeziorze Żywieckim. Skakali Niemcy, Czesi, Holendrzy i Polacy WIDEO+ZDJĘCIA

  JM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Stu żołnierzy z Niemiec, Czech, Holandii i Polski wzięło udział w skokach do wody zorganizowanych przez 6 Brygadę Powietrznodesantową na Jeziorze Żywieckim. Skakali z wysokości 400 metrów. Szkolenie zorganizowała 6. Brygada Powietrzno-desantowa.
  Desant do Jeziora Żywieckiego
  1/28
  przejdź do galerii

  Desant do Jeziora Żywieckiego ©M. Trzebińska, M. Krzystoń, M. Sigmund.

  Skoki wykonywano z wysokości 400 metrów nad powierzchnią wody na spadochronach desantowych o małej sterowności AD-95. Wykorzystano w nich śmigłowiec W-3 Sokół z 7. dywizjonu lotniczego Nowy Glinnik), który startował z lotniska w okolicach miejscowości Lipowa położonego kilka kilometrów od miejsca zrzutu.

  - Skok spadochronowy do wody to jedno z trudniejszych zadań jakie musi umieć wykonać spadochroniarz. Oprócz tych elementów, które są klasyczne w czasie lądowania na ziemię dochodzą także dodatkowe czynności. Polegają one na tym, że żołnierz tuż przed zetknięciem się z powierzchnią wody musi wypiąć się z uprzęży. Ten rodzaj zadania jest obligatoryjny w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej dla instruktorów spadochronowych, żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych i zabezpieczenia desantowania - tłumaczą wojskowi.

  - Im więcej skoków, tym większy komfort psychiczny. Jednak emocje są zawsze, jak przy każdym skoku – powiedział jeden ze spadochroniarzy.

  Zobacz galerię

  W czasie wykonywania skoków spadochroniarze wyposażeni byli w kamizelki MLRJ. Napełniają się one automatycznie po zetknięciu z wodą. Zaraz po wylądowaniu spadochroniarze byli wyławiani z wody przez zespół zabezpieczający w skład, którego wchodzili między innymi płetwonurkowie, żołnierze na łodziach a także Straż Pożarna i Policja Wodna z Żywiecczyzny na co dzień działająca na Jeziorze Żywieckim.

  Autorami zdjęć, które opublikowane zostały na fecobookwym profilu brygady, są M. Trzebińska, M. Krzystoń i M. Sigmund.

  Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ  Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama