Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniędzy brakuje, ale w Żywcu pokazują, jak sobie z tym radzić

Jakub [email protected]
Ośrodek zmienił kolory, w pracach pomagali m.in. uczestnicy Światowych Dni Młodzieży
Ośrodek zmienił kolory, w pracach pomagali m.in. uczestnicy Światowych Dni Młodzieży fot. sos-w w
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy znów mocno się zmienił na plus. W prace zaangażowali się sponsorzy, nauczyciele, rodzice, a także wolontariusze

Po tym, jak powiedzieliśmy „A”, musieliśmy powiedzieć „B” - śmieje się Magdalena Worek, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wŻywcu. Już podczas ubiegłorocznych wakacji nauczyciele wspólnie z wolontariuszami wyremontowali kilka pomieszczeń, a teraz w szkole znów wiele się działo - wszystko po to, by ciemna i szara szkoła ożyła paletą barw. I udało się! Podobnie jak za pierwszym razem z pomocą przyszli przyjaciele placówki.

- Ze wspólnikiem prowadzę w Żywcu firmę. Przypadek sprawił, że się tutaj znalazłam, to miała być drobna pomoc przy remoncie łazienki, a zobaczyłam ogrom łazienek do zrobienia. I od tego się zaczęło - opowiada Jolanta Dziedzic-Kwak, prezes zarządu firmy Sanco Polska, która specjalizuje się w akcesoriach łazienkowych.

W pomoc postanowiła zaangażować innych. I tak na jednym z portali społecznościowych zainicjowana została akcja „Farba”. Odzew było ogromny. - Udało nam się zebrać setki litrów farby - mówi Jolanta Dziedzic-Kwak. - 350? - wtrąca Magdalena Worek. - Więcej, więcej! Od 200 litrów się zaczęło i wiem, że po trzech dniach jej brakło - zauważa pani prezes.

Pomysł nie ograniczył się jednak tylko do zbiórki potrzebnej farby - tej ostatecznie było tyle, że pomalowano nie tylko korytarze, ale także kilka pracowni. Poza tym dzięki pozyskanym pieniądzom w ramach projektu jednej z firm udało się wyremontować łazienkę, a także gabinet psychologa. Zmiany zaszły także w gabinecie logopedy. W pracach uczestniczyli nauczyciele, rodzice, uczniowie, szefowie i pracownicy firm, które podarowały materiały, a także wolontariusze. Wśród tych ostatnich byli m.in. uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, którzy przebywali w Żywcu. To nie wszystko - podczas akcji „Ewangelizacja w Beskidach” rodzice uczniów ośrodka przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, które przeznaczone zostaną na wyposażenie poszczególnych sal oraz zakup pomocy dydaktycznych. Przy szkole działa także stowarzyszenie, które również pozyskuje pieniądze na jej funkcjonowanie.

- Mamy mnóstwo ludzi dobrej woli. Skala wsparcia jest dwukrotnie większa niż w zeszłym roku. Szacujemy ją na około 60 tysięcy złotych - wylicza Magdalena Worek.
Obecnie prace na terenie ośrodka cały czas prowadzi Starostwo Powiatowe w Żywcu, które jest organem prowadzącym placówkę.

- To największa tego typu placówka w powiecie - zauważa Stanisław Kucharczyk, wicesta-rosta żywiecki. Przyznaje, że przez wiele lat nie działo się w niej dobrze, dlatego dla nowego zarządu poprawienie sytuacji ośrodka stało się priorytetem. Stąd m.in. zeszłoroczna decyzja o zmianie dyrekcji szkoły. - Pomiędzy poprzednim a obecnym funkcjonowaniem placówki panuje przepaść - nie ukrywa wicestarosta, podkreślając, że bez pozytywnej energii w samym ośrodku nie udałoby się tego zrobić. Także powiat dokłada swoją cegiełkę do tych zmian.

- Wyasygnowaliśmy ponad 125 tysięcy złotych, by utworzyć warsztaty terapii zajęciowej - mówi Stanisław Kucharczyk.

Remont pomieszczeń, gdzie będą się odbywać zajęcia, właśnie się kończy, wkrótce ma ruszyć nabór, poza tym starostwo w ramach projektów unijnych jeszcze w tym roku chce złożyć wniosek o pieniądze na termo-modernizację budynku ośrodka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!