Radziechowy: Nie palcie traw! - dzieci będą uczyć dorosłych

  Radziechowy: Nie palcie traw! - dzieci będą uczyć dorosłych

  JM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pożary traw to coroczna plaga
  1/10
  przejdź do galerii

  Pożary traw to coroczna plaga ©Piotr Krzyzanowski

  Aż 31 razy interweniowali w miniony weekend strażacy z powodu pożaru traw na Żywiecczyźnie. Mimo apeli, problem pojawia się co roku. W gminie Radziechowy-Wieprz to dzieci będą uczyć dorosłych, że podpalanie traw nie przynosi żadnych korzyści.
  Miniony weekend w powiecie żywieckim obfitował w interwencje jednostek straży pożarnych. Brało w nich udział 100 zastępów. To prawie 600 strażaków ratowników zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych.

  Najwięcej interwencji, bo aż 31, związanych było z wypalaniem traw. Niechlubną statystykę otwiera gmina Węgierska Górka – 12 pożarów traw, następnie Żywiec – 6, Lipowa – 5, Radziechowy Wieprz - 4.
  W tej ostatniej wystartował właśnie projekt ekologiczny „Nie wypalaj traw - przecież nie zabija się życia”, który realizowany jest w Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach.

  - Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości społeczeństwa lokalnego na temat szkód i zagrożeń wynikających z wypalania traw, a co za tym idzie zmniejszenie Wiosennego Zagrożenia Pożarowego oraz wdrażanie pozytywnych działań związanych z ochroną lokalnych ekosystemów przy użyciu innowacyjnych form i metod pracy oraz dostępnych technologii. Aktywnymi uczestnikami projektu jest ok. 400 uczniów Zespołu Szkół w Radziechowach w wieku od 7 do 12 lat, 100 przedszkolaków, rodzice uczniów, nauczyciele, internauci, społeczność lokalna gminy Radziechowy- Wieprz, władze lokalne objęte akcją informacyjną - mówi Bożena Kupczak, wicedyrektor Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika, koordynatorka projektu.

  Zobacz galerię

  Projekt szkoły z Radziechów został laureatem konkursu grantowego Eko Odkrywcy 4 zorganizowanego przez Henkel Polska Sp. z o.o., drogerie Rossmann oraz Fundację Nasza Ziemia z Warszawy. Na tegoroczną edycję konkursu grantowego wpłynęła rekordowa liczba wniosków - łącznie 165 projektów.

  - Jury wytypowało 20 projektów, które zostały poddane głosowaniu internetowemu. Internauci zadecydowali o przyznaniu dofinansowania dla naszego projektu - mówi Bożena Kupczak.

  Na realizację projektu w Radziechowach przyznano kwotę blisko 3 tys. zł.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama