Rajcza: Ten obraz góralom podarował sam król Jan Kazimierz....

  Rajcza: Ten obraz góralom podarował sam król Jan Kazimierz. Pochodzi z Jasnej Góry [ZDJĘCIA]

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rajcza: Ten obraz góralom podarował sam król Jan Kazimierz. Pochodzi z Jasnej Góry [ZDJĘCIA]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Ks. Jacek Pędziwatr/Kuria Diecezjalna

  Podarowany góralom z Rajczy przez króla Jana Kazimierza malowany na blasze obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem został w sobotę 1 lipca ozdobiony koronami biskupimi przez bpa Romana Pindla, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej.
  Wybrałaś sobie ten pogodny dzień - pierwszą sobotę miesiąca, jako dzień powrotu do nas, do miejsca, gdzie wszystko na Ciebie czeka. Nie ma tutaj fragmentu muru, światła, osoby, która by tu na Ciebie nie czekała. Blisko 400 lat temu przybyłaś do Rajczy i zamieniłaś to miejsce i ich mieszkańców w królewską siedzibę, Swojej obecności i Swojego tronu- mówił 1 kwietnia ks. Ryszard Grabczyk, kustosz sanktuarium w Rajczy, kiedy po trwającej od maja ub. roku pracom renowacyjnym i konserwatorskim w kościele powitano.

  W sobotę 1 lipca, w kościele świętych Wawrzyńca i Kazimierza w Rajczy odbyła się koronacja tego niezwykłego obrazu. Koronę, zrobioną ze złota ofiarowanego przez wiernych, nałożył bp Roman Pindel.

  Koronę wykonał krakowski złotnik Tadeusz Piątek, wg projektu artysty-konserwatora dzieł sztuki Tadeusz Stopki. Rajczańska korona jest wzorowana na koronie papieskiej, którą 300 lat temu ofiarował dla Jasnej Góry papież Klemens XI. Korona nie została przytwierdzona do obrazu, ale do specjalnie zaaranżowanej, otaczającej go ramy.

  Obraz Matki Boskiej Kazimierzowskiej należał do króla Jana Kazimierza, pochodził z zamku w Bełzie i towarzyszył monarsze w czasie prowadzonych przez niego działań wojennych. Pierwotnie wizerunek posiadał hebanową ramę ze srebrnymi aplikacjami, umożliwiającą ustawianie go na stole lub biurku. Król Jan Kazimierz po swojej abdykacji wyjeżdżając do Francji 4 lipca 1669 r. gościł w żywieckim zamku. Wtedy właśnie do monarchy przyszli rajczańscy górale, prosząc o zezwolenie na wybudowanie w królewskich włościach świątyni. Król zgadzając się, ofiarował dla przyszłej świątyni obraz Matki Bożej, do którego, jak napisał kronikarz „miał osobliwe nabożeństwo”.

  - Wizerunek od czasów donacji królewskiej aż do czasów najnowszych zawsze przebywał w Rajczy. Najpierw umieszczono go w ołtarzu bocznym, a następnie w głównym, stanowiąc ozdobę drewnianego, a później murowanego kościoła parafialnego - mówi ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.

  ZOBACZ WIDEO Dzisiaj w naszym cyklu Kocham Beskidy, bo... odwiedzamy Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu :

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama