Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z żywieckiego „Kornika" sadzili drzewa w Portugalii ZDJĘCIA

JM
Uczniowie z żywieckiego „Kornika" sadzili drzewa w Portugalii
Uczniowie z żywieckiego „Kornika" sadzili drzewa w Portugalii mat. ZSDiL w Żywcu
Uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu wzięli udział w stażu zawodowym, który odbył się w Portugalii. - Była to naprawdę ekscytująca przygoda. Przelot samolotem, wiosna zamiast naszej zimy, kontakt z lokalną kulturą i kuchnią, a przede wszystkim możliwość zdobycia nowych, zawodowych umiejętności - to tylko niektóre powody pozwalające zaliczyć wyjazd do bardzo udanych - podkreślają.

Staż, który trwał od 18 lutego do 4 marca, został zorganizowany w ramach projektu „Europa uczy zawodu”. Na miejsce realizacji projektu wybrano Esposende, piękną, portugalską miejscowość położoną nad Oceanem Atlantyckim.

- Była to naprawdę ekscytująca przygoda. Przelot samolotem, wiosna zamiast naszej zimy, kontakt z lokalną kulturą i kuchnią, a przede wszystkim możliwość zdobycia nowych, zawodowych umiejętności - to tylko niektóre powody pozwalające zaliczyć wyjazd do bardzo udanych - podkreślają uczestnicy wyjazdu.

Grupa była niewielka. liczyła tylko 9 osób wraz z opiekunem. Uczestnicy to uczniowie klas II i III Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych kształcących się w zawodzie technik leśnik. Zanim wyjechali przeszli kilka etapów rekrutacji oraz szczegółowe szkolenie językowym oraz kulturowym.

- Ekipa miała możliwość zapoznać się z zasadami funkcjonowania leśnictwa, w tak odmiennym pod względem przyrodniczym i klimatycznym kraju, jakim jest Portugalia. Nie tylko zapoznawali się z charakterystyczną dla tego regionu fauną i florą, poznawali formy ochrony przyrody stosowane lokalnie, ale także brali czynny udział w pracach związanych z gospodarka leśną. Przede wszystkim pozostawili po sobie kawałek świeżo zasadzonego drzewostanu przyczyniając się tym samym do zwiększenia lesistości kraju - podkreśla szkoła.

W tym miejscu ciekawostka. Organizacja leśnictwa w Portugalii jest zupełnie odmienna od naszej i wiele problemów, z którymi młodzi leśnicy zetknęli się podczas stażu. okazało się zupełnie nowymi. Szczególnie poruszający był dla uczestników wyjazdu fakt masowego wprowadzania gatunków szybko rosnących, a co za tym idzie stałego zubażania składu gatunkowego miejscowych lasów. Działania takie związane są ściśle ze strukturą własności portugalskich lasów, które w ponad 90% są prywatne, a co za tym idzie nie podlegają uregulowaniom prawnym chroniącym ich bioróżnorodność. Był to dla uczestników wyjazdu kolejny dowód na to jak ważną funkcję pełnią w Polsce Lasy Państwowe.

Doświadczenia i zdobyte umiejętności przede wszystkim podniosły ich kwalifikacje zawodowe, ale to nie jedyne korzyści jakie odnieśli z wyjazdu. Równie ważnym elementem była konieczność codziennego porozumiewania się w obcym języku oraz wszystko to co związane jest z daleką podróżą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!