Uczniowie z żywieckiego „Kornika" sadzili drzewa w...

  Uczniowie z żywieckiego „Kornika" sadzili drzewa w Portugalii ZDJĘCIA

  JM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie z żywieckiego „Kornika" sadzili drzewa w Portugalii
  1/21
  przejdź do galerii

  Uczniowie z żywieckiego „Kornika" sadzili drzewa w Portugalii ©mat. ZSDiL w Żywcu

  Uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu wzięli udział w stażu zawodowym, który odbył się w Portugalii. - Była to naprawdę ekscytująca przygoda. Przelot samolotem, wiosna zamiast naszej zimy, kontakt z lokalną kulturą i kuchnią, a przede wszystkim możliwość zdobycia nowych, zawodowych umiejętności - to tylko niektóre powody pozwalające zaliczyć wyjazd do bardzo udanych - podkreślają.
  Staż, który trwał od 18 lutego do 4 marca, został zorganizowany w ramach projektu „Europa uczy zawodu”. Na miejsce realizacji projektu wybrano Esposende, piękną, portugalską miejscowość położoną nad Oceanem Atlantyckim.

  - Była to naprawdę ekscytująca przygoda. Przelot samolotem, wiosna zamiast naszej zimy, kontakt z lokalną kulturą i kuchnią, a przede wszystkim możliwość zdobycia nowych, zawodowych umiejętności - to tylko niektóre powody pozwalające zaliczyć wyjazd do bardzo udanych - podkreślają uczestnicy wyjazdu.

  Grupa była niewielka. liczyła tylko 9 osób wraz z opiekunem. Uczestnicy to uczniowie klas II i III Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych kształcących się w zawodzie technik leśnik. Zanim wyjechali przeszli kilka etapów rekrutacji oraz szczegółowe szkolenie językowym oraz kulturowym.

  - Ekipa miała możliwość zapoznać się z zasadami funkcjonowania leśnictwa, w tak odmiennym pod względem przyrodniczym i klimatycznym kraju, jakim jest Portugalia. Nie tylko zapoznawali się z charakterystyczną dla tego regionu fauną i florą, poznawali formy ochrony przyrody stosowane lokalnie, ale także brali czynny udział w pracach związanych z gospodarka leśną. Przede wszystkim pozostawili po sobie kawałek świeżo zasadzonego drzewostanu przyczyniając się tym samym do zwiększenia lesistości kraju - podkreśla szkoła.

  W tym miejscu ciekawostka. Organizacja leśnictwa w Portugalii jest zupełnie odmienna od naszej i wiele problemów, z którymi młodzi leśnicy zetknęli się podczas stażu. okazało się zupełnie nowymi. Szczególnie poruszający był dla uczestników wyjazdu fakt masowego wprowadzania gatunków szybko rosnących, a co za tym idzie stałego zubażania składu gatunkowego miejscowych lasów. Działania takie związane są ściśle ze strukturą własności portugalskich lasów, które w ponad 90% są prywatne, a co za tym idzie nie podlegają uregulowaniom prawnym chroniącym ich bioróżnorodność. Był to dla uczestników wyjazdu kolejny dowód na to jak ważną funkcję pełnią w Polsce Lasy Państwowe.

  Doświadczenia i zdobyte umiejętności przede wszystkim podniosły ich kwalifikacje zawodowe, ale to nie jedyne korzyści jakie odnieśli z wyjazdu. Równie ważnym elementem była konieczność codziennego porozumiewania się w obcym języku oraz wszystko to co związane jest z daleką podróżą.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama