Ważne
  Zbiórka na sprowadzenie prochów rodziców księżnej Marii...

  Zbiórka na sprowadzenie prochów rodziców księżnej Marii Krystynie Habsburg do Żywca [ZDJĘCIA]

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W czasie wieczoru wspomnień o księżnej Marii Krystynie Habsburg poinformowano o rozpoczęciu zbiórki na sprowadzenie prochó jej rodziców do Żywca.
  1/14
  przejdź do galerii

  W czasie wieczoru wspomnień o księżnej Marii Krystynie Habsburg poinformowano o rozpoczęciu zbiórki na sprowadzenie prochó jej rodziców do Żywca. ©Jakub Marcjasz

  W sobotę w Żywcu odbył się wieczór wspomnień o księżnej Marii Krystynie Habsburg. W trakcie wydarzenia oficjalnie poinformowano o rozpoczęciu zbiórki środków potrzebnych na pokrycie kosztów sprowadzenia prochów rodziców Marii Krystyny Habsburg do Żywca ze Szwecji.
  Z propozycją sprowadzenia prochów rodziców Marii Krystyny do Żywca wyszedł burmistrz miasta Antoni Szlagor. Okazją ma być obchodzony w 2018 roku jubileuszu 750-lecia miasta.

  - Jest wiele firm i osób chcących wesprzeć tą cenną inicjatywę. Nie będziemy żadnymi kosztami obciążać podatników i nie będziemy finansować tej inicjatywy z pieniędzy miasta, ale będą to pieniądze, które będą dobrowolnie wpłacane na specjalne konto, jakie uruchomiliśmy.
  Myślę, że tak jak żywieccy Habsburgowie mieli tyle serca dla mieszkańców tej ziemi, to odrobina serca będzie również wśród nas, a żeby znaleźli się oni przynajmniej po śmierci na naszej żywieckiej ziemi - mówił podczas sobotniej uroczystości Antoni Szlagor.

  Już wcześniej Rada Miejska Żywca podjęła uchwałę w sprawie "wyrażenia woli sprowadzenia do miasta Żywca doczesnych szczątków księcia Karola Olbrachta Habsburga oraz jego żony Alicji Habsburg z domu Ankarcrona".

  - Uchwałę Rada Miejska w Żywcu podjęła jednogłośnie - poinformował Krzysztof Greń, przewodniczący Rady Miasta Żywca.

  Głos zabrał także obecny w Żywcu mecenas Krzysztof Góralczyk, pełnomocnik rodziny Habsburgów, który przed uroczystością rozmawiał z Renatą Habsburg Lorena de Zulueta i Karolem Stefanem Habsburgiem, czyli siostrą i bratem Marii Krystyny Habsburg.

  - Renata i Karol pragną wyrazić dwa uczucia: radość i wdzięczność. Mimo tego, że są w oddali i najprawdopodobniej nie będą mogli przyjechać już chyba nigdy do Żywca, są tu dzisiaj, teraz sercem i duchem obecni z Państwem i naprawdę radują się bardzo - mówił Krzysztof Góralczyk i w imieniu swoimi oraz rodziny Habsburgów zadeklarowało "daleko idącą pomoc w tej szlachetnej inicjatywie".

  Zgodnie z założeniami, prochy rodziców Marii Krystyny Habsburg zostaną złożone w krypcie rodzinnej Habsburgów w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przy żywieckiej konkatedrze. Oprócz Marii Krystyny Habsburg spoczęli tam także dziadek księżnej, arcyksiążę Karol Stefan Habsburg (zmarł w 1933 roku), jej babcia Maria Teresa Habsburg (zmarła także w 1933 roku) oraz brat Olbracht Maksymilian (zmarł w 1928 roku, mając zaledwie 2 lata).
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama