Żywiec nie zapomina o Aleppo. Inicjatywę Polskiej Akcji...

  Żywiec nie zapomina o Aleppo. Inicjatywę Polskiej Akcji Humanitarnej promowała Janina Ochojska

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, podczas wizyty w Żywcu spotkała się 
m.in. z uczniami z koła wolontariatu z gimnazjum w Tward
  1/3
  przejdź do galerii

  Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, podczas wizyty w Żywcu spotkała się 
m.in. z uczniami z koła wolontariatu z gimnazjum w Twardorzeczce ©fot. jakub marcjasz

  Stać nas na pomoc. Uważam, że jest to nasz obowiązek – mówiła w Żywcu Janina Ochojska Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej odwiedziła miasto w ramach inicjatywy „Żywiec dla Aleppo”
  Spotkania, koncerty, dyskusje, a także zbiórka pieniędzy na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej z przeznaczeniem na pomoc dla ewakuowanych mieszkańcom Aleppo, którzy dotarli do obozów dla uchodźców w prowincji Idlib – Żywiec nie zapomina o ofiarach wojny w Syrii. W mieście zrodziła się inicjatywa obywatelska „Żywiec dla Aleppo”.

  Zobacz galerię

  – Zaangażowałem się, bo – jak mawiał profesor Władysław Bartoszewski – „warto być przyzwoitym”.
  Moje serce mówi, że trzeba pomóc. Sam mam dzieci i chcę pomóc ludziom, którzy w tej wojnie mogą te dzieci stracić. Wiele osób chciałoby jakoś pomóc, więc z przyjaciółmi postanowiliśmy pokazać im jak to mogą zrobić – tłumaczy Dariusz Paczkowski, znany twórca street artu i działacz społeczny, który obok Kuby Winiarskiego, Szymona J. Wróbla, Katarzyny Faber Wróblewskiej, Szymona Kułakowskiego i Anny Jafernik znalazł się w spontanicznie powstałej grupie.

  W ramach inicjatywy „Żywiec dla Aleppo” miasto nad Sołą i Koszarawą odwiedziła Janina Ochojska. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej spotkała się z młodymi ludźmi w dwóch żywieckich szkołach, a także z mieszkańcami podczas otwartego spotkania.

  Janina Ochojska w Żywcu o pomocy dla Syrii - ZOBACZ ZDJĘCIA:
  5 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Spotkanie w Żywcu z Janiną Ochojską, szefową Polskiej Akcji Humanitarnej

  Janina Ochojska w Żywcu o pomocy dla Syrii [ZDJĘCIA+WIDEO]

  Link do głównego zdjęcia

  Spotkanie w Żywcu z Janiną Ochojską, szefową Polskiej Akcji Humanitarnej ©Jakub Marcjasz  – Jedna złotówka to zapewnienie wody dla jednej syryjskiej rodziny na jeden dzień, 180 zł kosztuje paczka żywnościowa, która wystarcza na miesiąc. Stać nas na pomoc. Uważam, że jest to nasz obowiązek – mówiła Janina Ochojska.

  Polska Akcja Humanitarna już od trzech lat pomaga potrzebującym w Syrii, zapewnia im dostęp do wody, żywności, leków i schronienia. Pracownicy misji organizacji w tym kraju dostarczają potrzebującym wodę pitną, paczki żywnościowe, artykuły higieniczne i środki czystości, koce, materace, namioty i leki, remontują systemy wodne oraz łazienki i toalety w szkołach, usprawniają i tworzą systemy gospodarki odpadami oraz dostarczają mąkę i drożdże do piekarni, które w zamian utrzymują niskie ceny chleba. W 2016 r. organizacja dotarła z pomocą do około pół miliona ludzi w prowincjach Idlib i Aleppo. Na te działania pieniądze zbierane są cały czas.

  – Nie wiemy, kiedy wojna się skończy, jak długo będziemy musieli tym ludziom pomagać – tłumaczy Janina Ochojska.

  Kolejne wydarzenia w ramach inicjatywy „Żywiec dla Aleppo” już 4 lutego, kiedy odbędą się koncerty, podczas których zbierane będą pieniądze dla PAH, a także 5 lutego. Wówczas w ży-wieckim kinie Janosik pokazany zostanie film „Fuocoammare. Ogień na morzu”. To wstrząsająca dokumentalna opowieść o losach małej wyspy Lampeduza, która stała się drzwiami do Europy dla uchodźców. Przy okazji odbędzie się spotkanie z Syryjką z Aleppo, Karin Kanjo i Marcinem Żyłą – zastępcą „Tygodnika Powszechnego”, który dwa razy był na Lampeduzie i opisywał sytuację przypływających do niej uchodźców.

  – To nie są teoretycy, którzy znają sytuację z przekazów medialnych, tylko osoby, które doświadczyły jej w sposób namacalny. Bardzo ważna podczas naszej akcji, oprócz zbiórki, jest także warstwa edukacyjna – podkreśla Szymon J. Wróbel, jeden z inicjatorów akcji „Żywiec dla Aleppo”, zwracając uwagę, że Żywiec oddalony jest od Aleppo zaledwie o 2777 kilometrów.

  [b]Janina Ochojska w Żywcu o pomocy dla Syrii - ZOBACZ WIDEO:
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama