Żywiec: Otwarcie szpitala w 2018 roku. Budowa idzie naprzód,...

  Żywiec: Otwarcie szpitala w 2018 roku. Budowa idzie naprzód, ale nie bez przeszkód

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na Polach Lisickich w końcu można zobaczyć zarysy konstrukcji nowego szpitala. Prace mają potrwać do 2018 roku
  1/3
  przejdź do galerii

  Na Polach Lisickich w końcu można zobaczyć zarysy konstrukcji nowego szpitala. Prace mają potrwać do 2018 roku ©Starostwo Powiatowe Żywiec

  Nowy Szpital Powiatowy w Żywcu to wyczekiwana inwestycja w całym powiecie. Inwestycja jest realizowana nie bez przeszkód. Negocjowana jest kolejna umowa.
  Zgodnie z początkowym planem dzisiaj nowy Szpital Powiatowy w Żywcu miał już przyjmować pacjentów. Na przeszkodzie stanęły skomplikowane procedury. Inwestycja - jedyna obecnie tego typu realizowana w naszym kraju- powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Skomplikowana materia sprawiała, że między powiatem ży-wieckim a firmą InterHealth Canada Limited, która buduje placówkę, przez wiele miesięcy trwały negocjacje.

  Na szczęście blisko rok temu budowa w końcu ruszyła i postępuje, mimo że kanadyjska firma nadal nie uzyskała potrzebnego kredytu na inwestycję i obecnie prowadzi ją z własnych środków. Tak - zgodnie z wnioskiem partnera prywatnego - ma być do czerwca 2017 roku. W efekcie InterHealth Canada Limited po raz kolejny wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie terminu zamknięcia finansowego.

  - Zarząd powiatu uznał, że jest to zbyt długi termin, aby przyjąć go tylko uchwałą i zleciliśmy kancelarii prawnej przygotowanie porozumienia - mówił jeszcze we wrześniu Andrzej Kalata, starosta powiatu żywieckiego.

  Właśnie okazało się, że porozumienie nadal nie ma, a zarząd powiatu podjął uchwałę o... przedłużeniu terminu zamknięcia finansowego. Dlaczego?

  - Ze strony partnera dochodziły sygnały o tym, że on tak naprawdę nie wie czy ma dalej angażować wykonawcę, dlatego uznaliśmy, że taką uchwałę podejmiemy i damy zgodę, bo inaczej sami zablokowalibyśmy budowę szpitala, która postępuje - powiedział podczas poniedziałkowej sesji rady powiatu starosta Kalata. Dodał, że w uchwale jest zapis, iż może ona zostać zastąpiona porozumieniem, kiedy takie zostanie podpisane (ma stać się to w połowie listopada). W dokumencie znalazł się także zapis o kontynuowaniu budowy zgodnie z harmonogramem gwarantującym, że oddanie do użytkowania szpitala nastąpi do 31 lipca 2018 r. Prace mają być kontynuowane z pieniędzy własnych do wysokości ustalonego wkładu własnego w umowach kredytowych. Partner ma też regularnie przekazywać zarządowi powiatu okresowe raporty z postępu prac i zabezpieczenia środków bankowych na kolejne etapy budowy.

  A co jeśli inwestycja zostanie przerwana?

  - W umowie, którą przygotowujemy upieramy się przy tych punktach, które mówią o tym, że jeśli partner nie będzie w stanie wykonać inwestycji, pozwolą one nam w jak najkrótszym czasie przejąć działkę, projekt i pozwolenie na budowę i realizować tę budowę już w oparciu o inny scenariusz. Nie wyobrażam sobie, że tego szpitala nie wybudujemy. Jesteśmy zdeterminowani - podkreślił na sesji Andrzej Kalata.


  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama