Żywiec: protest przeciw reformie sądów. Ludzie dwa razy...

  Żywiec: protest przeciw reformie sądów. Ludzie dwa razy więcej [ZDJĘCIA]

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Około 100 osób wzięło udział w piątkowej pikiecie przed Sądem Rejonowym w Żywcu
  1/31
  przejdź do galerii

  Około 100 osób wzięło udział w piątkowej pikiecie przed Sądem Rejonowym w Żywcu ©Jakub Marcjasz

  Około 100 osób wzięło udział w piątkowej pikiecie przed Sądem Rejonowym w Żywcu. Podobnie jak w innych miastach w kraju zaprotestowali oni przeciwko zmianom proponowanym przez PiS w sądownictwie. Przed wejściem do budynku ze świec i zniczy ułożyli napis weto. Zapowiedzieli, że jutro przyjdą znów.
  Podczas pierwszej demonstracji, która kilka dni temu odbyła się w Żywcu, obecnych było około pięciu osób. W czwartek było ich już około 30-40, a w piątek około 100. Wśród nich także sporo młodych ludzi, których pierwszego dnia protestu nie było w ogóle, a dzień później można było policzyć ich na palcach jednej ręki.

  Mieszkańcy Żywca i Żywiecczyzny zaczęli pojawiać się przed budynkiem sądu już przed 21.00. Z każdą kolejną minutą było ich coraz więcej. Na początek odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.
  - Wczoraj byłem w Bielsku-Białej, ale dziś chciałem być tutaj. Tak, trzeba mieć odwagę, bo łatwo jest się schować w tłumie podczas manifestacji, a co innego w tak małym mieście jak Żywiec. Za tymi ludźmi nikt nie stoi, przyszli spontanicznie i z własnej potrzeby - mówił nam jeden z mężczyzn. - Mamy obawy, można powiedzieć, że tutaj jest region PiS-u, ale w takiej sytuacji nie możemy siedzieć cicho. Musimy protestować. Nie mogę się dziać takie rzeczy, bo to jest powrót do PRL-u - to już głos dwóch innych kobiet.

  Dlaczego przyszli? Wśród argumentów pojawiały się te, o których mówili uczestnicy czwartkowej pikiety, a o której pisaliśmy tutaj Sporo z nich pojawiła się po raz kolejny.

  - Jestem po raz trzeci. Na początku było to "kółko różańcowe", było nas tutaj sztuk pięć. Miałam nadzieję, że coś się tutaj ruszy i ruszyło - mówi Henryka Panek, która na demonstracji pojawiła się z biało-czerwoną flagą. - Nie obawiam się tutaj przychodzić. Przeszłam bardzo wiele, w tym 80-ty rok, wylądowałam na bruku i oni mogą mi... Chcę umrzeć w przyzwoitym państwie - podkreśliła kobieta.

  Zobacz galerię

  Wśród uczestników piątkowej demonstracji był także student prawa, Michał Wiewióra, który nie ukrywa, że wśród jego znajomych obecna sytuacja jest żywo komentowana.

  - To, czego się teraz uczymy, jest kwestionowane przez władzę ustawodawczą i wykonawczą. Widzimy, że to zmierza w bardzo złym kierunku - tłumaczy w rozmowie z DZ. - Kiedy władza ustawodawcza i wykonawcza dąży do tego, aby odwołać wszystkich sędziów Sądu Najwyższego i wprowadzić sędziów z nadania politycznego, to dochodzi do sytuacji, że prawa i wolności obywatela gwarantowane w konstytucji nie będą podlegać należytej ochronie, gdy będą one naruszane przez władzę ustawodawczą i wykonawczą. Sędziowie to jest ostatni bezpiecznik tych praw i wolności - dodał.

  "Andrzej Duda, to się nie uda!", "Jutro będzie nas jeszcze więcej!", "Nie, nie, nie. Nie takiej Polski chcę", "Gdy suweren jest wkurzony, nie pomogą wam kordony!" - to hasła jakie można było dziś usłyszeć w Żywcu. Oprócz hymnu narodowego uczestnicy demonstracji odśpiewali też m.in. "Kocham wolność" Chłopców z Placu Broni. Próbowali także intonować "Odę do radości".

  W sobotę protest ma być powtórzony. Dziś uczestnicy zachęcali, aby przynieść ze sobą flagi Polski oraz Unii Europejskiej.

  Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje  Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmieć ludzki

   Bartek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Oglądam wszystkie zdjęcia i z tego co widzę to najbardziej zaangażowana w protest jest patologia społeczna te twarze mówią same za siebie szkoda, że nazwisk nie można podać ale z wieloma osobami z...rozwiń całość

   Oglądam wszystkie zdjęcia i z tego co widzę to najbardziej zaangażowana w protest jest patologia społeczna te twarze mówią same za siebie szkoda, że nazwisk nie można podać ale z wieloma osobami z tych zdjęć miałem w życiu okazję porozmawiać i jakoś mnie nie dziwi gdzie przyszli i o co walczą. Na szczęście ten śmieć ludzki to tylko kilka osób.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale tłumy świat się śmieje! Garstka Resortowych Dzieci!

   wojtek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   POstkomuniści wyprowadzili Ciamajdanowców na ulice! Krzywonos wkręciła im korbą że Kaczyński będzie zabierał internet!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Postkomuna

   Gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Tracą czas.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UB ckie obawy

   Lex Silesiae (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Postkomuna ich potomkowie i lewactwo nie chcą zmian , wg Monteskiusza jest trójpodział władzy , która się wzajemnie kontroluje , a Polsce tak nie było Kasta sądownicza...rozwiń całość

   Postkomuna ich potomkowie i lewactwo nie chcą zmian , wg Monteskiusza jest trójpodział władzy , która się wzajemnie kontroluje , a Polsce tak nie było Kasta sądownicza kontrolowała sama siebie .zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama