Żywiec: protest w obronie niezależności sądów ZDJĘCIA

  Żywiec: protest w obronie niezależności sądów ZDJĘCIA

  JM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Żywiec: protest w obronie niezależności sądów
  1/17
  przejdź do galerii

  Żywiec: protest w obronie niezależności sądów ©Jakub Marcjasz

  Żywiec dołączył do miast, gdzie pikietowano w obronie niezależności sądów. Przed miejscowym sądem rejonowym zgromadziło się około 30-40 osób. Mieli ze sobą świece i znicze. Zapowiadają, że jutro przyjdą znów.
  "Wolność! Równość! Demokracja!" - skandowali uczestnicy pikiety, która odbyła się w czwartkowy wieczór przed Sądem Rejonowym w Żywcu. W ten sposób miasto nad Solą i Koszarawą dołączyło do miejsc, gdzie ludzie postanowili zaprotestować przeciw proponowanym zmianom w sądownictwie. W kulminacyjnym momencie wydarzenia na miejscu było 30-40 osób. Przeważały osoby w średnim wieku i starsze.

  - W obronie demokracji, niezależności sądów, wolności. Dlatego tutaj jestem - mówiłam nam jedna z kobiet. Przed sąd przyszła już po raz kolejny. - Wczoraj były cztery osoby, jeśli będzie taka potrzeba przyjdę znów - dodała.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym
  Kolejny protest przed Sądem Okręgowym w Katowicach


  Zebrani w rozmowie z DZ podkreślali, że przed sąd przyszli z indywidualnej potrzeby.

  - Niestety więcej ludzi siedzi na rynku, pije piwo i nie ma świadomości, że trzeba przyjść. Jak się zorientują, to może być już za późno - mówił jeden z mężczyzn. - Chcemy zaprotestować przeciw łamaniu konstytucji, bo gdyby był Trybunał Konstytucyjny, to on by to załatwił za nas, a jako że go nie ma, to musimy tutaj przyjść i protestować - tłumaczył. - Już w XVIII wieku Monteskiusz wymyślił, że jest trójpodział władzy, a nagle pojawia się "geniusz" z Nowogrodzkiej, który mówi, że nie ma trójpodziału władzy. Jest jedna władza i to jest jego władza. Trzeba protestować, bo jak będziemy na to pozwalać, to wrócimy do komuny - dodawał inny.
  - Następną ekipą, za którą się zabiorą, to będziecie wy (dziennikarze – przyp. red.) - można było usłyszeć.

  - Nie myślałam, że w moim długim życiu - ja jestem rocznik 48 - to będę występować w obronie wolności i demokracji - mówiła jedna z kobiet.

  Zobacz galerię

  Pikieta trwała około 30 minut. Jej uczestnicy przede wszystkim żywo komentowali, to co się dzieje obecnie w kraju. Byli i tacy, którzy wymieniali się kontaktami do siebie.

  - Jak będzie potrzeba – a jest - to na pewno przyjdziemy. To nie jest jednorazowa akcja, bo dziś jest łady wieczór - mówiła inna uczestniczka protestu. - Liczymy na prezydenta. Na to, że zauważy, że większość społeczeństwa jest przeciwko zmianom w sądach, a które idą w złym kierunku. Jednak jest to gorzka nadzieja - dodała kolejna.

  Kolejna pikieta przed Sądem Rejonowym w Żywcu ma się odbyć w piątek wieczorem.

  Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje  Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama