Żywiec przez trzy dni będzie miastem zmySŁÓW! [PROGRAM]

  Żywiec przez trzy dni będzie miastem zmySŁÓW! [PROGRAM]

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Żywiec przez trzy dni będzie miastem zmySŁÓW! [PROGRAM]
  Spotkania autorskie, warsztaty, debata, koncert, czytanie w plenerze, flash mob, „uwalnianie książek” - takiego wydarzenia w naszym mieście jeszcze nie było.
  Żywiec przez trzy dni będzie miastem zmySŁÓW! [PROGRAM]
  Żywiec miasto zmySŁÓW - to nazwa trzydniowego festiwalu, który dziś rozpoczyna się w grodzie nad Sołą i Koszarawą.

  - Proponujemy festiwal, który rozbudzi pasje - czytania, rysowania, podziwiania sztuki, a przede wszystkim twórczego dialogu z artystami i naukowcami. Chcemy, by Żywiec był miastem jeszcze bardziej otwartym na ludzi, ich pomysły, marzenia i pasje - reklamują wydarzenie organizatorzy.

  W programie imprezy spotkania autorskie, warsztaty, debata, koncert, czytanie w plenerze, flash mob, „uwalnianie książek” .

  Oj, będzie sie działo! Warto zarezerwować sobie czas. Festiwal będzie odbywał się w kilku miejscach na terenie Żywca: Rynku, Miejskim Centrum Kultury, Parku Habsburgów, Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filia w Żywcu, kinie Janosik, a także miejscowych lokalach.

  Idea festiwalu
  Festiwal jest swego rodzaju rozwinięciem „Pracowni Książki i Inspiracji”. To inicjatywa, która rok temu powstała przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filia w Żywcu, a która ma być czymś w rodzaju klubu dobrej edukacji.

  - Sama idea festiwalu, tak jak to często bywa, narodziła się w jakiejś przypadkowej rozmowie, przy kawie i piwie, bo w końcu jesteśmy w Żywcu - śmieje się Kamila Dzika-Jurek, dyrektor festiwalu „Żywiec miasto zmySŁÓW”.

  I tak właśnie powoli tworzyła się grupa osób, której zamarzyło się wyjście z ideą edukowania poprzez literaturę w miasto, zaszczepienie w ludziach z regionu chęci czytania, „wychowywania swoich dzieci przez czytanie”, jak mówi Irena Koźmińska, specjalny gość festiwalu, ale i w ogóle „myślenia literaturą”.

  - Znam ludzi z Żywca i okolic, którzy nic nie czytają albo czytają niewiele, a jedyną ich „literaturą” są gazetki promocyjne z hipermarketów. To przykre, bo ci ludzie nie zdają sobie sprawy, jakim łatwym łupem są dla wszelkich manipulacji, marketingowych czy politycznych. Człowiek dorosły, dziecko, które zdaje sobie sprawę, jak działają mechanizmy słowa, jak łatwo odpowiednie konstrukcje zdań mogą się obrócić na naszą niekorzyść, zdemaskują każdego manipulatora. Dlatego na festiwal zaprosiliśmy specjalistów od słowa (pisarzy, naukowców, ludzi z wieloletnim doświadczeniem w zakresie biblioterapii), bo to są ludzie, którzy codzienne „pracują” na słowie i doskonale wiedzą jak ono działa na człowieka, jak potrafi zmieniać życie - mówi Kamila Dzika-Jurek.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żywiec miasto zmySŁÓW

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Żywiec miasto koszmarnie cuchnącego powietrza. Mam alergię i odczuwam to w większym stopniu niż inni. WHO zamiast podawać, że Żywiec jest najbardziej cuchnący w Europie powinno przedsięwziąć...rozwiń całość

   Żywiec miasto koszmarnie cuchnącego powietrza. Mam alergię i odczuwam to w większym stopniu niż inni. WHO zamiast podawać, że Żywiec jest najbardziej cuchnący w Europie powinno przedsięwziąć jakieś kroki w celu wymuszenia poprawy tej sytuacji, bo wkrótce , jak tak dalej pójdzie wszyscy mieszkańcy ulegną zaczadzeniu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama