Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiec przez trzy dni będzie miastem zmySŁÓW! [PROGRAM]

Jakub Marcjasz
Spotkania autorskie, warsztaty, debata, koncert, czytanie w plenerze, flash mob, „uwalnianie książek” - takiego wydarzenia w naszym mieście jeszcze nie było.

Żywiec miasto zmySŁÓW - to nazwa trzydniowego festiwalu, który dziś rozpoczyna się w grodzie nad Sołą i Koszarawą.

- Proponujemy festiwal, który rozbudzi pasje - czytania, rysowania, podziwiania sztuki, a przede wszystkim twórczego dialogu z artystami i naukowcami. Chcemy, by Żywiec był miastem jeszcze bardziej otwartym na ludzi, ich pomysły, marzenia i pasje - reklamują wydarzenie organizatorzy.

W programie imprezy spotkania autorskie, warsztaty, debata, koncert, czytanie w plenerze, flash mob, „uwalnianie książek” .

Oj, będzie sie działo! Warto zarezerwować sobie czas. Festiwal będzie odbywał się w kilku miejscach na terenie Żywca: Rynku, Miejskim Centrum Kultury, Parku Habsburgów, Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filia w Żywcu, kinie Janosik, a także miejscowych lokalach.

Idea festiwalu
Festiwal jest swego rodzaju rozwinięciem „Pracowni Książki i Inspiracji”. To inicjatywa, która rok temu powstała przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filia w Żywcu, a która ma być czymś w rodzaju klubu dobrej edukacji.

- Sama idea festiwalu, tak jak to często bywa, narodziła się w jakiejś przypadkowej rozmowie, przy kawie i piwie, bo w końcu jesteśmy w Żywcu - śmieje się Kamila Dzika-Jurek, dyrektor festiwalu „Żywiec miasto zmySŁÓW”.

I tak właśnie powoli tworzyła się grupa osób, której zamarzyło się wyjście z ideą edukowania poprzez literaturę w miasto, zaszczepienie w ludziach z regionu chęci czytania, „wychowywania swoich dzieci przez czytanie”, jak mówi Irena Koźmińska, specjalny gość festiwalu, ale i w ogóle „myślenia literaturą”.

- Znam ludzi z Żywca i okolic, którzy nic nie czytają albo czytają niewiele, a jedyną ich „literaturą” są gazetki promocyjne z hipermarketów. To przykre, bo ci ludzie nie zdają sobie sprawy, jakim łatwym łupem są dla wszelkich manipulacji, marketingowych czy politycznych. Człowiek dorosły, dziecko, które zdaje sobie sprawę, jak działają mechanizmy słowa, jak łatwo odpowiednie konstrukcje zdań mogą się obrócić na naszą niekorzyść, zdemaskują każdego manipulatora. Dlatego na festiwal zaprosiliśmy specjalistów od słowa (pisarzy, naukowców, ludzi z wieloletnim doświadczeniem w zakresie biblioterapii), bo to są ludzie, którzy codzienne „pracują” na słowie i doskonale wiedzą jak ono działa na człowieka, jak potrafi zmieniać życie - mówi Kamila Dzika-Jurek.
- Chcielibyśmy, żeby uczestnicy imprezy (nie jestem naiwna, że to się uda już po pierwszej edycji) zrozumieli znaczenie czytania, literatury, możliwości tworzenia poprzez to słowo i literaturę więzi międzyludzkich. A wydaje nam się, że Żywiec jest miastem, które się do tego „historycznie” nadaje. Żywiec to miasto, nie ukrywajmy, jarmarczne (czuję wręcz zmysłowo tamte fragmenty z „Dziejopisu Żywieckiego”, w którym Komoniecki opisuje gwar handlowy miasta z jakimś jego niezwykłym kuglarskim klimatem), przez który przebiegał trakt handlowy do Wiednia, do Budapesztu itd. A więc miastem, w którym trzeba było zwyczajnie zadbać o relacje międzyludzkie, żeby one ułatwiały nie tylko biznes. Jak popatrzeć na to trochę szerzej, to te relacje są w każdym murze tego miasta, w każdym jednym kawałku drogi - mówi Kamila Dzika-Jurek.

W osiągnięciu celu ma pomóc oferta, jaka została przygotowana. A ta robi wrażenie. Najbliższe dni pokaże, czy znajdzie odbiorców.

Bogata oferta
Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie skierowane jest do wszystkich, niezależnie od wieku.

- Nie ustalaliśmy - jak to się dzisiaj często - jakiegoś konkretnego „profilu” odbiorcy festiwalu - mówi dyrektorka „Żywiec miasto zmySŁÓW”.

I tak w programie nie brakuje wydarzeń skierowanych do dzieci. Będą warsztaty „Lapbook, czyli książka na kolanach” (zapisy: [email protected], tel. 33 861 35 64, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu), czy czytanie w plenerze dla najmłodszych, Wojciech Bonowicz zaprezentuje „Bajki Misia Fisia”.

Młodzież powinny zainteresować warsztaty kryminału z pisarzem Maxem Bilskim, które w niedzielę odbędą się w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

Dla starszych na pewno interesujące będą spotkania. Gośćmi festiwalu to m.in. Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, która wygłosi wykład pt. „Czytanie jako sztuka przetrwania”. Jan Osiecki - jego książka była podstawą scenariusza filmu „Bogowie”. Kolejny to Łukasz Orbitowski - laureat „Paszportu Polityki 2015” za powieść „Inna dusza”, jedn z najważniejszych i najbardziej cenionych polskich autorów powieści grozy. Wśród autorów także Agata Tuszyńska, która opowie o Józefinie Szelińskiej, jedynej kobiecie, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo, a także Magdalena Tulli - m.in. laureatka Nagrody im. Kościelskich, pięciokrotnie w finale Nagrody Literackiej Nike.

- Oferta jest przebogata, trzeba tylko z niej chcieć skorzystać - podsumowuje Kamila Dzika-Jurek.
Program festiwalu:

Piątek, 16 września
17:00 Otwarcie festiwalu: Flash mob. Rynek w Żywcu
19:00 Kim była Narzeczona Schulza? Spotkanie z Agatą Tuszyńską. Prowadzenie: Tomasz Pawlik. Kino „Janosik”
20.00 Projekcja filmu Bruno Schulz w reżyserii Adama Sikory. Kino „Janosik”. Bilet wstępu 5 zł

Sobota, 17 września
Czytanie w plenerze: bookcrossing (Pogoda: stary dąb przed Starym Zamkiem. Niepogoda: restauracje i kawiarnie na Rynku w Żywcu)
10:00 Debata oksfordzka pt. „Czy we współczesnym świecie gwara jest potrzebna?” Miejskie Centrum Kultury
12:00 Jan Stasica: „10 powodów, dla których nie warto czytać”. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu
14:00 Spotkanie z Janem Osieckim. Jego książka była podstawą scenariusza filmu Bogowie. Kino „Janosik”
17:00 Spotkanie z pisarką Magdaleną Tulli. Prowadzenie: Kamila Dzika-Jurek. Pałac Habsburgów (sala lustrzana)
19:00 „Męskie czytanie”: spotkanie z Łukaszem Orbitowskim. Prowadzenie: Sylwia Trojner. Pałac Habsburgów (sala lustrzana)

Niedziela, 18 września
11:00 Czytanie w plenerze. Wojciech Bonowicz czyta Bajki Misia Fisia (pogoda: stary dąb przed Starym Zamkiem. Niepogoda: Kawiarnia „De Kaffe”)
12:30 „Czytanie jako sztuka przetrwania” – wykład Ireny Koźmińskiej, Prezes Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”. Kino „Janosik” Równolegle do wykładu: „Lapbook, czyli książka na kolanach”. Warsztaty dla dzieci 5+ (np. dzieci rodziców, którzy zechcą wziąć udział w wykładzie Ireny Koźmińskiej). Prowadzenie warsztatów: Agata Chromik i Katarzyna Szwed. Zapisy: filia_zywiec@ pbw.bielsko.pl, tel. 33 861 35 64. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu
14:00 Warsztaty pisania kryminałów z Maxem Bilskim. Miejskie Centrum Kultury
15:00 Dorota Firlej: „Historia zmySŁÓW. Dziejopis Żywiecki jako dzieło literatury”. Stary Zamek
17:00 „O warzeniu piwa – tj. o Lalce Prusa w świetle butelek”. Wykład dr. hab. prof. ATH Ireneusza Gielaty. Piwiarnia Żywiecka (Restauracja Kuflowa)
19:00 Koncert: „Pociąg relacji: kobieta – mężczyzna”. Piwiarnia Żywiecka (Restauracja Kuflowa).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!