Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wiatraki" znów zakręcą się w Raciborzu

JW
Na Festiwalu pojawią się m.in: Elżbieta i Andrzej Lisowscy
Na Festiwalu pojawią się m.in: Elżbieta i Andrzej Lisowscy mat. prasowe
Zbliża się 13. edycja festiwalu podróżniczego. Raciborski Festiwal Podróżniczy „Wiatraki” w tym roku odbędzie się w dniach 28-30 października. Jak zwykle zobaczymy znane postaci ze światka podróżniczego i turystyki. Gościem specjalnym będzie Andrzej Bargiel, zdobywca Śnieżnej Pantery, czyli wyróżnienia alpinistycznego za zdobycie 5 siedmiotysięczników, znajdujących się w granicach byłego ZSRR. To także trzykrotny Mistrz Polski w skialpiniźmie, trzeci w klasyfikacji generalnej pucharu świata, rekordzista w biegu na Elbrus oraz pierwszy Polak, któremu udało się zdobyć ośmiotysięcznik Shishapangma na nartach a później zjechać z jego wierzchołka...

Początek Festiwalu rozpoczął się wtedy, gdy rozkręcała się grupa Rosynant. Robiliśmy jakieś slajdowiska od czasu do czasu. Byliśmy w ogóle początkującymi podróżnikami. Festiwal pojawił się z naszej chęci poznawania świata i z chęci stworzenia w Raciborzu imprezy niszowej, bo dzisiaj tych festiwali jest kilkanaście, wtedy były 2 - 3 takie imprezy - wspomina Dawid Wacławczyk, główny organizator Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie wydarzeniem, organizatorzy przygotowują specjalny blok szkolny dla uczniów liceów, gimnazjów i klas 5 - 6 szkół podstawowych. Miłą niespodzianką dla miłośników Odry może być sobotni spływ kajakowy tą rzeką. Uczestnictwo w spływie z Raciborza do Grzegorzowic jest darmowe, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy na to wydarzenie. Pokonanie trasy zajmie ok. 2 godz. Start o godz. 9 z przystani kajakowej nad Odrą w Raciborzu. Partnerem w organizacji tego wydarzenia jest Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Tego samego dnia po południu, odbędzie się pokaz filmu „Żywy Ogień” w reżyserii Ostapa Kostiuka. Produkcja wielokrotnie nagradzana m.in. w 2015 roku specjalną nagrodą jury na festiwalu kina dokumentalnego „Hot Dogs”.

- Chcieliśmy po prostu ściągnąć do Raciborza kawałek świata, żeby ludziom pokazywać, to że podróżowanie jest możliwe, że nie musi być drogie. My przede wszystkim zawsze staraliśmy się pokazywać Racibórz, bo jednak znaczna część widzów to są ludzie spoza miasta- dodaje Dawid Wacławczyk. Organizatorom marzy się, by wydarzenie urosło do rangi imprezy międzynarodowej. To już jednak wiąże się z dużo wyższą półką kosztów. Większość wydarzeń w ramach Festiwalu odbędzie się w Raciborskim Centrum Kultury przy Chopina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!