Ważne
Dobrze zaprojektowane: Mówią o nim polski Gaudi, czyli...

Dobrze zaprojektowane: Mówią o nim polski Gaudi, czyli opowieść o Stanisławie Niemczyku [WIDEO]

Anna Dudzińska

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Oto nowy odcinek programu Anny Dudzińskiej z Polskiego Radia Katowice „Dobrze zaprojektowane”: dziś opowieść o Stanisławie Niemczyku i jego niezwykłym podejściu do architektury. Powiedzieć, że budowany od 16 lat kościół w Tychach jest intrygujący, to nic nie powiedzieć. Realizacja dźwięku: Rafał Drabek.
Kościół  św. Franciszka i św. Klary w Tychach
1/8
przejdź do galerii

Kościół św. Franciszka i św. Klary w Tychach ©Dziennik Zachodni

Dziś o przestrzeni sakralnej. O kościele, który powstaje w Tychach. Jego wystające wieże zobaczyć można jadąc z Bielska-Białej do Katowic. Wyrastają nawet ponad dźwiękoszczelnymi ekranami postawionymi wzdłuż drogi. Jakby były z innego świata. Podobnie jak ich niezwykły projektant.

Stanisław Niemczyk jest architektem specjalizującym się w budowie kościołów. Najbardziej znane znajdują się na Śląsku.
Kościół Ducha Świętego w Tychach przypomina ogromny namiot, a w jego wnętrzu znaleźć możemy polichromie Jerzego Nowosielskiego. W Czechowicach-Dziedzicach zaprojektował zbudowany z cegły kościół pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Odkupiciela. Architektura sakralna najwyższej próby. Wyobrażam sobie, że Stanisław Niemczyk świetnie dogadałby się ze średniowiecznymi budowniczymi katedr. Tak jak oni zastanawia się nad każdym wykorzystanym przy budowie kamieniem, znaczeniami i symbolami. - Jestem człowiekiem dotykającym, człowiekiem patrzącym i obserwującym. Tak też postrzegam architekturę. Architektura służy nam do tego, żeby lepiej widzieć świat i wszystko to, co staramy się na tym świecie przeżyć w ciągu swojego życia - mówi Stanisław Niemczyk.

Kościół św. Franciszka i św. Klary w Tychach to wynik doświadczeń życiowych tego niezwykłego architekta. Ta świątynia powstaje od 16 lat. Pewnie łatwo byłoby pana Stanisława nazwać polskim Gaudim. Wszak Gaudi zaprojektował w Barcelonie słynną na całym świecie świątynię, która budowana jest już od 130 lat. Pewnie łatwo też byłoby komuś powiedzieć, że budowa tyskiego kościoła trwa za długo.

Niemczyk widzi to inaczej: - Ja nie oddzielam tych etapów. Nie oddzielam czasu budowania świątyni od czasu, kiedy ją poświęcamy i zaczynamy użytkować - mówi architekt. I podkreśla: - Ten kościół powstaje już jako miejsce modlitwy. Innymi słowy, już na etapie budowy jest miejscem modlitwy.

1 »

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
16 ?

aaa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

od 16 lat ? chodziłam do podstawówki jak go już budowano , dziś mam prawie 40.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
2016

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Idiotyczny pomysl szanownego pana architekta....ludzi do kosciolow coraz mniej przychodzi, wiec po co komu nastepny chory projekt? ile w to milionow juz poszlo, dobrze wiem!!!! za taka kase moznaby...rozwiń całość

Idiotyczny pomysl szanownego pana architekta....ludzi do kosciolow coraz mniej przychodzi, wiec po co komu nastepny chory projekt? ile w to milionow juz poszlo, dobrze wiem!!!! za taka kase moznaby nakarmic spora rzesze dzieci glodujacych i wybudowac mniejszy kosciol....kto na takie wyrzucanie pieniedzy w bloto pozwala? idioci!!!!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

DZ poleca

Miss Studniówki 2017: Wybierz i zagłosuj na piękne kandydatki PLEBISCYT

Miss Studniówki 2017: Wybierz i zagłosuj na piękne kandydatki PLEBISCYT

Mister Studniówki 2017: Który robi największe wrażenie? PLEBISCYT

Mister Studniówki 2017: Który robi największe wrażenie? PLEBISCYT

Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

Kosmetyczka Gwiazd: Kasia Stankiewicz

Kosmetyczka Gwiazd: Kasia Stankiewicz