W Zabrzu chwalą ZUS. "Dobrze zaprojektowane" WIDEO

  W Zabrzu chwalą ZUS. "Dobrze zaprojektowane" WIDEO

  Anna Dudzińska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Biurowce nie muszą być nudne. Pokazali to architekci w Zabrzu już w latach 90. Z niektórych siedzib ZUS-u się wyśmiewano. Jednak ta jest piękna.
  Dobrze zaprojektowane: ZUS Zabrze
  1/34
  przejdź do galerii

  Dobrze zaprojektowane: ZUS Zabrze ©Arkadiusz Gola

  Takiego kierunku naszej wędrówki śladami dobrej architektury z pewnością się Państwo nie spodziewali. Z jednej strony - owszem - odwiedzamy Zabrze, czyli interesujące architektoniczne miasto. Ale z drugiej strony… spoglądamy na budynek, o którym nieczęsto mówi się w kontekście architektury. Oto przed Państwem zabrzański Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  - Wiem, że nie każdemu ZUS kojarzy się dobrze, ale ten budynek jest pierwszej klasy - mówi katowicki architekt Mikołaj Machulik, który będzie dziś naszym przewodnikiem.


  Machulik: - Budynek ten zaprojektowali Henryk Zubel i Andrzej Duda. Jest jednym z pierwszych biurowców ery nowożytnej - mówi architekt i uściśla: - Erą nowożytną nazwijmy tu czas po zmianie ustroju, czyli pierwszą połowę lat dziewięćdziesiątych.

  Spójrzmy. Co w tym biurowcu jest takiego ciekawego?

  Zobacz galerię

  Machulik: - Pięknie nawiązuje do bardzo dobrej międzywojennej architektury śląskiej, a także do modernizmu.
  Nawiązania do architektury familoków są widoczne zarówno w elewacji, jak i w rozwiązaniu przestrzeni. Oto budynek otwiera nam się charakterystyczną pierzeją. W pierwszej linii widzimy więc bryłę elewacji frontowej, dokładnie tak, jak w familokach…

  - … natomiast jest jeszcze druga linia zabudowy, w oficynie - zauważa Machulik. - Tam też są biura. Wygląda to rozwiązanie tak, jak dawniej w śląskich kamienicach, gdzie na tyłach były pomieszczenia gospodarcze, chlewiki i tym podobne.

  Te dwie przestrzenie są połączone, dzięki czemu tworzy się w budynku ZUS interesujące atrium. - Pamiętajmy, że to był początek lat dziewięćdziesiątych. A stworzono świetną przestrzeń, która swoją skromnością, językiem użytych form, niezmiennie zaskakuje - mówi Machulik. - Ten budynek pięknie broni się do dzisiaj.

  Sonda

  Jak Ci się podoba siedziba ZUS w Zabrzu?  Andrzej Duda i Henryk Zubel mieli szczęście odbywać praktyki w Holandii. I znów - pamiętajmy, że był to początek lat 90, 25 lat temu, w innym świecie. Praktyki zagraniczne wcale nie były takie oczywiste. Ta zawodowa wyprawa dała im nową perspektywę...

  Duda i Zubel stworzyli dobry budynek i wpisali się w historię. Posłuchajcie, dlaczego stali się też wtedy ważni dla studentów architektury na Politechnice Śląskiej.

  Andrzej Duda studiował w Gliwicach, potem w Amsterdamie, laureat około 40 nagród, niezależny ekspert Europejskiej Nagrody im. Miesa van den Rohe w Barcelonie.
  Henryk Zubel studiował w Gliwicach i Amsterdamie, po stażach w Szwecji i Holandii, laureat wieu nagród, doktor nauk technicznych w dziedzinie architektury

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama