Alicja Knast: Jestem przeciwna temu, że budujemy bez planu...

  Alicja Knast: Jestem przeciwna temu, że budujemy bez planu zagospodarowania przestrzennego w Strefie Kultury - Gość Dnia DZ i Radia Piekary

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary jest Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. W rozmowie z Marcinem Zasadą odniosła się do oświadczenia Muzeum Śląskiego w sprawie budowy osiedla wieżowców w Strefie Kultury. - Jestem przeciwna temu, że budujemy bez planu zagospodarowania przestrzennego. Chciałaby, abyśmy wszyscy wiedzieli, jakie są konsekwencje tej inwestycji dla widoku miasta - podkreśliła.
  Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary jest Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego
  1/3
  przejdź do galerii

  Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary jest Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego ©Radio Piekary

  Alicja Knast, dyrektorka Muzeum Śląskiego w Katowicach była gościem Rozmowy Dnia w Radiu Piekary prowadzonej przez Marcina Zasadę, dziennikarza Dziennika Zachodniego. Odnosząc się do stanowiska Muzeum Śląskiego wobec budowy 12-kondygnacyjnych apartamentowców w bezpośrednim sąsiedztwie, stwierdziła że muzeum nie dyktuje warunków deweloperowi, ale apeluje o to, by w tym miejscu był plan zagospodarowania przestrzeni.


  - Apelujemy o to, aby to, co już zostało zaplanowane i jest już złożone w mieście w ramach tzw. warunków zabudowy, zostało jednak pokazane szerokiej publiczności, która ma prawo wiedzieć, co się wydarzy. To nie są warunki Muzeum Śląskiego, to zasady funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego, które jest dobrze poinformowane co się dzieje w obszarach, które go dotyczą - podkreśliła. - Jestem przeciwna, że budujemy bez planu zagospodarowania przestrzennego. Chciałabym abyśmy wszyscy wiedzieli, jakie są konsekwencje tej inwestycji, czyli żeby wszyscy jednogłośnie zgodzili się tak chcemy, by tak miasto wyglądało, albo nie zgodzili się i wyrazili swoją opinię - dodała.

  Dyrektorka Muzeum Śląskiego nawiązała do dokumentu strategicznego z 2012 r., jaki pokazuje kierunki rozwoju miasta. Zgodnie z nim w miejscu Strefy Kultury powinna znaleźć się intensywna zabudową z punktowymi dominantami. Tymczasem, według szefowej Muzeum Śląskiego, plany budowy osiedla oznaczają intensywną zabudowę, która jest jedną wielką dominantą.

  - W Katowicach mamy do czynienia z tarasowym ukształtowaniem terenu, dlatego apeluję o to abyśmy, przeanalizowali konsekwencje tej inwestycji dla widoku miasta, dla sylwety miasta, bo ona będzie zupełnie inna, niż jest dzisiaj - powiedziała Alicja Knast.

  Odnosząc się do położonego niedaleko od Muzeum Osiedla Roździeńskiego, stwierdziła, że jest ono usytuowane nieco niżej i w żaden sposób nie wpływa ani na Muzeum, ani na Strefę Kultury.

  - To założenie z lat 70., a dziś mamy XXI wiek - oceniła

  Czego zatem domaga się szefowa Muzeum?

  - Bardzo chciałabym, byśmy wszyscy byli świadomość tego, co się w mieście za chwilę wydarzy. Znając projekt, czuję duży ciężar odpowiedzialności, że mam wiedzę. Chciałbym, aby tę wiedzę miały inne osoby, również te którym bardzo zależy na kształcie miasta i są z nim bardzo związane. Myślę, że mają do tego prawo - wyjaśniła.

  Stwierdziła, że Muzeum nagłaśnia fakt, który jest naganny - czyli brak poinformowania opinii publicznej o tym, co się dzieje w mieście i trzymania tego w wielkiej tajemnicy.

  Pytana o sprawę starego gmachu Muzeum, jaki stara się przejąć miasto, przyznała, że kwestią sporu jest cena oferowana przez miasto.

  - Nie jestem w stanie zaakceptować 10 mln zł, ten budynek jest wart 13,6 mln. Ta cena bierze się z aktualnego operatu geodezyjnego - podkreśliła. - Rozmowy są skomplikowane. Rozważane są możliwe warianty - wyjaśniła.

  Alicja Knast zapewniła, że Muzeum współpracuje z miastem, podejmując sporo przedsięwzięć. Jednym z nich jest planowany na grudzień Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?