Ważne
  Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Polaczek: Dwie pięcioletnie...

  Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Polaczek: Dwie pięcioletnie kadencje dla prezydentów i burmistrzów

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary jest Jerzy Polaczek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. W studiu Radia Piekary powiedział Marcinowi Zasadzie o tym, jaką nazwę powinna nosić metropolia, kto poniesie polityczną odpowiedzialność za śmierć na komisariacie we Wrocławiu oraz czy PiS wycofuje się ze swoich pomysłów dwukadencyjność prezydentów i burmistrzów miast.
  GOŚĆ DNIA DZ I RADIA PIEKARY

  "Prawo i Sprawiedliwość w ramach dyskusji politycznej postawiło publicznie postulat dwukadencyjności dla prezydentów, burmistrzów i wójtów. Zostało to ocenione różnie - przez ekspertów i samorządowców, spotkała nas też za to krytyka. Ale przecież dziś nie mówimy jeszcze o projekcie ustawy, tylko o tym, czy w ogóle chcemy w Polsce w przyszłości funkcjonowania organów wykonawczych w dwóch kadencjach.
  Osobiście opowiadam się za modelem dwóch kadencji, ale pięcioletnich" - powiedział Jerzy Polaczek, poseł Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Marcinem Zasadą w Radiu Piekary.

  Jak pańskim zdaniem powinna nazywać się metropolia?
  Według mnie, najlepszym wyjściem byłaby kontynuacja utrwalonego wizerunku tej metropolii.

  Czyli Silesia?
  Czyli Silesia. Tak funkcjonowało to przez lata, jako porozumienie kilkunastu miast w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Alternatywą mógłby być pomysł na swój sposób miastotwórczy...

  A więc Metropolia Katowice?
  To jest decyzja, która należy do samorządów. Ja w samorządzie spędziłem prawie osiem lat i przypominam, że długo funkcjonowaliśmy w województwie katowickim. To jest pytanie o to, jak tę nową metropolitalną markę „sprzedawać” za granicą. Dziś mamy bezpośrednie porównanie z podobnymi rozwiązaniami ustrojowymi w innych krajach.

  Uniwersalna, zrozumiała nazwa z całą pewnością by w „sprzedaniu” marki pomogła.
  Krótka, trafna nazwa byłaby dobrą etykietą, ale pamiętajmy, że na razie mówimy tylko o formie. Zwracam uwagę na to, że kluczowe w postrzeganiu metropolii będzie przede wszystkim to, jak ona zacznie oddziaływać na mieszkańców. Ona powstała dla poprawy jakości życia ponad 2 milionów ludzi, którzy zamieszkują obszar przyszłego związku.

  Pozostajemy przy samorządach: zapowiadając zmiany w ordynacji, politycy PiS, w tym Jarosław Kaczyński, awizowali zasadność np. dwukadencyjności dla prezydentów działającej wstecz. Dziś prezydent Duda mówi, że takie rozwiązanie byłoby niekonstytucyjne.
  Zacznę od takiej refleksji: w 2015 roku mieliśmy 25-lecie samorządu terytorialnego w Polsce. Nie przypominam sobie, żeby ówczesny rząd zrobił wówczas jakieś podsumowanie ustrojowe kondycji, w jakiej dziś znajduje się samorząd różnych szczebli. Dziś możemy rozważać, czy chcemy modelu z 2 kadencjami dla prezydentów i burmistrzów.

  Ale dziś, wbrew wcześniejszym zapowiedziom pańskiej partii, wydaje się, że to rozwiązanie nie będzie jednak działać wstecz.
  PiS w ramach dyskusji politycznej postawiło publicznie postulat dwukadencyjności dla prezydentów, burmistrzów i wójtów. Zostało to ocenione różnie – przez ekspertów i samorządowców, spotkała nas też za to krytyka. Ale przecież dziś nie mówimy jeszcze o projekcie ustawy, tylko o tym, czy w ogóle chcemy w Polsce w przyszłości funkcjonowania organów wykonawczych w dwóch kadencjach. Osobiście opowiadam się za modelem dwóch kadencji, ale pięcioletnich.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czas sitw mija

   tadek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czas rozpieprzyć lokalne sitwy, zacementowane układy lokalno-towarzyskie, ktore panoszą sie na każdym kroku, nie liczą ze zwyklymi ludźmi i budują swoje majątki; najgłośniej krzyczą ci, którzy są...rozwiń całość

   Czas rozpieprzyć lokalne sitwy, zacementowane układy lokalno-towarzyskie, ktore panoszą sie na każdym kroku, nie liczą ze zwyklymi ludźmi i budują swoje majątki; najgłośniej krzyczą ci, którzy są najbardziej zainteresowanizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wypraszam ja sobie!

   Zły PiS podwórkowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Fuj, fuj! Co to za brzydkie słowo burmistrz! Przeciez to czysto ze znienawidzonego szwabskiego.
   Burmistrz - Bürgermeister

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A wiela sie bydom dopisywac do rynty za te 10 lot?

   Hyjdla Gwizdońka ze Ficnerki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Co to za lebry? Za pjync lot kadyncji niy umiejom sie obuowic, i bes to poczebujom jeszcze ros pjync lot? No a modo generacja? Tysz chce wyciongnonc co sie do!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAK W POLOCKI SITWIE

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   TO DORZYWOTNIO KORYTO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama