Michał Wójcik: To nieprawda, że Mateusz Morawiecki był...

  Michał Wójcik: To nieprawda, że Mateusz Morawiecki był nieprzychylny metropolii

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Wicepremier Mateusz Morawiecki nie był przeciwny ustawie metropolitalnej. Ale jego życzliwość zależała od tego, czy pieniądze, które dostanie nasza metropolia zostaną przeznaczone na inwestycje" - mówi Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z Marcinem Zasadą.
  Zdaniem Michała Wójcika, wzmocnienie roli Morawieckiego w rządzie (oprócz ministerstwa rozwoju, pokieruje też resortem finansów) jest korzystne z punktu widzenia regionalnego interesu.

  Jak to się ma do zastrzeżeń samego wicepremiera, który w wywiadzie w DZ podkreślał np. że nie ma możliwości, by zrealizować postulaty zawarte w „Porozumieniu na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego" (wypracowanym przez Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego) oraz że "budżetu państwa nie stać na wydawanie miliardów na rozwój jednej aglomeracji"?


  Mateusz Morawiecki, dotychczasowy minister rozwoju, po tzw. rekonstrukcji rządu został także ministrem finansów. Co ta zmiana i wzmocnienie roli Morawieckiego w rządzie oznacza dla Śląska?
  Jeśli przyjrzymy się Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wśród pięciu wskazanych tam filarów znajdziemy reindustrializację, czyli rzecz istotną z punktu widzenia problemów Śląska. Wzmocnienie pozycji wicepremiera Morawieckiego gwarantuje spójną politykę gospodarczą, sądzę, że lepszą dla naszego regionu.

  Czy jej elementem będą zapisy „Kontraktu dla województwa”, który we wrześniu przedstawiła Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego? Liczono, że kontrakt stanie się aneksem do „Planu Morawieckiego”, ale sam wicepremier zastrzegł, że nie ma takiej możliwości. W którą wersję pan wierzy?
  Trudno żeby minister rozwoju, a dziś również minister finansów, powiedział, że na wszystko wystarczy pieniędzy. To jest odpowiedzialne podejście. Jednocześnie wicepremier Morawiecki zapowiedział, że część projektów zapisanych w śląskim porozumieniu trafi do jego strategii. Nie wątpię w jego przychylność - jej dowodem było choćby poparcie ustawy metropolitalnej dla naszej aglomeracji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Metropolia

   hxbi35 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dotrzymali słowa!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Metropolia

   Zagwozdka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Metropolia na początek potrzebuje 800 milionów i na nie liczy - jest to koszt powołania administracji. Stołki dla swoich i nadzieja na 800 milionów co roku. Pytanie brzmi: skąd się wezmą te...rozwiń całość

   Metropolia na początek potrzebuje 800 milionów i na nie liczy - jest to koszt powołania administracji. Stołki dla swoich i nadzieja na 800 milionów co roku. Pytanie brzmi: skąd się wezmą te pieniądze? Z Twojej i moje kapsy, Drogi Czytelniku. O tym ani przedstawiciel rządu, ani redaktor, Drogi Czytelniku Ci nie powie. Po co Cię denerwować? Zatem nie walcz o metropolię , bo walczysz o marnowanie kasy ze swojej kapsy. Twoje miasto dostanie guzik, ale dzieci władzy PO będą miały używanie. Drogi Czytelniku, w miastach rządzi nadal PO, w Warszawie jest PIS. Ale o tym też Ci redaktor DzZ nie powie. Po Cię uświadamiać? Jeszcze byś był za mądry. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Morawiecki jest przychylny metropolii

   Tylko takiej,by nie płacić (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Pamiętam,jak kiedyś PKP zreorganizowano na Koleje Regionalne i inne.Najwięcej zagarnęli :Mazowsze,Gdańsk,zaś Śląskie zostało "wykolegowane" do tego stopnia,że musieli wypożyczać tabor zza...rozwiń całość

   Pamiętam,jak kiedyś PKP zreorganizowano na Koleje Regionalne i inne.Najwięcej zagarnęli :Mazowsze,Gdańsk,zaś Śląskie zostało "wykolegowane" do tego stopnia,że musieli wypożyczać tabor zza południowej granicy.

   Teraz Morawiecki mówi,że kolejom trzeba pomóc i wymienia właśnie te koleje regionalne,które wówczas się obłowiły,jednocześnie mówiąc,że życzyłby sobie,by one tak się rozwinęły jak Koleje Śląskie w okresie ostatnich lat.Czyli na Śląsk nie przeznacza ani złotówki,tylko na Ścianę Wschodnią .
   To jak to jest.Jeśli dobrze gospodarujesz,to zostajesz ukarany i musisz jeszcze dopłacać do innych,bo im się należy?

   Mnie się to nie podoba,dlatego mówię:TYLKO AUTONOMIA,bo inaczej nas zjedzą. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciche kłamstwa

   metropolita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Zawsze kiedy była mowa o metropolii twierdzono że służyć będzie zrównoważonemu rozwojowi wszystkich miast wchodzących w ich skład. Tymczasem już w projekcie ustawy mówi się o wiodącej roli...rozwiń całość

   Zawsze kiedy była mowa o metropolii twierdzono że służyć będzie zrównoważonemu rozwojowi wszystkich miast wchodzących w ich skład. Tymczasem już w projekcie ustawy mówi się o wiodącej roli Katowic.Inne miasta będą sprowadzone do roli wasali Katowic i będą legitymacją dla ich budowy.
   Jeżeli np; peryferyjne Jaworzno myśli że skorzysta na metropolii to się myli. Projekt ustawy przewiduje że statut metropolii napisze prezydent Katowic. Będzie to statut zawłaszczający metropolię dla Katowic łącznie z nazwą. Nie bierze się pod uwagę włodarzy innych miast i ich mieszkańców.Czemu nie zorganizuje się jakichś sondaży referendum - oczywiście nie tylko na rynku w Katowicach. W informacjach krajowych nie będzie mowy że wydarzyło się coś w Sosnowcu, Tychach, Bytomiu czy w Gliwicach ale stało się yo w metropolii katowickiej. Do tego dążymy?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama