Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiecie coś o Wrochemach? Pewnie nie. A to najstarsi panowie Rept i Tarnowic [NASZA HISTORIA]

Jadwiga Jenczelewska
Wrochemowie to górnośląski ród szlachecki pochodzący z księstwa bytomskiego. Jego historia to jeden z tematów czerwcowej „Naszej Historii”.

Gwoli ścisłości - Wrochemowie to najdawniejsi (XV-XVI w.) znani z nazwiska panowie Rept i Tarnowic, najstarszych osad, które współcześnie są dzielnicami Tarnowskich Gór. Jeżeli ktoś przyjrzy się dokładnie, co znajduje się w herbie powiatu tar-nogórskiego, zauważy, że w polu błękitnym jest złoty orzeł bez ogona i nóg, a pod jego korpusem widnieje srebrna róża z czerwonym kielichem. Czerwony kielich został wzięty z herbu von Wrochemów właśnie, a srebrne płatki - z herbu rodu Henckel von Donnersmarck.

Von Wrochemowie, górnośląski ród szlachecki pochodzący z księstwa bytomskiego, byli też związani z Wielowsią, Raci-borzem, Czerwięcicami. - To bardzo ciekawa i ważna rodzina dla naszej historii - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk zajmujący się badaniem dziejów śląskiej arystokracji, związany z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. - Nigdy nie należała do magnaterii, ale miała świadomość swojego znaczenia i roli, jaką odegrała w regionie.

Z wielu linii rodu ta właśnie z Rept i Tarnowic uznawana jest za jedną z najważniejszych. Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z 1466 r. Istotną postacią był Piotr Wrochem, właściciel dóbr Tarnowice. On i jego synowie, Jan i Mikołaj, mieli prawo wydobywać srebrnonośne kruszce z odkrytych w rejonie Rept i Tar-nowic złóż - dzięki umowie zawartej z księciem opolskim Janem II Dobrym. Do swego nazwiska dodali przydomek „Tarnowscy”. Wszyscy współcześni Wrochemowie, którzy mieszkają obecnie w Niemczech, są potomkami tej linii. Można śmiało powiedzieć, że przed wygaśnięciem ród uratował... mezalians. Ta jedyna linia, która przetrwała, pochodzi od radcy sądowego Juliusza von Wrochema i Wilhel-miny Schulze - pięknej aktorki.

Ich potomkowie odwiedzili niedawno zamek w Starych Tarnowicach i pałac w Czerwię-cicach. W większości są profesjonalnymi muzykami i marzą o zorganizowaniu rodzinnego koncertu na Górnym Śląsku.

Więcej ciekawostek o von Wrochemach można przeczytać w czerwcowym numerze „Naszej Historii”.

Nowa „Nasza Historia” jest pełna ciekawych tekstów, a wśród nich:

  • Niezwykłe odkrycie: tajne stanowisko dowodzenia nazistowskiego gauleitera Górnego Śląska w klasztorze Sióstr Służebniczek NMP w Panewnikach.
  • Krwawe damy Drugiej RP: Woroniecka, Zajdlowa, Genzlerowa - te zbrodniarki rozpalały emocje gawiedzi.
  • „Gierkówka” - dwupasmowa droga ze Śląska do Warszawy ma 40 lat.
  • Trójkąt Woody’ego Allena. Historia, która szokuje do dziś.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!