Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Majówka 2017: moc atrakcji na wyciągnięcie ręki. W naszym regionie jest co zwiedzać

Agata Zielińska
Parki linowe to atrakcja nie tylko dla najmłodszych, to zabawa dla każdego
Parki linowe to atrakcja nie tylko dla najmłodszych, to zabawa dla każdego
Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście wyjazdu na majówkę i nerwowo przeglądacie prognozy pogody w obawie, że długi weekend spędzicie na kanapie przed telewizorem... Mamy dla Was kilka propozycji. Majówki nie warto spędzać przed telewizorem. Miejsc do odwiedzenia mamy w regionie wiele. Jak majówka to tylko w województwie śląskim!

Choć 1 i 3 maja nie brakuje w naszych miastach oficjalnych wydarzeń, pikników, koncertów i innych atrakcji, nadchodzące dni możecie wykorzystać też na wycieczki po regionie. Mieszkamy w województwie, które obfituje w atrakcje turystyczne.

Jura Krakowsko - Częstochowska

Teren leżący pomiędzy Krakowem i Częstochową, zwany Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Któż bowiem z nas nie słyszał o Szlaku Orlich Gniazd? Turystyczny szlak złożony z ruin i zamków, które budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych, popularnych obiektów na szlaku (poza Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie i Wawelem w Krakowie) jest zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Warto zobaczyć także odrestaurowany zamek w Smoleniu czy w Bobolicach. Kilometr od tego ostatniego znajdują się ruiny zamku w Mirowie. Można je oglądać z zewnątrz. Będąc w okolicach Częstochowy, zobaczyć możemy ruiny zamku w Olsztynie.Już na terenie woj. małopolskiego znajdziemy zamek w Ojcowie oraz Pieskowej Skale.

Oprócz zamków na szlaku można również podziwiać szereg innych atrakcji - zabytkowe budowle sakralne, wytwory przyrody. Dzięki stale rozwijającej się infrastrukturze oraz przybywającym z roku na rok atrakcjom to doskonałe miejsce dla turysty, który chce aktywnie spędzić czas. Tutaj ma możliwość jazdy po szlaku rowerem, wspinania się, zwiedzania jaskiń, może uprawiać nordic walking, co czyni szlak niewątpliwie jedną z największych atrakcji w regionie.

Beskidzkie szlaki i inne atrakcje

Kiedy mówimy o Beskidach na myśl przychodzą nam miejscowości takie jak Szczyrk, Wisła, Istebna, Korbielów, Ustroń, Brenna, Milówka. Częściej jednak kojarzą nam się z zimowym szaleństwem na narciarskich stokach. Nic bardziej mylnego. Znajdziemy tu szlaki turystyczne, ośrodki różnych sportów, parki linowe, punkty widokowe, wyciągi i koleje linowe. Na górze Żar natrafisz na szkołę szybowcową, swoje miejsce znajdą tu także paralotniarze.
Nad Ustroniem wznosi się szczyt Równica. Można wjechać na niego samochodem, dzięki czemu zobaczyć go mogą nie tylko wprawieni w górskich wycieczkach, ale także starsi czy dzieci, dla których atrakcji tam nie brakuje. Jeśli szukacie mniej obleganych przez turystów miejsc warto zajrzeć np. do Istebnej, Jaworzynki czy Koniakowa, gdzie zapoznasz się z góralską tradycją i kulturą. A to zaledwie ułamek niezwykle bogatej beskidzkiej oferty.
Aktywna majówka w Beskidach? Odwiedźcie parki linowe. Przygoda Park w Wiśle kusi pięcioma trasami z piętnastoma przeszkodami o zróżnicowanym stopniu trudności, tego typu obiekt znajdziecie też na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Narciarskiego „Dębowiec” w Bielsku-Białej, na Równicy w Ustroniu, a także na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

Pszczyna i rezerwat żubrów

Wizyta w tym miejscu jest jednym z obowiązkowych punktów podczas zwiedzania regionu.

Muzeum Zamkowe to dawna magnacka rezydencja otoczona pięknym ogrodem. W zamku, który uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej zobaczyć można zachowane oryginalne wyposażenie i meble. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie znajduje się natomiast kilkaset metrów od starówki. Powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej „Zwierzyniec”. Od najbliższej soboty, 29 kwietnia do środy, 3 maja będzie otwarta od godz. 9.00 do 19.00. Szczególnie polecana jest obecność w porach karmienia żubrów. W Zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra,największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele i wiele innych.

Śląskie parki tematyczne

Jeśli szukacie atrakcji dla dzieci, sprawdźcie ofertę parków tematycznych. Tych na terenie naszego regionu nie brakuje.

Dinozaury? Sylwetki tych zwierząt możecie zobaczyć w kilku miejscach. W Rybniku takim parkiem tematycznym jest Rodzinny Park Atrakcji. Dużo do zaoferowania ma Dream Park w Ochabach, trzeci park z dinozaurami znajduje się w Ustroniu.

Podzamcze to nie tylko zamek Ogrodzieniec. To także Park Miniatur, w którym można zobaczyć zrekonstruowane jurajskie warownie, miniatury różnego rodzaju maszyn i wież oblężniczych.

Z przyrodą za pan brat

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, wpisał się już na dobre w krajobraz Górnego Śląska, jak i w świadomość jego mieszkańców. Położenie ŚOB jest dużym atutem, znajduje się bowiem kilkanaście kilometrów od Katowic, nie musimy więc planować dłuższego wyjazdu, by go zwiedzić. Nad budynkiem Centrum wznosi się wieża widokowa o wysokości 14 metrów, z której rozciąga się malowniczy widok na Górny Śląsk i Beskidy. Centrum otoczone jest parkiem, w którym znajduje się plac zabaw, który zachwyci dzieci. Na obszarze niemal 20 ha założono 14 kolekcji roślinnych (m.in. kolekcje siedliskowe, ogród fenologiczny, różaneczniki, murawy, rośliny wrzosowate) oraz poprowadzono trzy kilometry ścieżek rekreacyjno-dydaktycznych.To miejsce idealne na aktywne i rodzinne spędzenie czasu.

Śląskie browarami stoi

W naszym regionie czynnych jest wiele browarów. Niektóre z nich można zwiedzić, co dla smakoszy złocistego trunku powinno być nie lada atrakcją. Oprócz browarów w Tychach czy Żywcu, w których zobaczycie jak warzono piwo kiedyś i jak robi się to dziś, polecamy wizytę w browarze w Cieszynie. Cieszyński Browar Zamkowy jest zupełnie inny niż te w Tychach czy Żywcu. Przede wszystkim jest zdecydowanie mniejszy, kameralny i - zdaniem wielu odwiedzających - bardziej autentyczny.Na mapie naszego województwa obecne są też browary rzemieślnicze, np. w Częstochowie. W Browarze Czenstochovia piwo nie tylko towarzyszy podawanym w tamtejszym lokalu posiłkom. Można się w nim również... wykąpać. Znajdziemy tu bowiem piwne spa.

Zobacz INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju [20.04.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!