18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki piec z Rudy Śląskiej trafi na szlak zabytków?

Joanna Oreł
Wielki piec hutniczy w Rudzie Śląskiej powstał w latach 60. XX wieku. W sumie było siedem pieców, ale to ten, który jest do dzisiaj, nazywany jest nowobytomskim "kolosem".25 września 1968 rokuTego dnia rozpoczęto I etap przesuwania wielkiego pieca. "Kolos" zastąpił jeden z dotychczasowych pieców. Decyzja ta była związana z przebudową zakładu piecowniczego Huty Pokój. Przesuwanie o 19 metrów wielkiego pieca hutniczego trwało kilka dni. Akcję zakończono 2 października 1968 roku.
Wielki piec hutniczy w Rudzie Śląskiej powstał w latach 60. XX wieku. W sumie było siedem pieców, ale to ten, który jest do dzisiaj, nazywany jest nowobytomskim "kolosem".25 września 1968 rokuTego dnia rozpoczęto I etap przesuwania wielkiego pieca. "Kolos" zastąpił jeden z dotychczasowych pieców. Decyzja ta była związana z przebudową zakładu piecowniczego Huty Pokój. Przesuwanie o 19 metrów wielkiego pieca hutniczego trwało kilka dni. Akcję zakończono 2 października 1968 roku.
Jeden z ostatnich tego typu obiektów, wielki piec hutniczy w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu ma szansę znaleźć się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Sląskiego. Potrzebny jest jednak wniosek właściciela. Ten po ponad roku milczenia wreszcie zabiera głos w sprawie przyszłości obiektu.

Wielki piec hutniczy pod koniec ubiegłego roku został wpisany do rejestru zabytków. Udało się to po naszej batalii, co zbiegło się z działaniami miejskiego konserwatora zabytków. Wpisanie pieca (a także wyciągów oraz nagrzewnic) do rejestru oznacza, że nie można go zburzyć. Niemniej jednak z niepokojem spoglądaliśmy, gdy firma Stalmag, która jest właścicielem wielkiego pieca hutniczego, niedawno rozpoczęła w jego pobliżu prace rozbiórkowe.

- Firma Stalmag dokonuje na swoim terenie rozbiórki współczesnej hali o elewacjach wykonanych z blachy falistej, nieposiadającej wartości historycznych, artystycznych czy naukowych - wyjaśnia Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zabytkowy wielki piec w Rudzie Śląskiej zostanie uratowany?

Uspokajają także przedstawiciele firmy Stalmag, którzy dotychczas nabierali wody w usta, gdy pytaliśmy ich o przyszłość obiektu.

- Wszelkie prace rozbiórkowe prowadzone są na podstawie ostatecznych decyzji administracyjnych (pozwoleń na rozbiórkę - przyp. red.), wydanych przez właściwe organy administracji publicznej, zgodnie z obowiązującymi przepisami - poinformowali nas mejlowo.

Dzięki rozbiórce wielki piec hutniczy jest teraz bardziej widoczny. Pytanie jednak, czy kiedykolwiek będziemy mogli wejść na szczyt 76-metrowej konstrukcji? Na razie jest ona niedostępna. Mogłoby się to zmienić, gdyby obiekt został wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (kolejna zmiana listy obiektów na SZT planowana jest na początku 2015 roku).
- Wielki piec byłby znakomitym wzmocnieniem potencjału szlaku, gdyż dotychczas żaden tego typu obiekt nie funkcjonuje w ramach tej sieci turystycznej - podkreśla Barbara Górka z urzędu marszałkowskiego i dodaje, że jego właściciele wręcz powinni się o to postarać.

Wpis na Szlak Zabytków Techniki będzie możliwy po tym, jak urzędnicy sprawdzą m.in., czy obiekt jest bezpieczny i ciekawy dla turystów. Cała procedura musi rozpocząć się od złożenia wniosku.

- W pierwszej kolejności wolę przystąpienia do SZT musi wyrazić w formie pisemnej właściciel lub podmiot posiadający tytuł prawny do zarządzania obiektem - zaznacza Górka.

I znowu firma Stalmag nie zdradza swoich planów. Wstępnie zna je jednak miejski konserwator zabytków. - Teraz dostęp do obiektu wymaga przejścia przez teren czynnego zakładu hutniczego, co utrudnia niektóre działania, ale planowany przez właściciela podział gruntu może tą przeszkodę usunąć - wyjaśnia Łukasz Urbańczyk i dodaje, że miasto również zainteresowane jest współpracą z firmą Stalmag.

- Niewątpliwie wielki piec mógłby stać się punktem widokowym, ale decyzje w tym zakresie należą do właściciela obiektu - podkreśla Urbańczyk.

Dodajmy, że wielki piec hutniczy w Rudzie Śląskiej jest jednym z ostatnich tego typu obiektów w kraju. Na początku roku taki piec zniknął z Częstochowy.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*KULTOWA DZIELNICA: Wybierz swoją dzielnicę i zagłosuj w plebiscycie
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty