Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Rozsutec - to prawie, jak Tatry! Odwiedź Małą Fatrę i zobacz miejsce urodzin Janosika. Tu jest pięknie ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wielki Rozsutec w Małej Fatrze to szczyt dla wprawionych turystów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielki Rozsutec w Małej Fatrze to szczyt dla wprawionych turystów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Słowacja jest dla miłośników górskich wędrówek prawdziwym rajem. Ponad 60 proc. powierzchni kraju zajmują góry – rozległe pasma Tatr, Rudawy Słowackie, Bieszczady. Wymieniać można długo. Jednym z najpiękniejszych regionów Słowacji jest bez wątpienia Mała Fatra, nazywana czasami Tatrami w miniaturze. Zapraszamy na wycieczkę na jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Małej Fatry – Wielki Rozsutec.

Spis treści

Mała Fatra – Terchova zaprasza do odwiedzin

Do Małej Fatry raczej nie opłaca się jechać na jeden dzień. Co prawda z centrum aglomeracji do serca pasma mamy zaledwie 180 km, jednak podróż krętymi drogami może wynieść nawet trzy godziny w jedną stronę. Z tego powodu na wyjazd w ten region Słowacji warto poświęcić kilka dni.

Wycieczka na Wielki Rozsutec w Małej Fatrze - zobacz ZDJĘCIA

Tu z pomocą przychodzi Terchova i jej obszerna baza noclegowa, obejmująca zarówno tańsze kwatery prywatne, jak i bardziej luksusowe, lecz droższe hotele. Miejscowość jest doskonałą bazą wypadową w Małą Fatrę, szlaki turystyczne w góry wychodzą dosłownie z obrzeży Terchovej. Zatrzymując się w miejscowości warto odwiedzić kościół św. Cyryla i Metodego, znajduje się tu wyrzeźbiona w drewnie szopka bożonarodzeniowa, którą można oglądać cały rok.

Nad Terchovą góruje pomnik Juraja Janosika. Postać tego zbójnika i słowackiego bohatera narodowego doskonale znamy ze świetnego serialu z lat 70-tych. Janosik urodził się właśnie w Terchovej, w miejscowości znajduje się również poświęcone mu muzeum.

Wielki Rozsutec – niewysoka góra dla wprawionych turystów

Wejścia na Wielki Rozsutec rozpoczniemy nie z samej Terchovej, lecz z położonej nieco głębiej miejscowości Stefanova. Nieopodal początku szlaku wybudowano ogromny parking, więc zmotoryzowani turyści nie będą mieli problemu z bezpiecznym zostawieniem samochodu. Można również skorzystać z usług busów kursujących z Terchovej do Stefanovej, dzięki temu ewentualna zmiana trasy i zejście z Rozsutca w innym kierunku będzie łatwiejsze.

Bez względu na to, jakie decyzje podejmiemy później, wejście na Wielki Rozsutec rozpoczynamy ze Stefanovej trzymając się zielonego szlaku. Wiodąca przez gęsty las trasa po ok. 1,5 godz. doprowadzi nas do przełęczy Medziholie. Tu przekonujemy się, jak bardzo zróżnicowanym i malowniczym regionem jest Mała Fatra. Z jednej strony widzimy gładki, miękki grzbiet Stoha, a z drugiej nieprzystępny, skalisty wierzchołek Wielkiego Rozsutca, wyglądającego, jakby został tu przywieziony z Tatr Wysokich. I choć sama góra mierzy 1610 metrów wysokości, emocje zdobycia jej są porównywalne do wycieczek w o wiele wyższe partie.

Zobacz także

Nie dajcie się zwieść łatwości i szybkości przejścia od Stefanovej do przełęczy. Następny odcinek trasy, choć czterokrotnie krótszy, zajmie nam również ok. 1,5 godziny! Czeka nas wspinaczka po stromym zboczu Wielkiego Rozsutca, która zmęczy niejednego piechura. A idąc tą trasą wskazane jest wcześniejsze doświadczenie i obycie. Liczne łańcuchy, duża ekspozycja i nachylenie przekraczające 45 stopni mogą mniej wprawionych turystów przerosnąć. Warto pomyśleć również o dodatkowej asekuracji dla młodszych turystów, uprząż i lina zabezpieczająca dziecko sprawdzi się tu doskonale.

Przy dobrej widoczności ze szczytu Wielkiego Rozsutca roztacza się piękny widok na niemal całą Małą Fatrę. Planując zdobycie szczytu warto wziąć to pod uwagę i uwzględnić w planie wycieczki czas na dłuższy postój na Rozsutcu.

Zdobyliśmy Wielki Rozsutec – co dalej?

Można oczywiście wrócić ta samą trasą, którą przyszliśmy, szlak nie jest jednokierunkowy. Ciekawszą alternatywą będzie pójście dalej w kierunku rozległej przełęczy Medzirozsutce. Tu możemy od razu odbić za niebieskim szlakiem w kierunku Stefanovej, lub nadłożyć około kwadransa w jedną stronę i wejść na Mały Rozsutec. Tego szczytu wręcz nie da się przeoczyć, wygląda jak potężny głaz rzucony pośrodku niczego przez jakiegoś olbrzyma. I choć szczyt jest sporo niższy, niż jego większy imiennik, zdobycie go wcale nie jest proste. By wejść na Mały Rozsutec konieczna jest wytężona wspinaczka po wielometrowych łańcuchach. Niezbędne są tu silne ręce, pewny chwyt i ogromna odporność na ekspozycję. W przypadku ataku paniki spowodowanego otwartą przestrzenią pod nami, zejście stąd będzie niezwykle trudne. A chcąc wrócić do Stefanovej, z Małego Rozsutca nie ma innej drogi.

Pętelka z parkingu w Stefanovej przez Wielki Rozsutec, przełęcz Medzirozsutce i powrót na parking powinna zająć ok. 5 godzin. Wchodzący na Mały Rozsutec powinni doliczyć jakieś 45 minut (w zależności od tego, ile czasu zechcą spędzić na szczycie). Trasa, choć wymagająca pod względem kondycyjnym, nie jest bardzo czasochłonna, dlatego jest interesującą propozycją na krótsze, jesienne dni.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty