Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa i Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej gwarantują wiele atrakcji i wrażeń. No i te widoki!

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Centrum Edukacji Ekologicznej łączy ze sobą naukę, ekologię i wypoczynek w plenerzeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centrum Edukacji Ekologicznej łączy ze sobą naukę, ekologię i wypoczynek w plenerzeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UG Psary
Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej otwarte zostało ponad rok temu. Zapewnia kreatywną zabawę w plenerze najmłodszym, a jedną z jego największych atrakcji jest 15-metrowa wieża widokowa, z której można zobaczyć nawet Stadion Śląski i okoliczne miejscowości, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry.

Wieża widokowa w Górze Siewierskiej gwarantuje niezapomniane wrażenia

Wieża widokowa w Górze Siewierskiej położona jest w powiecie będzińskim, w Gminie Psary, przy ulicy Złotej. Bez problemu zobaczymy stąd m.in. elektrownię Łagisza w Będzinie, Górę Dorotka czy bloki w Będzinie. Widać też Elektrownię Jaworzno, Hutę Katowice (dziś ArcelorMittal Poland) w Dąbrowie Górniczej oraz sosnowiecką “Żyletę”, czyli siedzibę Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. A jeśli zabierzemy ze sobą np. lornetkę, to ujrzymy na przykład Stadion Śląski, tartak w Gródkowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Psarach.

Cały park jest ogrodzony, monitorowany przez 28 kamer, a wszystkie furtki i bramy są zamykane na noc. Są tu ławki, stoły parkowe, kosze na śmieci i na psie odchody oraz stojaki na rowery. Osoby, które przyjadą tu samochodem mogą go zostawić na dużym parkingu, który powstał przy ulicy Złotej. Jest także toaleta. Wstęp jest bezpłatny. Co ważne, miejsce to jest przystosowane także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na szczyt wieży widokowej można dostać się specjalnym schodołazem, ale taką potrzebę należy wcześniej zgłosić.

Centrum Edukacji Ekologicznej zapewni ciekawą zabawę na kilka godzin

Centrum Edukacji Ekologicznej łączy ze sobą naukę, ekologię i wypoczynek w plenerze. Na terenie parku znajduje się wyjątkowy edukacyjny plac zabaw – park doświadczeń z bezpieczną nawierzchnią i kolorowymi pagórkami o różnej wielkości. Maluchy mają do swojej dyspozycji tablice edukacyjne, huśtawkę gniazdową, pierścień do balansowania, tyrolkę, wir wodny, urządzenia do pomiaru wiatru oraz elementy zabawy dźwiękiem.

Na odwiedzających czeka także ścieżka edukacyjna z 23 tablicami oraz strefy: wzroku, smaku, zapachu, dotyku i słuchu z szumiącymi rurami, gongami tybetańskimi, litofonami, dzwonami rurowymi i głuchym telefonem. Jest również sztuczna pasieka z ulami, amfiteatr, ogród meteorologiczny, ogród geologiczny z kamiennymi głazami, labirynt i ogród roślin leczniczych, o który dbają nasi uczniowie, przedszkolaki i maluchy ze żłobka.

Jak informuje Gmina Psary miejsce sprzyja organizacji ciekawych wydarzeń i spotkań w plenerze. Uczniowie z nauczycielami realizowali w nim lekcje żywej biologii, a Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary wielokrotnie organizował tematyczne wycieczki i warsztaty ekologiczne dla rodzin z dziećmi, podczas których można było poobcować z naturą i ciekawie spędzić czas na świeżym powietrzu.

- Dla mnie osobiście miejsce takie jak Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej jest znakomitym celem wędrówek zarówno z moimi dziećmi, jak i z grupami zorganizowanymi. Miałem przyjemność prowadzić tam warsztaty z dziećmi przedszkolnymi i szkolnymi w ramach półkolonii, Dni Ziemi czy lekcji przyrody na świeżym powietrzu. Połączenie, na terenie centrum znakomicie przygotowanej bazy wiedzy z przestrzenią, w której dzieci mogą same wiele doświadczać, spędzić czas aktywnie i przede wszystkim atrakcyjnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem - wyjaśnia Marek Warski, przyrodnik i nauczyciel lekcji edukacji żywej.

Odbywają się tutaj m.in. Dni Kultury Ekologicznej, którym towarzyszą różnego rodzaju eko działania. Część z nich, między innymi warsztaty malarskie, odbyły się właśnie w Górze Siewierskiej. To tu już dwukrotnie świętowaliśmy także urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ramach obchodów odbyły się warsztaty pszczelarskie, spacer przyrodniczy z przewodnikiem, warsztaty gitarowe i koncert gitarzystów z Guitars Brothers.

Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej jest otwarte od 1 kwietnia do 30 września w godzinach od 8 do 21, a w pozostałe miesiące od godz. 8 do 20.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera