Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilki, rysie i niedźwiedzie na wolności. Beskid Mały lepszy niż Bieszczady

Jacek Drost
Dzięki fotopułapkom ustawianym w Beskidach coraz częściej udaje się namierzyć drapieżniki. To cieszy nie tylko leśników, ekologów, ale i zwykłych miłośników przyrody
Dzięki fotopułapkom ustawianym w Beskidach coraz częściej udaje się namierzyć drapieżniki. To cieszy nie tylko leśników, ekologów, ale i zwykłych miłośników przyrody Paweł Lacheta
Drapieżniki można spotkać w niedocenianym do tej pory Beskidzie Małym - wynika z monitoringu prowadzonego przez leśników i ekologów. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem występowania w Beskidzie Małym nie tylko drapieżników, ale też różnych gatunków ptaków i drzewostanu. Beskid Mały wyrósł na taką perełkę przyrodniczą regionu - mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot z Bystrej, która z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu od niedawna prowadzi monitoring w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego.

Monitoring rozpoczął się w lutym. W Beskidzie Małym zostały rozmieszczone foto-#pułapki, prowadzone są systematycznie badania terenowe. Są już pierwsze efekty.

 - Znaleźliśmy tropy rysia i wilka - informuje Piotr Dziki z żywieckiego Oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych #Województwa Śląskiego. 

Zaobserwowano także odchody wilka i szczątki wilczej ofiary - sarny. Co ciekawe, dotychczas duże drapieżniki unikały fotopułapek, kamery zarejestrowały za to obecność jeleni, dzików, zajęcy, kuny leśnej oraz borsuka, który prowadzi skryty tryb życia i rzadko pozwala się podejrzeć.

- Generalnie Beskid Mały jest słabo poznany, zdecydowanie częściej omijany przez turystów niż Beskid Śląski czy Żywiecki - dodaje Piotr Dziki, podkreślając, że dzięki bardzo dobrze układającej się współpracy z Pracownią będzie można zrobić zestawienia gatunków występujących w Beskidzie Małym, dowiedzieć się, jak zwierzęta migrują.

Ekolodzy zwracają uwagę, że w Beskidzie Małym na niewielkiej przestrzeni współistnieje obok siebie sporo rzadkich i wymagających ochrony gatunków, a sam teren charakteryzuje się ogromnym bogactwem przyrodniczym, czego potwierdzeniem jest obecność wszystkich trzech dużych drapieżników: wilka, rysia i niedźwiedzia. Ale ważny jest także dla ponad 70 gatunków ptaków, w tym zagrożonych w skali kraju i Europy, takich jak np. puchacz czy głuszec.

 - W porównaniu z innymi Beskidami, Beskid Mały jest mało zagospodarowany, a przez to urzekający swoim naturalnym pięknem - dodają ekolodzy. 

Źródło: dziennikzachodni.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!