Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa dyrektora Huty Batory w Chorzowie. Jak wygląda od wewnątrz? Byliśmy w środku! Zobaczcie

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ramach II urodzin Muzeum Hutnictwa w Chorzowie była wyjątkowa okazja do zwiedzenia byłej willi dyrektorów Huty Batory. Obecnie budynek należy do firmy Zarmen, która dokonała jego kompleksowej rewitalizacji. Ten wyjątkowy budynek z początku XX wieku kryje w swoim wnętrzu wiele tajemnic - między innymi secesyjne witraże i stylizowane grzejniki.

Willa dyrektora Huty Batory w Chorzowie - niepowtarzalna okazja do zwiedzania

W ramach II urodzin Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. 25 listopada można było zwiedzić m.in. zabytkową willę dyrektora Huty Batory. Willa powstała na początku XX wieku. Należała do majątku spółki posiadającej Hutę Bismarck - każdorazowo mógł ją zamieszkiwać dyrektor zakładu. Po I Wojnie Światowej i powrocie części Górnego Śląska do Polski huta nie zmieniła swojej nazwy - uległa ona jedynie spolszczeniu. W czasie XX-lecia międzywojennego skarb państwa stopniowo przejmował niemiecki majątek. W 1933 zmieniono nazwę Huty Bismarck na Hutę Batory.

— Mamy tam bardzo dużo secesyjnych smaczków: począwszy od grzejników, które były specjalnie wykonane dla dyrektora huty poprzez witraże po aranżację sal - opowiada Tomasz Owoc główny inwentaryzator oraz Tomasz Owoc kierownik Oddziału Historii Miasta i Regonu w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Najpierw dyrektor potem przedszkolaki

Willę śmiało można nazwać luksusową. Naprzeciw niej wybudowano w podobnym stylu kasyno. W czasie II Wojny Światowej za czasów okupacji niemieckiej na krótki czas hucie ponownie patronował Bismarck. Gdy konflikt się zakończył, zakład znacjonalizowano.

— Po drugiej wojnie światowej zdecydowano się zaadaptować budynek willi dyrektora na przedszkole. Ono funkcjonowało w tym miejscu do lat dziewięćdziesiątych. Chodziły do niego dzieci hutników - mówi Tomasz Owoc.

W latach dziewięćdziesiątych doszło do prywatyzacji Huty Batory, a zatem podziału majątku zakładu oraz wydzieleniu różnych spółek. Ostatecznie willa dyrektora trafiła do firmy Zarmen, która przeprowadziła kompleksową rewitalizację budynku. Przy ulicy Stefana Batorego 44 ma siedzibę swojej centrali.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty