Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna uwaga na kleszcze! Metody ochrony psów i kotów przed groźnymi dla zdrowia pasożytami

OPRAC.:
Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Wraz z wiosną uaktywniają się kleszcze - zadbaj o swoich pupilów
Wraz z wiosną uaktywniają się kleszcze - zadbaj o swoich pupilów fot Urszula Paszko / Polska Press
Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, do życia budzą się kleszcze - niebezpieczne pasożyty, stwarzające zagrożenie dla zdrowia a nawet życia psów i kotów. Dowiedz się, jak chronić przed nimi swojego pupila i czego zdecydowanie unikać.

Kleszcze to pajęczaki z grupy roztoczy, istnieją setki gatunków, z czego 20 występuje w naszej szerokości geograficznej. Pajęczaki, podobnie jak komary, żywią się krwią kręgowców – w przeciwieństwie do bzyczących kuzynów nie powoduje swędzenia w miejscu ukąszenia. Ugryzienie może nieść za sobą poważne zdrowotne konsekwencje, dzieje się tak ponieważ kleszcze są żywicielami wielu patogenów. W momencie kiedy pajęczak żeruje na zwierzęciu istnieje wysokie ryzyko zarażenia poważnymi chorobami.

Na cześć najsłynniejszego wampira, najstarszy odkryty gatunek kleszcza został nazwany Deinocroton draculi. Zatopiony w bursztynie liczącym 100 mln lat pajęczak przyczepiony był do pióra dinozaura. Jego potomkowie do dnia dzisiejszego zagrażają zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt.

Jakimi chorobami kleszcz może zainfekować psa i kota?

Najgroźniejszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze na terenie Polski są:

  • babeszjoza
  • borelioza
  • anaplazmoza
  • erlichioza
  • mykoplazmoza
  • środkowoeuropejskie kleszczowe zapalenie mózgu
  • bartoneloza

Objawy chorób odkleszczowych

Gorączka, senność, apatia, niechęć do ruchu, bolesność podczas ruchu, wymioty, anemia,
krwiomocz, krwotoki, zaburzenia: wzrokowe, pokarmowe, neurologiczne. W ostateczności mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Kleszcze budzą się

Wraz z wzrostem temperatury kleszcze stają się co raz bardziej aktywne. Wygłodniałe po zimie szukają żywicieli. Należy jednak pamiętać, że ocieplenie klimatu sprawia, że aktywność kleszczy może być problemem nie tylko sezonowym a nawet całorocznym. Wystarczy, że temperatura gleby utrzymuje się w przedziale od 5 do 7 stopni Celsjusza.

Miejsca występowania kleszczy

Kleszcze czyhają na ofiary w trawach, gałęziach krzewów, na spodniej stronie liści – mylnie przyjęło się, że spadają z czubków drzew. Pajęczaki te są ślepe, wyczuwają ofiary za pomocą wyczulonego zmysłu węchu. Ofiarę namierzają po wytwarzanych drganiach i wydychanym przez niego dwutlenku węgla.

Zwykle żerują w miejscach często uczęszczanych przez zwierzęta – stąd większe ryzyko przyniesienia do domu kleszczy po spacerze na alejkach parkowych, łąkach, polach.

Dlatego łatwiej o kleszcza w przydrożnych krzakach niż w głębokich, trudniej dostępnych leśnych zaroślach. Pasożyty mogą zadomowić się również tuż przy miejscu zamieszkania (krzaki, krzewy, wysoko trawa na podwórku) – jeżeli problem występuje dobrze jest takie miejsce regularnie kosić. Rozwiązanie może być użycie preparatów przeciw kleszczom w ogrodzie. Ważne aby trzymać się wytycznych w ulotce używanego środka tak aby nie stwarzać zagrożenia dla domowników i zwierząt.

Chroń swojego czworonoga

​​​​​​​
Unikaj wysokich traw i przechodzenia pod nisko zawieszonymi gałęziami. Przed spacerem należy stosować środki: odstraszające kleszcze i komary. Zawierające substancje z grupy izoksazolin – pajęczak ginie po kontakcie kleszcza ze skórą psa. Ponadto to warto stosować tabletki dla psów przeciw innym pasożytom takim jak pchły, świerzbowce i nużeńce.

Tradycyjne metody zabezpieczania psa i kota przed kleszczami:

  • krople spot-on
  • spraye
  • obroże.

Dobrym nawykiem powinno być sprawdzenie sierści psa w poszukiwaniu kleszczy. Pasożyty te lubią miejsca takie jak szyja, głowa, uszy, łapy i przestrzenie między palcami łap.

Usuwanie kleszcza

Jak już znajdziemy kleszcza u naszego pupila, trzeba pamiętać o właściwym usunięciu pajęczaka. Istnieją „domowe” metody, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Wystrzegaj się:

  • smarowania kleszcza masłem i jakimkolwiek innym tłuszczem,
  • wyciskania i zdrapywania kleszcza,
  • odkażania skóry przed usunięciem pasożyta.

Te wciąż powszechnie stosowane błędy zwiększają ilość toksyn aplikowanych do krwi psa bądź kota - (koty wychodzące oraz niewychodzące również powinny być objęte programem ochronnym przeciw inwazji ektopasożytów).

Zamiast tego należy zastosować specjalne narzędzia do kupienia u każdego weterynarza lub zostawienie tej czynności lekarzowi naszego czworonoga.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera