Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władcy Polski a sprawa śląska: Kazimierz Odnowiciel

Tomasz Borówka
Książę czeski Brzetysław I
Książę czeski Brzetysław I Wikipedia
Poczet królów Polski? Znamy. Ale postanowiliśmy przypomnieć go przez pryzmat wyłącznie związków polskich władców ze Śląskiem. Bez względu na jego losy, polskie koronowane głowy sporo ze Śląskiem miały wspólnego

Czasy Kazimierza Odnowiciela to ważny okres w dziejach Śląska. W pewnym sensie przełomowy, bo skutki jednego z wydarzeń, które miało wtedy miejsce, trwają aż do dzisiaj. Ale o tym na końcu...

Kazimierz, syn króla Mieszka II, nie bez przyczyny nosi swój dumny przydomek. Po śmierci jego ojca Polskę ogarnął chaos - budowla wzniesiona przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego runęła w gruzy, a z piastowskiej monarchii, jeszcze przed niespełna dekadą mocarnej, nie ostało się praktycznie nic. Struktury władzy rozpadły się, wraz z nimi młode jeszcze, niedawno pozszywane z ziem poszczególnych plemion, państwo. Wybuchł też bunt przeciw wierze chrześcijańskiej. Wyznawcy pogańskich bogów zatriumfowali również na Śląsku. Zniszczono nową katedrę we Wrocławiu, a jej miejsce zajął pogański chram. Następnie - w roku 1038 - do ogarniętego chaosem państwa wkroczyli czescy woje księcia Brzetysława. Ich najazdowi praktycznie nie stawiano oporu. Wkroczyli na Śląsk i do Małopolski, zajmując Wrocław i Kraków. Uderzyli na Wielkopolskę, gdzie obrócili w gruzy kolebkę Piastów - z Ostrowem Lednickim, Poznaniem i Gnieznem na czele. Zabrali do Pragi relikwie św. Wojciecha. Śląsk i Małopolska, utracone przez Przemyślidów kilkadziesiąt lat wcześniej, zostały przez Brzetysława przywrócone Czechom.

Kazimierz Odnowiciel wracając z wygnania musiał odbudowywać państwo praktycznie od podstaw, czego dokonał z geniuszem śmiało porównywalnym z politycznymi zdolnościami jego pradziada. Wspierany przez cesarza Henryka III, na mocy układu w Ratyzbonie w 1041 r. odzyskał Małopolskę. Brzetysław utrzymał jednak władzę nad Śląskiem. Kazimierz odebrał mu go dopiero w 1050 r., rozgniewując tym zresztą cesarza. Ostatecznie znów więc oparło się o mediację Henryka III. Ten w roku 1054 w Kwedlinburgu potwierdził, iż Śląsk ma się znajdować we władaniu Polski, jednak jako lenno Czech. Każdy władca Polski miał odtąd uiszczać Pradze daninę ze Śląska. W praktyce potomkowie Kazimierza robili to w przyszłości lub nie, zależnie od tego, czy czuli się na tyle silni, by rzucać w ten sposób wyzwanie Czechom.

Dziejowe wręcz znaczenie miał natomiast dokonany w Kwedlinburgu podział Śląska pomiędzy Polskę a Czechy. Te ostatnie utrzymały bowiem Śląsk Opawski, który odtąd nigdy już nie wszedł w skład Polski i przez całe wieki miał dzielić czeskie dole i niedole.


*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!