Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski w dwudziestoleciu międzywojennym. Jak wyglądało miasto sto lat temu? Zobacz kolorowe ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wodzisław Śląski w dwudziestoleciu międzywojennym.
Wodzisław Śląski w dwudziestoleciu międzywojennym. fotopolska.eu (zdjęcia pokolorowane)
Wodzisław Śląski powstał w połowie XIII wieku, był siedzibą księstwa i państwa wodzisławskiego. Po II wojnie światowej stał się dużym ośrodkiem górniczym i przemysłowym, jednak zanim to nastąpiło miasto musiało zmierzyć się gorszym okresem w dwudziestoleciu międzywojennym. Jak Wodzisław Śląski wyglądał przed II wojną światową? Odpowiedź na zdjęciach w kolorze.

Wodzisław Śląski w dwudziestoleciu międzywojennym

Okres PRL-u to czas szybkiego rozwoju przestrzennego Wodzisławia Śląskiego. 4 kwietnia 1945 odbyło się pierwsze posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej. Podjęto wówczas uchwałę o odbudowie miasta. Prace przy budowie osiedli Nowe Miasto ruszyły już w czerwcu. Ponadto, w trakcie powojennych prac odbudowane zostały między innymi szpital powiatowy, szkoła, dom starców i ośrodek zdrowia. Szybko przywrócono komunikację kolejową, odbudowano wodociągi i kanalizację oraz sieć elektryczną. W latach 50. XX wieku zaczął się tu rozwijać przemysł górniczy, dzięki któremu również rozwinął się Wodzisław.

Wodzisław Śląski w dwudziestoleciu międzywojennym - ZDJĘCIA w kolorze

Zanim to nastąpiło, Wodzisław Śląski musiał zmierzyć się z gorszym okresem. Dwudziestolecie międzywojenne to trudny czas dla miasta. W plebiscycie przeważająca większość mieszkańców pruskiego Wodzisławia głosowała za przyłączeniem do Niemiec. Nie przekonało to Rady Ligi Narodów, która w październiku 1921 r. przyznała miasto wraz z całym regionem Polsce. W lipcu 1922 Wojsko Polskie zajęło cały ówczesny powiat rybnicki, część wojsk wkroczyła do Wodzisławia.

Zmiana przynależności państwowej sprawiła, że Wodzisław znalazł się w powiecie rybnickim województwa śląskiego, stając się jednocześnie miejscowością przygraniczną. Spowodowało to, że władze wojewódzkie straciły zainteresowanie miastem, które pozostało w dwudziestoleciu międzywojennym jednym z mniejszych miast w skali województwa.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera