Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski walczy z dzikimi wysypiskami. Odpady będą odbierane od przedsiębiorców [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zobacz, co można spotkać w wodzisławskich lasach i przy drogach
Zobacz, co można spotkać w wodzisławskich lasach i przy drogach Straż Miejska w Wodzisławiu Śl.
Od nowego roku w Wodzisławiu Śląskim śmieci będą odbierane również od przedsiębiorców. Dzięki temu nowych dzikich wysypisk śmieci w lasach ma pojawiać się znacznie mniej. Zobaczcie na zdjęciach, co można spotkać w lasach i przy drogach...

Wodzisław Śl.: Zmienia się regulamin. Będzie mniej wysypisk?

Szykują się spore zmiany w regulaminie odbierania odpadów komunalnych w Wodzisławiu Śląskim. Miasto planuje odbierać śmieci nie tylko od mieszkańców, ale również przedsiębiorców. Zmiany obejmą więc nieruchomości niezamieszkałe.

- Po kilkuletnich doświadczeniach uznaliśmy, że uszczelnienie systemu jest możliwe, a sprzyja temu przejęcie nieruchomości niezamieszkałych. Zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 roku - wyjaśnia Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w wodzisławskim magistracie.

Ile będzie kosztować wywóz śmieci z nieruchomości niezamieszkałych? - Będą one ustalone od pojemnika w jaki wyposażona będzie nieruchomość - dodaje Dragon. W magistracie liczą na to, że to uszczelnienie systemu pozwoli ograniczyć proceder powstawania tzw. dzikich wysypisk śmieci, które można zobaczyć m.in. w lasach.

- Zdarza się, że wyrzucone odpady wskazują na to, iż sprawcą prowadzi firmę. Jeżeli w jednym miejscu mamy kilkanaście zużytych zderzaków, to wszystko wskazuje, że zrobił to ktoś prowadzący warsztat. Takich przypadków jest wiele - tłumaczy Janusz Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śl. W 2015 roku strażnicy miejscy odkryli 28 dzikich wysypisk śmieci i 27 tzw. zaśmieceń (w sumie 55 przypadków).
- We wszystkich przypadkach nasze interwencje zakończyły się przywróceniem takich miejsc do stanu sprzed zanieczyszczenia - dodają strażnicy. Do tej pory przedsiębiorcy indywidualnie zawierali umowy z firmami wywożącymi odpady. Zdarzały się przypadki, że niektóre przedsiębiorstwa część odpadów oddawały legalnie, a pozostałych - aby zaoszczędzić- pozbywano się we własnym zakresie. Urzędnicy liczą, że po zmianie regulaminu nie będzie już szukania rozwiązań po tzw. najmniejszej linii oporu. Czy tak będzie? Wkrótce się przekonamy.

To nie koniec zmian w regulaminie. Od kwietnia do października mieszkańcy z domów jednorodzinnych będą mogli oddać 10 worków z odpadami zielonymi, a kolejnych 10 właściciel nieruchomości będzie mógł się pozbyć w PSZOK (w pozostałym okresie odpady zielone oddawać będzie można tylko w PSZOK). Za to zmniejszona zostanie częstotliwość odbioru odpadów wielkogabarytowych z nieruchomości jednorodzinnych. Po zmianach odbierane będą tylko raz w roku (wcześniej dwa razy).

- Natomiast elektrośmieci będą odbierane w punktach wyznaczonych przez miasto i firmę świadczącą usługę - tłumaczy Dragon. Utrudnieniem dla mieszkańców będzie z pewnością oddanie odpadów budowlanych i remontowych (z zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej). Zbierane będą one wyłącznie w PSZOK. Pocieszeniem jest fakt, że zwiększono ich limit z 200 do 500 kg.

W magistracie rezygnują również z oklejania kodami kreskowymi worków z segregowanymi odpadami . W zamian, właściciel nieruchomości będzie musiał oznaczyć je np. markerem. Władze miasta przyznają, że przymierzają się do wprowadzenia aplikacji, dzięki której wodzisławianie mogliby otrzymywać przypomnienie na telefon o zbliżającym się terminie odbioru odpadów. - Obecnie zbieramy oferty i je analizujemy - przyznaje Dragon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!