Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda śląski apeluje o reakcję na przemoc domową

Jakub Sztern
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zaapelował do mieszkańców województwa o reagowanie na przemoc domową. Apel wystosował między innymi w związku ze wznowieniem sprawy Szymona z Będzina - chjłopca, którego ciało znaleziono 2 lata temu nad stawem w Cieszynie.

"Wobec coraz częstszych i bardziej drastycznych aktów przemocy domowej, w tym tych dotykających istot najbardziej bezbronnych - dzieci, zwracam się do Państwa z apelem o niepozostawanie obojętnym na dramaty rozgrywające się w naszym najbliższym otoczeniu" - czytamy w apelu wojewody.

Wojewoda przypomina, że każdy człowiek ma prawo do życia w rodzinie wolnej od przemocy, a dom rodzinny powinien być dla każdego azylem, gwarantującym poczucie bezpieczeństwa. "W przypadku dzieci to obowiązkiem dorosłych jest zapewnienie im możliwości wzrastania w bezpiecznym środowisku wolnym od przemocy. Niestety, bywa, że dom okazuje się także źródłem traumatycznych doświadczeń i agresji ze strony osób najbliższych. Osoby jej doświadczające często się do tego nie przyznają, boją się, wstydzą i nie proszą o pomoc. W najbardziej dramatycznej sytuacji są dzieci, które same nie są w stanie szukać pomocy. Jeśli osobami krzywdzącymi są opiekunowie dzieci, to my jako społeczeństwo winniśmy reagować na ich krzywdę" - napisał wojewoda.

Zygmunt Łukaszczyk zaapelował również, by świadkowie domowych dramatów nie czekali z powiadomieniem policji. "Reagujmy zdecydowanie na każdy przejaw przemocy w rodzinie, także gdy dotyczy ona osób nam obcych, ma miejsce u sąsiadów, na tej samej ulicy. Pamiętajmy przy tym, że przemocą jest nie tylko bicie, ale również zaniedbywanie, znęcanie psychiczne oraz wykorzystywanie seksualne i może dotyczyć zarówno dorosłych jak i dzieci" - napisano w apelu.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk wystosował też apel do marszałka województwa śląskiego, prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów powiatów. Prosi w nim o podjęcie i wzmożenie skoordynowanych, interdyscyplinarnych działań, mających na celu budowanie komplementarnego, efektywnego i szczelnego systemu, służącego kompleksowej ochronie interesów wskazanej powyżej grupy osób, w tym szczególnie dzieci w wieku przed rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego.

"Zagrożenie przemocą, w tym zwłaszcza przemocą domową ma charakter wieloproblemowy, a co za tym idzie towarzyszące jej zjawiska, obejmujące między innymi problemy materialne, zdrowotne, uzależnienia, czy też wszelkie zaniedbania, wymagają zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin. W tym kontekście, wyłącznie działania o charakterze interdyscyplinarnym stwarzają takie możliwości, gdyż różne osoby i służby mogą działać w tym samym czasie, zajmując się różnymi aspektami sprawy, adekwatnie do swoich kompetencji i zadań. Wyłącznie integracja różnych możliwości, kompetencji, środków i perspektyw służy znajdowaniu najbardziej skutecznych sposobów postępowania" brzmi fragment apelu do władz samorządowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!