Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolne za pracę w wolny dzień [EKSPERT PODPOWIADA]

Redakcja
arc.
W tym roku Święto Konstytucji 3 Maja przypadło w sobotę, czyli w dzień ustawowo wolny od pracy. Zatrudnieni otrzymali więc - zgodnie z przepisami - dodatkowy dzień wolny. Ale ja 3 maja musiałem stawić się w firmie i wykonywałem swoje zawodowe obowiązki w pełnym wymiarze czasu pracy. Zapytałem szefa, czy w takim razie należą mi się dwa wolne dni: jak wszystkim - za święto, a drugi - za przepracowaną dniówkę. Przełożony uznał, że nic więcej mi się nie należy. Czy faktycznie? A skoro tak, dlaczego ustawodawca traktuje nierówno tych, którzy akurat 3 maja musieli być w pracy? - pyta Czytelnik z Siemianowic Śl.

Odpowiada Michał Kasprzak, rzecznik Izby Skarbowej, Katowice:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Taka sytuacja jak 3 maja w 2014 roku będzie jeszcze 1 listopada. Ustawodawca w niektórych sytuacjach dopuszcza pracę w dni świąteczne (np. prowadzenie akcji ratowniczej, transport i komunikacja, pilnowanie mienia lub ochrona osób, ruch ciągły, praca zmianowa, gastronomia, hotelarstwo, zakłady opieki zdrowotnej itd.).

Pracownikowi wykonującemu pracę w święto pracodawca jest obowiązany zapewnić do końca okresu rozliczeniowego inny dzień wolny od pracy. Jeżeli nie jest to możliwe, wówczas pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto. W efekcie, pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze godzin powinien przepracować w maju 160 godzin (już po obniżeniu wymiaru o 8 godzin z tytułu święta przypadającego w sobotę).

Przykładowo, pracownik jest zatrudniony w systemie pracy zmianowej i swoje obowiązki wykonuje po 8 godzin w ciągu doby. Okres rozliczeniowy wynosi jeden miesiąc. Pracodawca wyznaczył następujące dni robocze w maju: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 23, 24, 27 i 28. Taki grafik pracy będzie zgodny z przepisami prawa pracy, gdyż pracownik przepracował 20 dni roboczych po 8 godzin każdy, czyli 160 godzin.

Trudno mówić więc tutaj o nierównym traktowaniu osób wykonujących pracę w święto, gdyż w zamian za to mieli zaplanowane przez pracodawcę inne dni wolne (w naszym przykładzie pracownik nie przychodził do pracy w maju przez 11 dni: 6, 7, 13, 14, 20, 21, 25, 26, 29, 30 i 31 maja). Identyczna sytuacja wystąpi w przypadku pozostałych osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy (tzn. w maju 2014 r.: 20 dni roboczych i 11 dni wolnych).

Obie grupy pracowników traktowane są więc przez ustawodawcę identycznie. Tylko w sytuacji, gdyby pracownik przepracował więcej godzin niż 160, wówczas mielibyśmy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych. (JJ)


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!