Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wracamy do kraju. Jak starać się o zwrot kosztów leczenia?

Monika Krężel
W sytuacji kiedy ponieśliśmy koszty za leczenie w jednym z krajów UE/EFTA, możemy starać się o ich zwrot w NFZ (o ile nie jest to wkład własny, który nie podlega refundacji przez NFZ!). O refundację można wnioskować niezależnie od tego, czy przed wyjazdem ubezpieczony pobrał EKUZ czy też nie.

Po powrocie do Polski trzeba złożyć wniosek o zwrot kosztów do NFZ (druk wniosku dostępny jest na stronie śląskiego oddziału NFZ (www.nfz-katowice.pl), a także w delegaturach oraz siedzibie śląskiego NFZ. Do niego należy dołączyć:

  • oryginały zapłaconych rachunków wraz z dowodami zapłaty,
  • dokumentację potwierdzają-cą niezbędność udzielonego świadczenia z medycznego punktu widzenia,
  • oświadczenie (druk dostępny na stronie NFZ, w jego siedzibie i delegaturach),
  • dowód ubezpieczenia, jeżeli w okresie leczenia nie posiadaliśmy EKUZ (dowód ubezpieczenia musi być aktualny na czas udzielonego świadczenia).

Przed złożeniem dokumentacji w oddziale NFZ jego pracownicy nie sprawdzają poprawności wypełnienia wniosku oraz dokumentacji do niego dołączonej.

ODWIEDŹ "SŁONECZNE STRONY" - WAKACYJNY SERWIS DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Każda sprawa wymaga bowiem szczegółowej analizy: w kwestiach dotyczących ubezpieczenia - przez Wydział Spraw Świadczeniobiorców, a w pozostałych - przez Wydział Współpracy Międzynarodowej. Weryfikacja wniosku następuje wyłącznie po złożeniu kompletu dokumentacji w kancelarii oddziału NFZ.

Po złożeniu wniosku NFZ sprawdza, czy osoba składająca wniosek była ubezpieczona w NFZ lub posiadała prawo do świadczeń zdrowotnych w momencie udzielania jej świadczeń oraz czy do wniosku zostały dołączone wymagane dokumenty.
Ze względu na fakt, że każde państwo posiada własny system opieki zdrowotnej, po uzyskaniu pełnej dokumentacji, NFZ wysyła zapytanie do instytucji łącznikowej w państwie, w którym korzystaliśmy ze świadczeń opieki zdrowotnej, w celu uzyskania informacji na temat przysługującej refundacji. Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi, NFZ wypłaca wskazaną przez instytucję zagraniczną kwotę refundacji w walucie polskiej.

WAŻNE! Pamiętajmy, że wysokość kwoty zwrotu każdorazowo określana jest przez odpowiednik NFZ w kraju, w którym miało miejsce leczenie, po stawkach jakie zwracane są świadczeniodawcy za leczenie osób ubezpieczonych w tym kraju.
NFZ nie pokrywa kosztów le-czenia, które nie są objęte systemem ubezpieczenia powszechnego w danym państwie członkowskim UE/EFTA. Polscy ubezpieczeni powinni wykupić dodatkowe prywatne ubezpieczenie, w celu uniknięcia obciążenia tymi kosztami.


*Burze szaleją nad Śląskiem. Idą kolejne. Zobacz zdjęcia
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!