Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o 1 procencie: Darczyńca sam wybiera, komu chce pomagać

JJ
Mamy jeszcze sporo czasu na rozliczenie się z podatku dochodowego za 2015 rok, jednak już zaczęła się batalia o jego 1 procent
Mamy jeszcze sporo czasu na rozliczenie się z podatku dochodowego za 2015 rok, jednak już zaczęła się batalia o jego 1 procent Bruno Fidrych / Polska Press
Mamy jeszcze sporo czasu na rozliczenie się z fiskusem z podatku dochodowego za 2015 rok. Jednak już zaczęła się batalia o 1 procent naszego podatku, który możemy ofiarować potrzebującym.

Już 15 grudnia 2015 roku został opublikowany wykaz organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymania tego

1 procenta. Wykaz OPP można znaleźć na stronie: www.pozytek.gov.pl

i wybrać z niego dowolną organizację. Namawiamy jednak do wybrania jakiejś OPP z województwa śląskiego. Statystyki z minionych lat pokazują bowiem, że najczęściej pieniądze podatników z naszego regionu trafiają do województwa mazowieckiego.

Uwaga! W wykazie umieszczone są organizacje, które otrzymały status OPP do 30 listopada danego roku podatkowego oraz organizacje, które otrzymały status OPP w latach wcześniejszych i dopełniły wszystkich formalności. Chodzi o sporządzenie i przesłanie do odpowiednich urzędów ro-cznego sprawozdania merytorycznego oraz finansowego.

Dokonując tego typu darowizny nie wydajemy dodatkowych pieniędzy - podatnik jedynie sam decyduje, do kogo trafi 1 procent z jego podatku dochodowego, który należny jest państwu. Korzystając z tej możliwości, częściowo wyręczamy więc ministra finansów w dystrybucji środków publicznych.

Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1 proc. organizacji pożytku publicznego, 100 procent naszego podatku trafi do „wspólnego worka”. Jeśli sami dokonamy wyboru, możemy mieć satysfakcję, że część naszego podatku idzie na ważny cel wskazany przez nas osobiście, a nie przez urzędników. Nasz zysk jest więc bardziej moralny niż materialny.

Bez wątpienia natomiast zyskują organizacje pożytku publicznego, które spełniają ważne funkcje - opiekują się ludźmi chorymi, umierającymi, w potrzebie, zajmują się edukacją, sportem, nauką itp.

Wypełnienie wniosku o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz OPP jest bardzo proste. Trzeba tylko umieścić w formularzu PIT numer Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji pozarządowej (zaglądając do wykazu pod wskazanym wyżej adresem) oraz kwotę, jaką na jej rzecz chcemy przekazać (w przypadku najczęściej wypełnianego przez Polaków PIT-37, będą to pola 124 i 125).

Pamiętaj! Kwota darowizny nie może przekroczyć 1 pro-centa podatku należnego, wynikającego z naszego zeznania podatkowego za 2015 r.

A czy możemy skutecznie wesprzeć konkretną potrzebującą osobę? Nie możemy tego zrobić wprost, lecz za pośrednictwem organizacji. Możemy też dokonać wpłaty celowej, wskazując w deklaracji podatkowej osobę, której chcemy pomóc. W deklaracji PIT jest specjalne pole dotyczące celu szczegółowego.

Pamiętajmy też - zanim przystąpimy do rozliczenia - by sprawdzić, czy organizację, jakiej chcemy przekazać darowiznę, zaliczono do tych, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Są tam wymienione np. fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, szkoły publiczne, kluby sportowe.

Ten 1 proc. podatku dochodowego osób fizycznych podatnicy mogą przekazywać na organizacje pożytku publicznego od 2004 roku. Możliwość taką wprowadziła ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2003 roku. (JJ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty