Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Kto wygrał pierwszą turę wyborów na burmistrza Lublińca? OFICJALNE WYNIKI

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Poznaliśmy wyniki wyborów samorządowych w Lublińcu. W tym mieście o fotel burmistrza ubiegało się troje kandydatów.

sc]AKTUALIZACJA, 8 kwietnia 9.00

Są już oficjalne wyniki wyborów na burmistrza miasta Lublińca. Po podliczeniu wszystkich obwodów wynik kształtuje się następująco:

  • MANIURA Edward Makary, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BURMISTRZA EDWARDA MANIURY,5 255 głosów (59,94%)
  • MIKULSKA Ewelina Katarzyna, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNYCH LUBLINIEC ZASŁUGUJE NA WIĘCEJ, 1 542głosy (17,59%)
  • WOŹNIAK-RYBKA Agata Mariola, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NOWOCZESNY LUBLINIEC, 1 970 głosów (22,47%)

Z nieoficjalnych informacji na temat wyborów samorządowych w tym mieście, wynika, że w wyścigu wyborczym o fotel burmistrza zwyciężył Edward Maniura, który ubiegał się o kolejną reelekcję. Według naszych informacji Maniura zdobył 60 procent głosów wyborców i nie necie potrzebna druga tura wyborów w Lublińcu. Jego konkurentki zdobyły odpowiednio: Agata Woźniak-Rybka: 23 proc. i Ewelina Mikulska 17 proc. głosów.

O fotel burmistrza Lublińca ubiegają się:

  • MANIURA Edward Makary - 60 proc. - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BURMISTRZA EDWARDA MANIURY
  • MIKULSKA Ewelina Katarzyna - 17 proc. - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNYCH LUBLINIEC ZASŁUGUJE NA WIĘCEJ
  • WOŹNIAK-RYBKA Agata Mariola - 23 proc. - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NOWOCZESNY LUBLINIEC

Sylwetka Edwarda Maniury

Edward Makary Maniura urodził się 24 lutego 1960 w Lubszy. To polski polityk, samorządowiec, burmistrz Lublińca, poseł na Sejm III, IV i V kadencji.

Ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Techniki i na Politechnice Śląskiej na Wydziale Transportu. W latach 1990–1998 pełnił funkcje radnego i burmistrza Woźnik. Był także radnym powiatu lublinieckiego. Należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, później wstąpił do Platformy Obywatelskiej. Był też członkiem Stowarzyszenia Ordynacka.

W latach 1997–2006 sprawował mandat posła na Sejm III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność oraz IV i V kadencji z ramienia PO z okręgu częstochowskiego. Utracił mandat poselski 26 listopada 2006 w związku z wyborem na burmistrza Lublińca w drugiej turze wyborów samorządowych. W 2010, 2014 i 2018 uzyskiwał reelekcję w pierwszej turze.

W 2008, za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście, za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Powstania w Getcie Warszawskim, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (źródło: wikipedia).

Wykształcenie: wyższe (Uniwersytet Śląski – 1983 r.; Politechnika Śląska – 1988 r.; Uniwersytet Śląski - studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji w zakresie samorządu terytorialnego,1996 r.; Szkoła Główna Handlowa – studia podyplomowe w zakresie Unii Europejskiej, 2004 r.).

Komitet wyborczy z którego kandydował: Komitet Wyborczy Wyborców Burmistrza Edwarda Maniury

Kariera zawodowa:

  • 2006-nadal: Burmistrz Miasta Lublińca
  • 1997-2006 – Poseł na Sejm RP
  • 1990 – 1998 – Burmistrz Miasta Woźniki
  • 1989-1990 – własna działalność gospodarcza
  • 1988-1989 – Ariton INC, New Britain, USA
  • 1985-1988 – „Almatur” Katowice

Rodzina: żona, troje dzieci

Hobby i zainteresowania: podróże, sport – tenis i piłka nożna

Miejscowość zamieszkania: Woźniki

Posiadany samochód: skoda KAROQ

Wygrana w pierwszej bądź w drugiej turze wyborów samorządowych

Przypomnijmy, że kandydować na prezydenta może obywatel Polski, który ma prawo wybierania w tych wyborach oraz który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25. rok życia.

Żeby wygrać, kandydat musi zebrać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli nie można na tej podstawie wyłonić wygranego, organizuje się drugą turę wyborów. Odbywa się to czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

W drugiej turze wybiera się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze zebrali największą liczbę głosów. Może się zdarzyć tak, że więcej niż dwóch kandydatów zdobędzie liczbę głosów uprawniających do kandydowania w drugiej turze. W takiej sytuacji o dopuszczeniu kandydata do wyborów w ponownym głosowaniu rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większe poparcie, a jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa – rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

W drugiej turze wygrywa kandydat, który zebrał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Ponownie może się zdarzyć, że kandydaci zbiorą równą liczbę głosów. W takim przypadku wygranym zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia

Na naszych stronach internetowych będziemy podawać wyniki kolejnych prezydentów, burmistrzów, wójtów, a także do rad gmin, powiatów i sejmiku województwa. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych!

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera