Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024 w Będzinie, Czeladzi i powiecie będzińskim. Mieszkańcy głosują na nowe władze samorządowe

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Czeladzianie oddają głosy m.in. w obwodowej komisji wyborczej nr 2 przy ul. Kombatantów  Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czeladzianie oddają głosy m.in. w obwodowej komisji wyborczej nr 2 przy ul. Kombatantów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Wybory samorządowe 2024 trwają 7 kwietnia. Punktualnie o godzinie 7.00 w całej Polsce otworzyły się lokale wyborcze. Wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, radnych gminnych, miejskich, powiatowych oraz swoich przedstawicieli w sejmikach wojewódzkich. W Będzinie, Czeladzi i całym powiecie będzińskim głosowanie przebiega na razie spokojnie, choć frekwencja jest niższa niż w wyborach parlamentarnych.

W sumie, w całym kraju o głosy wyborców ubiega się około 300 tysięcy kandydatów. W powiecie będziński, wyborcy otrzymują cztery różne karty do głosowania. Na pierwszej wybieramy wójta, burmistrza lub prezydenta, na drugiej radnych miejskich lub gminnych, na trzeciej radnych powiatowych i na czwartej swoich reprezentantów w sejmiku wojewódzkim. Głosowanie w powiecie będzińskim przebiega spokojnie.

Tak, jak w obwodowej komisji wyborczej nr 2 w Czeladzi. Tutaj do godziny 12.00 głos oddało 200 wyborców.

- Zainteresowanie wyborami jest dość spore, a samo głosowanie przebiega spokojnie, bez zakłóceń. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów. Nie zdarzyła się taka sytuacja, by ktoś przyszedł do lokalu wyborczego i na przykład nie mógł oddać głosu. Sporadycznie zdarza się, że ktoś pyta o zasady głosowania, jak trzeba oddać ważny głos, ale jest takich sytuacji dużo mniej niż podczas wyborów parlamentarnych - mówi Beata Biernacka, zastępca przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej nr 2 w Czeladzi.

W Będzinie o godzinie 17.00 frekwencja wyborcza wyniosła natomiast 33,92 procenta. W całym powiecie będzińskim o godzinie 12.00 frekwencja wyniosła z kolei 15,56 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że na godzinę 12.00 frekwencja w skali kraju wyniosła 16,52 proc., co oznacza, że w stosunku do 2018 roku frekwencja jest wyższa blisko o 1 proc. Na tym tle nieco gorzej wypada woj. śląskie, gdzie zagłosowało 15,34 proc. uprawnionych osób.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała pierwsze dane dotyczące frekwencji w trwających wyborach samorządowych. Jak się okazuje do godziny 12:00 w całym kraju do urn wyborczych poszło 16,52 proc. uprawnionych do głosowania. Z kolei w województwie śląskim z możliwości oddania głosu skorzystało 15,34 proc. mieszkańców.

Frekwencja w Katowicach wynosi 14,11 proc., tym samym miasto zajęło drugie miejsce od końca wśród stolic wszystkich województw na terenie kraju.

Gmina na terenie województwa śląskiego z najwyższą frekwencją to Irządze (pow. zawierciański) – 27,94 proc., z kolei najmniej głosujących przyszło do lokali w gminie Ciasna (pow. lubliniecki) – 9,27 proc..

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera