Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do PE SONDAŻ: W Polsce Koalicja Europejska wyprzedza PiS. W Parlamencie Europejskim EPP nadal największą frakcją

MJ
W przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego największą frakcją będzie prawdopodobnie EPP (Europejska Frakcja Ludowa)
W przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego największą frakcją będzie prawdopodobnie EPP (Europejska Frakcja Ludowa) pixabay.com
Parlament Europejski opublikował drugi sondaż poparcia przed majowymi wyborami do PE. Prowadzi w nim niedawno zawiązana Koalicja Europejska, która minimalnie wyprzeda Prawo i Sprawiedliwość. Na podium znajduje się także Wiosna Roberta Biedronia. Wśród frakcji dalej na najwięcej mandatów w Europarlamencie może liczyć Europejska Partia Ludowa.

WYBORY DO PE SONDAŻ. W Polsce KE przed PiS, w Parlamencie na czele nadal ludowcy

Z sondażu opublikowanego przez Parlament Europejski, w majowych wyborach na największe poparcie może liczyć Koalicja Europejska. Wspólna lista PO, Nowoczesnej, Zielonych, PSL i SLD w badaniu uzyskała 37,5 proc. poparcia. Niewiele mniej - 36,3 proc., ma PiS. Na podium jest także Wiosna Roberta Biedronia (10,6 proc).

Czwarty wynik w sondażu uzyskał Kukiz'15 (7,3 proc.). Próg przekroczyłaby również koalicja partii Wolność i Ruchu Narodowego (5,1 proc.).

Na zaledwie 1,6 proc. poparcia może liczyć partia RAZEM. Na inne ugrupowania zamierza głosować 1,7 proc. badanych.Przełożenie wyników na liczbę mandatów:

  • KE - 21 mandatów (frakcje - EPP, ALDE, S&D, Zieloni)
  • PiS - 20 mandatów (frakcja ECR)
  • W - 5 mandatów (prawdopodobnie S&D)
  • K'15 - 4 mandaty
  • W+RN - 2 mandaty (WOLNOŚĆ - frakcja EFDD)

W skali europejskiej od poprzedniego sondażu wiele się nie zmieniło. Nadal na najwięcej miejsc może liczyć Europejska Partia Ludowa (181 mandatów), która straciła co prawda dwa mandaty w badaniu, lecz wciąż ma dużą przewagę nad S&D (135 mandatów). Pełna prognoza rozkładu miejsc w Parlamencie Europejskim poniżej.

  • EPP (Europejska Partia Ludowa): 181 mandatów (-2)
  • S&D (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów): 135 mandatów (-)
  • ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy): 75 mandatów (-)
  • ENF (Europa Narodów i Wolności): 59 mandatów (-)
  • ECR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy): 46 mandatów (-5)
  • GUE (Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej): 47 mandatów (+1)
  • EFDD (Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej): 39 mandatów (-4)
  • Zieloni: 49 mandatów (+4)
  • Inne: 66 mandatów (+8)
  • Niezrzeszeni: 8 mandatów (-2)

Wybory do PE odbędą się 26 maja 2019 roku.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. POPRZEDNI SONDAŻ

Przyszły Parlament Europejski będzie bardziej podzielony niż kiedykolwiek. Takie wnioski nasuwają się po opublikowaniu przez PE pierwszej projekcji podziału miejsc po majowych wyborach europejskich.

W tym roku obywatele państw Unii Europejskiej wybiorą nie 751, a 705 europosłów. To efekt wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kolejny raz na największą liczbę reprezentantów może liczyć Europejska Partia Ludowa (EPP). Ludowcy według sondażu zrzeszą 183 reprezentantów (w obecnej kadencji mają 217).

Badanie wskazuje, że drugą pod względem liczby europarlamentarzystów w przyszłym PE ma być Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Prognoza daje frakcji, do której należy m.in. SLD tylko 135 miejsc. To ogromny spadek, bowiem teraz S&D liczy 186 eurodeputowanych.

Na podium po wyborach mają znaleźć się liberałowie, czyli ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy). Ugrupowanie byłego premiera Belgii Guy Verhofstadta może liczyć na 75 miejsce w PE. Aktualnie w ławach europarlamentu zasiada 68 posłów tej frakcji.

Czwartą siłą po wyborach ma być eurosceptyczna i skrajnie prawicowa Europa Narodów i Wolności. Należy do niej między innymi francuskie Zjednoczenie Narodowe Marine Le Penn. Ugrupowanie to według sondażu zwiększy swoją reprezentację z 37 do 59 europosłów.

Kolejne frakcje:

  • Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (należy do niej m.in. PiS) musza liczyć się ze spadkiem liczebności swojej reprezentacji. Teraz liczy ona 75 osób, po wyborach może być to 51 parlamentarzystów.
  • Skrajnie lewicowa Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej (GUE) ma zająć 46 miejsc (obecnie ma 52)
  • Skrajnie prawicowa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD) może zwiększyć swoją liczbę reprezentantów z 41 do 43
  • Zieloni mogą liczyć w przyszłej kadencji na 45 mandatów (w obecnej kadencji 52)
  • Inne - 58
  • Niezrzeszeni - 10

Dane podane przez Parlament opierają się na sondażach przeprowadzonych przez krajowe instytuty badawcze w państwach członkowskich (agencja Kantar). Badania zostały zamówione przez PE.

Krajowe partie są przyporządkowane istniejącym obecnie w parlamencie grupom politycznym lub wedle ich afiliacji z daną europejską partią polityczną. Wszystkie nowe partie i ruchy polityczne, które nie zadeklarowały jeszcze swoich zamiarów, są klasyfikowane jako "inne" - zastrzega PE w komunikacie

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Pies Mania trafił do służby w policji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo