Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory i Referendum 2023: Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować? Mamy dla was najważniejsze informacje

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
By głos był uważany za ważny, konieczne jest umieszczenie znaku "X" w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata lub kandydatki. To oznacza, że muszą przecinać się co najmniej dwie linie wewnątrz tej kratki. Jednak wszelkie dodatkowe dopiski, zarówno wewnątrz kratki, jak i poza nią, nie mają żadnego wpływu na ważność oddanego głosu.
By głos był uważany za ważny, konieczne jest umieszczenie znaku "X" w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata lub kandydatki. To oznacza, że muszą przecinać się co najmniej dwie linie wewnątrz tej kratki. Jednak wszelkie dodatkowe dopiski, zarówno wewnątrz kratki, jak i poza nią, nie mają żadnego wpływu na ważność oddanego głosu. Marzena Bugala Polska Press
Już w przyszłym tygodniu, a dokładnie 15 października 2023 roku miliony Polaków staną przed ważną decyzją. To właśnie w tym dniu odbywają się wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować? Na co wyborcy powinni zwrócić szczególną uwagę? Przygotowaliśmy dla was najważniejsze informacje!

Spis treści

Wybory 2023 i referendum

W przyszłym tygodniu, 15 października, odbędą się wybory parlamentarne do Sejmu RP i Senatu RP w Polsce. W tym samym dniu przeprowadzone zostanie również ogólnokrajowe referendum. Głosowanie będzie trwać od godziny 7 rano do godziny 21 wieczorem. Co to znaczy, że w dniu wyborów równocześnie przeprowadzane będzie referendum?

Sprawdź co musisz wiedzieć!

Referendum w dniu wyborów

Na 15 października 2023 roku planowane jest przeprowadzenie zarówno wyborów do Sejmu i Senatu, jak i ogólnokrajowego referendum. Warto zaznaczyć, że głosowanie w referendum będzie odbywać się w tych samych lokalach wyborczych co głosowanie w wyborach parlamentarnych. Każdy uprawniony wyborca będzie otrzymywać trzy karty do głosowania: jedną do głosowania w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu oraz trzecią kartę przeznaczoną do głosowania w referendum. Co istotne, zarówno wybory, jak i referendum będą się odbywały przy użyciu jednej urny wyborczej, do której wrzucane będą zarówno karty do głosowania w wyborach, jak i karty do głosowania w referendum.

Nie możesz być zmuszony ani do głosowania w wyborach, ani do udziału w referendum. Decyzja o udziale w wyborach jak i referendum to tylko i wyłącznie TWOJA decyzja. Jeśli nie chcesz brać udziału w referendum nie należy przyjmować karty referendalnej. Poinformuj komisję o odmowie przyjęcia tej karty i dopilnuj by odnotowano to przy twoim nazwisku na liście. Karty referendalnej nie można niszczyć! Może za to grozić odpowiedzialność karna.

Kto może głosować?

Prawo uczestnictwa w wyborach przysługuje polskiemu obywatelowi, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został pozbawiony praw wyborczych na mocy prawomocnego orzeczenia Trybunału Stanu.

Jak sprawdzić, gdzie głosuję?

Adres twojego lokalu wyborczego zazwyczaj zależy od twojego zameldowania. Jednak, jeśli złożyłeś wniosek o zmianę miejsca głosowania, będziesz głosować w lokalizacji wskazanej we wniosku. Osoby posiadające zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów mogą głosować w dowolnej komisji wyborczej w kraju, za granicą, a nawet na statku morskim.

Możesz sprawdzić swój lokal wyborczy na stronach mobywatel.gov.pl lub GOV.pl. Do 10 października możesz również potwierdzić swoje dane w urzędzie gminy lub konsulacie, aby upewnić się, że jesteś wpisany(a) do spisu w obwodzie, w którym chcesz głosować.

Jeśli posiadasz zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, nie zostaniesz uwzględniony(a) w spisie wyborców. To zaświadczenie uprawnia Cię do głosowania w dowolnej komisji w Polsce i za granicą. Pamiętaj o zabraniu go ze sobą do lokalu wyborczego.

UWAGA: Miejsce głosowania lub zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów można zmienić/pobrać najpóźniej do 12 października.

Okręgi wyborcze w województwie śląskim

Okręg wyborczy to jednostka terytorialna w Polsce, która jest używana do przeprowadzania różnych rodzajów wyborów, takich jak wybory do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego, rad gmin i powiatów, oraz sejmików województw. Każdy z tych okręgów ma przypisana odpowiednią liczbę mandatów, które reprezentują miejsca w określonych organach, na przykład w Sejmie dla kandydatów na posłów i w Senacie dla kandydatów na senatorów. Liczba mandatów jest określona przepisami Kodeksu wyborczego.

W województwie śląskim jest sześć okręgów wyborczych:

  • Okręg wyborczy nr 27: obszary powiatów: bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki, oraz miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała
  • Okręg wyborczy nr 28: obszary powiatów: częstochowski kłobucki, lubliniecki, myszkowski, oraz miasta na prawach powiatu: Częstochowa
  • Okręg wyborczy nr 29: obszary powiatów: gliwicki, tarnogórski, oraz miast na prawach powiatu: Bytom, Gliwice, Zabrze
  • Okręg wyborczy nr 30: obszary powiatów: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski, oraz miast na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory
  • Okręg wyborczy nr 31: obszary powiatów: bieruńsko-lędziński, oraz miast na prawach powiatu: Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy
  • Okręg wyborczy nr 32: obszary powiatów: będziński, zawierciański, oraz miast na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec

Listę samorządowców można znaleźć na stronie dedykowanej wyborom GOV.

Jak wziąć udział w wyborach?

Przed głosowaniem sprawdź, czy jesteś zapisany w spisie wyborców w miejscu, gdzie planujesz oddać swój głos. W dniu głosowania pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości z zdjęciem, bez którego nie będziesz mógł oddać głosu. To może być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka lub książeczka wojskowa. Dokument nie musi być ważny, ale musi zawierać zdjęcie i dane osobowe. Jeśli masz dostęp, możesz użyć aplikacji mObywatel i przedstawić w niej dowód osobisty. Wyjątkiem jest głosowanie za granicą, gdzie będziesz musiał pokazać paszport lub dowód osobisty.

Kiedy głos w wyborach jest ważny?

By głos był uważany za ważny, konieczne jest umieszczenie znaku "X" w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata lub kandydatki. To oznacza, że muszą przecinać się co najmniej dwie linie wewnątrz tej kratki. Jednak wszelkie dodatkowe dopiski, zarówno wewnątrz kratki, jak i poza nią, nie mają żadnego wpływu na ważność oddanego głosu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera