Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2023. Mieszkańcy Śląska ruszyli do urn wyborczych. Na razie brak sygnałów o opóźnieniach i incydentach

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Trwają wybory do Sejmu i Senatu.
Trwają wybory do Sejmu i Senatu. Ireneusz Stajer / Polska Press
Wybory parlamentarne rozpoczęły się 15 października o godz. 7 w całej Polsce. Wybieramy posłów i senatorów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Mieszkańcy Śląska i całej Polski wybierają swoich reprezentantów na kolejne 4 lata.

Wybory parlamentarne 2023 – mieszkańcy Śląska ruszyli do urn wyborczych

Wybory do Sejmu i Senatu RP rozpoczęte. 15 października w godz. od 7 do 21 Polacy wybierają swoich reprezentantów do obu izb parlamentu na kolejne 4 lata.

Posłów i senatorów do Sejmu i Senatu wybierzemy również w województwie śląskim. Według pierwszy informacji z delegatur Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie głosowanie w naszym regionie rozpoczęło się bez zakłóceń. Chwilę po godz. 8.00 Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach poinformowała, że na ten moment nie ma doniesień o incydentach.

Podczas konferencji prasowej o godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że głosowanie odbywa się bez większych przeszkód. Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW, przekazał, że w skali całego kraju doszło dotychczas do 29 przypadków agitacji w trakcie obowiązującej ciszy wyborczej. Przewodniczący podkreślił, że biorąc pod uwagę, iż w całym kraju pracuje ponad 30 tys. obwodowych komisji wyborczych, można powiedzieć, że wybory przebiegają bardzo spokojnie.

W województwie śląskim nie odnotowano poważniejszych incydentów. Do niewielkich utrudnień doszło w innych częściach kraju. W jednym z lokali wyborczych w Legnicy zabrakło prądu, z kolei w Słupsku dostarczono nieprawidłowo wydrukowane listy wyborcze. W obu przypadkach problemy zostały szybko rozwiązane, a przewodniczący Marciniak przekazał, że nie wpłyną na wydłużenie ciszy wyborczej i samego głosowania.

Jak głosować w trwających wyborach - poradnik

Przede wszystkim udając się do lokalu wyborczego należy pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego dokumentu tożsamości. Osoby posiadające zaświadczenie uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania również powinny je ze sobą zabrać. Po przedstawieniu wymaganych dokumentów i złożeniu podpisu na spisie wyborców przekazane zostaną dwie karty do głosowania – jedna w wyborach do Sejmu, druga w wyborach do Senatu.

  • Wybory do Sejmu – w tym przypadku można zagłosować wyłącznie na jedną listę kandydatów. W kratce obok nazwiska jednego z kandydatów należy postawić znak „x” (co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki).
  • Wybory do Senatu – sposób głosowania jest identyczny, jak w przypadku wyborów do Sejmu, należy postawić znak „x” we właściwym miejscu. Głos można oddać na jednego kandydata znajdującego się na liście.

W obu przypadkach oddanie głosu na więcej niż jedną listę (lub kandydata), nieoddanie głosu na którąkolwiek z list lub postawienie znaku innego niż „x” spowoduje, że oddany głos będzie nieważny. Karty do głosowania inne niż ustalone urzędowo lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej również nie będą ważne. Odbierając formularze należy zwrócić uwagę, czy są prawidłowo oznakowane.

Wypełnione karty do głosowania należy wrzucić do urny znajdującej się w lokalu wyborczym.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera