Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować? Poradnik dotyczący głosowania w lokalu wyborczym oraz głosowania korespondencyjnego

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Jak głosować, aby nasz głos był ważny?
Jak głosować, aby nasz głos był ważny? Archiwum Polska Press
Wybory prezydenckie za pasem, dlatego prezentujemy Państwu poradnik dotyczący poprawnego głosowania. W całej Polsce będzie można oddać swój głos osobiście - w lokalu wyborczym - lub korespondencyjnie. Jak zrobić to poprawnie? To banalnie proste, ale lepiej zapoznać się z instrukcją. W lokalach będą obowiązywały zasady reżimu sanitarnego. Podczas głosowania korespondencyjnego należy pamiętać o poprawnym wypełnieniu zaświadczenia o głosowaniu osobistym i tajnym. Pakiet do głosowania należy odesłać w oddać w odpowiednim terminie.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca 2020 roku. Będą się one odbywały w ramach reżimu sanitarnego, który wymusiła pandemia COVID-19. Mimo to głosować będzie można zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Oto krótki poradnik na temat tego, jak oddać głos w nadchodzących wyborach.

Głosowanie w lokalu wyborczym - limit wyborców i dezynfekcja stanowisk do głosowania

Tradycyjne głosowanie w lokalu wyborczym nie będzie się znacząco różniło od tego, do czego przyzwyczaiły nas wybory przeprowadzane w Polsce przez ostatnie dekady. Lokale będą czynne w godz. 7-21 (z możliwością przedłużenia ich otwarcia w przypadkach nadzwyczajnych).

Nowość stanowią jedynie zastosowane na terenie lokalów wyborczych obostrzenia sanitarne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia w środku będzie mogła przebywać maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Członkowie komisji zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej, a pomiędzy stanowiskami powinna zostać zachowana odległość półtora metra. Wprowadzona zostanie też dezynfekcja klamek, uchwytów, miejsc do głosowania czy urn.

Jak oddać ważny głos? Znak "x" stawiamy na karcie do głosowania tylko jeden raz

Jako wyborcy do lokalu powinniśmy wejść oczywiście w maseczkach lub innych elementach ochronnych, które zasłonią nasze usta oraz nos. Aby pobrać kartę do głosowania musimy się konieczne wylegitymować ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem - dowodem osobistym, prawem jazdy etc.

Zobacz i zapamiętaj

Kiedy otrzymamy już kartę, co należy potwierdzić własnoręcznym podpisem, musimy udać się w miejsce wyznaczone do głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała ostatecznie jedenastu kandydatów na stanowisko prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Głos ważny to taki, gdzie na karcie do głosowania wyborca postawił znak "x" tylko i wyłącznie przy nazwisku jednego kandydata.

Głos nieważny to taki, gdzie:

  • wyborca umieścił znaki "x" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata
  • wyborca nie umieścił na karcie do głosowania znaku "x"

Aby wszystko było precyzyjne należy dodać, że znak "x" według obowiązującego prawa to: "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki".

Głosowanie poza miejscem zamieszkania - wystarczy pobrać jeden dokument

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, kiedy spora część Polaków będzie już na spędzać czas na urlopach. Co zrobić, aby zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania?

Wystarczy wcześniej, czyli do 26 czerwca, pobrać w urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Ten dokument pozwoli nam wziąć udział w wyborach w dowolnym obwodzie głosowania w kraju i zagranicą. Będzie on ważny również w przypadku drugiej tury wyborów.

Musisz to wiedzieć

Głosowanie korespondencyjne w Polsce - zgłoszenia tylko do 16 czerwca

W związku z pandemią COVID-19 zdecydowano o umożliwieniu głosowania korespondencyjnego wszystkim osobom uprawnionym na terenie Polski. Aby skorzystać z tego przywileju, należy do 16 czerwca ustnie, pisemnie lub poprzez platformę ePUAP zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w urzędzie gminy.

- Jeśli chciałbyś zagłosować korespondencyjnie poza miejscem stałego zamieszkania, to złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania oraz wniosek o głosowanie korespondencyjne w urzędzie gminy, w której zamierzasz głosować. Masz na to czas również do 16 czerwca - informuje PKW.

Pakiet zwrotny można wrzucić do skrzynki pocztowej, urny wyborczej lub oddać do urzędu

Do 23 czerwca osoby, które zdecydowały się na głosowanie korespondencyjne, powinny otrzymać pocztą pakiet wyborczy. W przypadku braku lub uszkodzenia skrzynki na listy zostanie on pozostawiony do odbioru w placówce pocztowej, a należy go odebrać w ciągu 24 godzin.

Zasady poprawnego oddania głosu, czyli postawienia znaku "x" są takie same jak w przypadku głosowania w lokalu wyborczym, z tym, że po postawieniu "x" przy odpowiednim kandydacie, należy włożyć kartę do specjalnej koperty, a następnie ją zakleić.

Do tego jako wyborcy musimy wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym głosowani, na którym znajdzie się:

  • imię, nazwisko
  • numer PESEL
  • podpis

Kartę oraz oświadczenie należy umieścić w kopercie zwrotnej, którą po wypełnieniu należy wrzucić do skrzynki pocztowej lub złożyć w urzędzie gminy do 26 czerwca. W dniu wyborów można ją także zanieść do lokalu wyborczego.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo