MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 28 czerwca 2020. Pójdziemy do urn, albo wyślemy kartę do głosowania

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
W środę, 3 czerwca, marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nowy termin wyborów prezydenckich.
W środę, 3 czerwca, marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nowy termin wyborów prezydenckich. Adam Jankowski (Polska Press)
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca 2020 - poinformowała w środę, 3 czerwca, marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dzień wcześniej prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą umożliwiającą organizację wyborów hybrydowych. To znaczy, że będziemy głosować tradycyjnie w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość oddawania głosów korespondencyjnie.

Wybory prezydenckie 28 czerwca 2020

Pierwotnie, przypomnijmy, wybory prezydenckie 2020 miały odbyć się 10 maja. Ostatecznie jednak najważniejsze siły polityczne w kraju nie doszły do porozumienia w sprawie możliwości przeprowadzenia głosowania w trakcie pandemii koronawirusa i wybory nie odbyły się w zaplanowanym terminie. Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła to w swojej uchwale opublikowanej 1 czerwca.

Od tego momentu zegar zaczął tykać, marszałek Sejmu – jak przewidują przepisy – ma bowiem 14 dni na zarządzenie nowych wyborów. Swoją decyzję ogłosiła jednak już w środę, 3 czerwca. – Datę wyborów wyznaczam na niedzielę, 28 czerwca 2020 roku – zakomunikowała.

Koronawirus a wybory prezydenckie. Memy internautów komentują wysyłanie Polaków "do urn"Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wybory prezydenckie w czasie pandemii MEMY. "Zapraszamy do u...

Marszałek zaznaczyła również, że w czasie epidemii koronawirusa aktywność kandydatów przeniosła się do internetu. – Kampania cały czas trwała i wybory 10 maja powinny się odbyć, państwo było do tego przygotowane – zaznaczyła marszałek Sejmu.

Musisz to wiedzieć

Wybory prezydenckie 2020. Sejm odrzucił poprawki, prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda, przypomnijmy, 2 czerwca podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Tego samego dnia Sejm odrzucił poprawkę Senatu, w myśl której kalendarz wyborczy miał być ustalany przez marszałek Sejmu w porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą, a nie jedynie po jego zaopiniowaniu przez PKW. Posłowie nie zgodzili się także na zapewnienie w ustawie 10 dni na zbieranie podpisów i rejestrację kandydata na prezydenta oraz zbieranie podpisów poparcia drogą cyfrową z wykorzystaniem platformy usług administracji publicznej ePUAP.

Zobacz i zapamiętaj

Wybory prezydenckie 2020. Jak będzie wyglądało głosowanie?

Nowe przepisy przewidują, że głosowanie zostanie przeprowadzone metodą mieszaną - to znaczy, że głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych, a dla chętnych również korespondencyjnie. Zgodnie z ustawą kandydaci na prezydenta zarejestrowani wcześniej (w wyborach prezydenckich 10 maja) nie muszą ponownie zbierać podpisów poparcia. Wystarczy ich ponowne zgłoszenie. Przepisy przewidują także możliwość wystartowania w wyborach nowym kandydatom.

Jak będą wyglądały wybory prezydenckie? Zasady

"DGP" w środę informuje, że gotowa jest już kolejna wersja projektu rozporządzenia ministra zdrowia, które dotyczy zasad zabezpieczenia przed COVID-19 podczas wyborów prezydenckich.

"Najbardziej chronieni mają być członkowie komisji, a środki ochrony dostarczą samorządy. Pieniądze na ten cel będą pochodzić jednak z budżetu centralnego" - podaje dziennik.

Projekt przewiduje, że:

  • każdy pracownik komisji otrzyma tyle rękawic jednorazowych, by mógł je zmieniać co godzinę
  • maski FFP1, czyli podstawowej klasy
  • wszyscy muszą mieć do dyspozycji przyłbice oraz płyn do dezynfekcji
  • odstęp między stanowiskami pracy członków komisji ma wynosić co najmniej 1,5 m, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania.

"Nawet w tych największych pod względem powierzchni komisjach będą mogły przebywać jednocześnie cztery osoby, tymczasem skład komisji wyborczych to minimum trzy" - informuje "DGP".

Lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej niż co godzinę. W komisjach będzie musiało się znajdować odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego. Będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać. Wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny, a wszystkie powierzchnie i przedmioty, z którymi mogą mieć kontakt, takie jak: klamki, włączniki światła czy długopisy, mają być dezynfekowane co godzinę.

To jest zabawne

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera