Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Pożegnania i debiuty w Radzie Miasta Lublin

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca/zdjęcie ilustracyjne
11 nowych radnych zasiądzie w ławach Rady Miasta Lublin w kadencji 2024-29. Wśród debiutantów m.in. autor kryminałów, syn posłanki i córka radnej miejskiej.

18 stronników Krzysztofa Żuka i 13 przedstawicieli PiS - tylko te dwa komitety wprowadziły swoich reprezentantów do Rady Miasta Lublin w niedzielnych wyborach. Najlepszy indywidualny wynik wykręciła Monika Orzechowska (komitet Żuka). Zagłosowało na nią – 4869 osób. Najniższy wynik wśród kandydatów, którzy zdobyli mandat ma Zdzisław Drozd (PiS) - 726 głosów. Oboje zasiadali w radzie miasta w mijającej kadencji. O reelekcję bezskutecznie walczyli natomiast: z komitetu Żuka Zbigniew Targoński (otrzymał zaledwie 206 głosów), Grzegorz Lubaś oraz Dariusz Sadowski. Z PiS Zbigniew Ławniczak i Małgorzata Suchanowska, a z komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy Stanisław Brzozowski oraz Marcin Nowak (do października 2023 r. członek klubu Żuka, usunięty z niego za start w wyborach do Senatu przeciw kandydatowi paktu senackiego Jackowi Treli). Przypomnijmy, że ten ostatni w radzie miasta zasiadał nieprzerwanie od 2006 r.

- Natura nie znosi próżni. Jednego człowieka zastępuje drugi. Mam parę pomysłów na życie. Zamierzam aktywizować się zawodowo, jestem człowiekiem czynnym akademicko, prowadzę zajęcia ze studentami (na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublin - dop. red.) i mam co robić z czasem - tłumaczy "Kurierowi" Nowak.

I dodaje jednocześnie, że nie zamierza rezygnować z działalności społecznej.

- Całe moje życie zawodowe w samorządzie koncentrowałem wokół aktywności obywatelskiej. Do tego nie jest mi potrzebny mandat radnego. On oczywiście pomagał, ale bez niego w sprawach społecznych też mogę działać i będę to czynił dalej - wskazuje Nowak.

Brzozowski radnym był z kolei od 2014 r. W poprzednich elekcjach startował z list PiS. Członkostwa w tej partii został pozbawiony w 2021 r. za krytykę jej polityki w czasie pandemii koronawirusa.

- Powiem nieskromnie, ale rada miasta straci więcej beze mnie niż ja bez niej - mówi z uśmiechem.

Jak wynika z badania Fundacji Wolności, Brzozowski był najaktywniejszym miejskim radnym w okresie od listopada 2018 r. do sierpnia 2023 r.

- Teraz poświęcę się rodzinie i moim pasjom: ogrodnictwu oraz inwestowaniu na giełdzie - kreśli swoje plany na "życie po radzie".

Twarze nowe i stare

Z 31 obecnych radnych 20 ponownie zobaczymy podczas obrad kadencji 2024-29. Pozostałych 11 to nowe nazwiska. Ale nie oznacza to, że będą to debiutanci w samorządzie. Do ław radnych po dłuższej przerwie wraca Andrzej Pruszkowski (PiS), w latach 1998-2006 prezydenta Lublina, a wcześniej wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin. Po raz pierwszy w radzie miasta pojawią się m.in. Konrad Wcisło (komitet Żuka), syn lubelskiej posłanki KO Marty i współwłaściciel - wraz z ojcem - sieci sklepów spożywczych. Na liście nowych twarzy w klubie Żuka są także Anna Glijer, dotychczas wiceprzewodnicząca zarządu dzielnicy Węglin Południowy, która pełni jednocześnie funkcję dyrektor Biura Wojewody Lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, Magdalena Szczygieł-Mitrus, sekretarz dzielnicy Rury oraz Marcin Wroński, pisarz, autor poczytnej serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim.

- Kultura i zrównoważony rozwój będą głównymi obszarami mojej działalności jako radnego - zapowiada w rozmowie z "Kurierem" Wroński.

Z mandatem radnej miejskiej żegna się Małgorzata Suchanowska (PiS). Do rady miasta z list Prawa i Sprawiedliwości weszła natomiast jej córka - Justyna Budzyńska, wiceprezes zarządu Fabryki Cukierków Pszczółka, a przy okazji wiceprzewodnicząca zarządu dzielnicy Ponikwoda.

- Zależy mi na tym, aby poprawić jakość życia codziennego w lubelskich dzielnicach, bo w tej materii nie jest dobrze. To trzeba zmienić i należy skupić się człowieku i sprawić, żeby Lublin był nie tylko miastem kultury i inspiracji, ale także miastem przyjaznym dla inwestorów, co pobudzi życie w naszym mieście. Chciałabym, aby nasze młodsze pokolenie rozwijało się w Lublinie i żeby nasze miasto było dla nich atrakcyjne - opisuje Budzyńska, dla której będzie to premierowa kadencja w Radzie Miasta Lublin.

Podobnie jest w przypadku Tomasza Gontarza, wiceprezesa zarządu PKP Intercity, Bartłomieja Bałabana, aktualnie członka zarządu województwa lubelskiego, w przeszłości dziennikarza TVP3 Lublin oraz Elżbiety Boczkowskiej, obecnie przewodniczącej Rady Dzielnicy Czechów Południowy (wszyscy z PiS).

W związku z wyborem na prezydenta Lublina mandatu radnego miejskiego nie obejmie Krzysztof Żuk. Jego miejsce w radzie miasta zajmie kolejna debiutantka czyli Kamila Florek, absolwentka Politechniki Lubelskiej, która zawodowo trudni się prowadzeniem agencji nieruchomości.

Z poniedziałkowych deklaracji Żuka wynika, że stanowiska jego zastępców utrzymają piastujący je dotychczas urzędnicy. Troje z nich zdobyło mandaty radnych miejskich. Chodzi o Beatę Stepaniuk-Kuśmierzak, Annę Augustyniak i Mariusza Banacha. Tego ostatniego zastąpi nowicjuszka w radzie miasta, Marta Gutkowska - obecnie pracownica biura Rady Miasta Lublin. Natomiast pozostałą dwójkę Piotr Choduń i Anna Ryfka, a więc obecni miejscy radni.

Adam Osiński, Stanisław Kieroński i Maja Zaborowska (wszyscy z klubu Żuka) w niedzielnych wyborach nie ubiegali się o reelekcję. Podobnie jak Piotr Breś (PiS), który w nowej samorządowej kadencji radę miasta zamieni na Sejmik Województwa Lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski