Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Ruszyło głosowanie na Podbeskidziu i w regionie

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Trwa głosowanie. Obwodowa Komisja Wyborcza numer 21 w Ligocie koło Bielska-Białej.
Trwa głosowanie. Obwodowa Komisja Wyborcza numer 21 w Ligocie koło Bielska-Białej. KL
W niedzielę 7 kwietnia w całej Polsce odbywają się wybory samorządowe. Głosowanie trwa również w Bielsku-Białej oraz powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim. To nasz głos zdecyduje o składzie rad gminy/miasta, powiatu, czy Sejmiku. Wybieramy także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lokale wyborcze czynne będą do godziny 21.

Wybory samorządowe 2024. Ruszyło głosowanie na Podbeskidziu i w regionie

W większości gmin wyborcy otrzymują cztery karty do głosowania – jedną w głosowaniu na wójta lub burmistrza i po jednej w głosowaniu do rady gminy, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego. Wyjątek stanowią miasta na prawach powiatu, m.in.: Bielsko-Biała. W takich przypadkach przyznawane są trzy karty – jedna w głosowaniu na prezydenta miasta i po jednej w głosowaniu do rady miasta i sejmiku wojewódzkiego.

Do głosowania w Bielsku-Białej i powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim uprawnionych jest 507 930 osób. W tym na terenie gminy Czechowice-Dziedzice – 33 948 osób. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuści go do głosowania.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, wyborca głosuje na określonego kandydata, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata. Zasada ta dotyczy wszystkich kart w głosowaniach do rad, zarówno w wyborach w gminach do 20 tys. mieszkańców jak i w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad powiatów, sejmików województw.

Jak podała PAP, w wyborach samorządowych utworzono 31 456 obwodów głosowania; 31 150 obwodowych komisji wyborczych powołano w maksymalnym składzie, zaś 6 komisji ma skład poniżej minimum. W całej Polsce w skład obwodowych komisji wyborczych powołano 260 759 osób.

Frekwencja, ewentualne incydenty i wyniki

W niedzielę odbędą się cztery konferencje prasowe Państwowej Komisji Wyborczej: o godz. 10:00, 13:30, 18:30 oraz 22:00. Komisja poinformuje m.in. o frekwencji i ewentualnych incydentach.

Koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po godz. 21:00 stacje telewizyjne TVP, Polsat oraz TVN podadzą wyniki wyborów oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Badanie przeprowadzi Ipsos.

Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW.

Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ma odbyć się 21 kwietnia br.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera