Wybory w Święto Niepodległości?! PKW prosi o zmianę daty

  Wybory w Święto Niepodległości?! PKW prosi o zmianę daty

  Zdjęcie autora materiału

  Jolanta Zielazna

  Aktualizacja:

  Wybory w Święto Niepodległości?! PKW prosi o zmianę daty

  ©archiwum AIP

  Państwowa Komisja Wyborcza wysłała do Sejmu petycję, by zmienił termin przyszłorocznych wyborów samorządowych. Przypadają 11 listopada. A to nie tylko Święto Niepodległości, ale także 100. rocznica jej odzyskania.
  Wybory w Święto Niepodległości?! PKW prosi o zmianę daty

  ©archiwum AIP

  Data wyborów samorządowych wynika wprost z Kodeksu wyborczego i kalendarza.

  Wybory do samorządu powinny odbyć się w ostatni dzień wolny od pracy przed upływem kadencji. Tym dniem w 2018 r. jest właśnie święto narodowe, Święto Niepodległości 11 listopada.

  Państwowa Komisja Wyborcza obawia się, że wystąpienia polityków i samorządowców, których tego dnia nie zabraknie w całym kraju, będą łamać ciszę wyborczą. Proponuje, by Sejm zmienił kodeks wyborczy tak, by te dwa wydarzenia z sobą nie kolidowały.

  - Stanowisko PKW jest słuszne - ocenia prof. Roman Bäcker, politolog z UMK. - Bardzo dobrze, że Komisja wystąpiła z tym problemem ponad rok wcześniej, bo może to zapobiec nieszczęśliwemu zbiegowi dat. Jest czas na zmianę ustawy.

  Inny politolog, dr Sławomir Sadowski (UKW) w propozycji PKW nie widzi żadnych podtekstów politycznych. - Jak wiemy, każda opcja świętuje inaczej, nie mamy tu jedności. Zakłócenie ciszy wyborczej byłoby nieuniknione, bo trudno byłoby uniknąć odniesień do aktualnej sytuacji.

  Obecni posłowie, a wcześniej samorządowcy, czyli Piotr Król (PiS) i Tomasz Szymański (PO) także nie negują stanowiska PKW.
  - Szanuję je - mówi Piotr Król. - Jest tyle czasu do wyborów, że zmiany można spokojnie wprowadzić. Kluczową sprawą jest frekwencja, żeby jak najwięcej Polaków poszło do wyborów i skutecznie wzięło w nich udział oraz żeby wyniki były znane szybciej, bo ostatnio PKW miała z tym problem - przypomniał poseł.

  Tomasz Szymański podkreśla, że Kodeks wyborczy jednoznacznie określa, kiedy upływa kadencja rad w samorządach. - Jestem jednak przekonany, że jest na tyle wcześnie, że sprawę uda się rozwiązać. Moim zdaniem połączenie tych dwóch dat jest niewłaściwe.

  Dr Wojciech Peszyński, politolog z UMK przypomina, że już raz, w 1998 r. przy okazji reformy samorządowej Sejm przedłużył kadencję samorządów. Wybory, które powinny odbyć się w czerwcu, przesunięto na jesień.
  - W 100-lecie odzyskania niepodległości atmosfera powinna być uroczysta, podniosła, sprzyjać świętowaniu, powinna łączyć, a nie dzielić, natomiast wybory oparte są na konflikcie - zauważa. Zdaniem Peszyńskiego Sejm powinien się porozumieć i ustalić wcześniejszy termin. - By świętu 11 listopada nie towarzyszyła już kampania wyborcza.

  Petycja PKW została wysłana do Sejmu 21 kwietnia.

  W ocenie Komisji wymagana byłaby taka zmiana Kodeksu wyborczego, by organ zarządzający wybory samorządowe - czyli premier - miał możliwość pewnej dowolności określenia terminu wyborów w granicach ustalonych ustawowo.


  INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (05-11 maja 2017)

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A MOŻĘ W ROCZCNICE USTANOWIENIA AUTONOMI ŚLĄSKIEJ, Z KTÓREJ POLACY OKRADLI ŚLĄZAKÓW ??

   Księżna Daisy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1   POLACY CHYBA NIE PAMIĘTAJĄ TEGO FAKTU HISTORYCZNEGO. WARTO IM GO PRZYPOMNIEĆ !

   DLA MNIE NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI KOJARZY SIĘ ICH Z KOLONIALNĄ OKUPACJĄ ŚLĄSKA, KTÓRY MAMIONY NIEDOTRZYMANYMI...rozwiń całość   POLACY CHYBA NIE PAMIĘTAJĄ TEGO FAKTU HISTORYCZNEGO. WARTO IM GO PRZYPOMNIEĆ !

   DLA MNIE NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI KOJARZY SIĘ ICH Z KOLONIALNĄ OKUPACJĄ ŚLĄSKA, KTÓRY MAMIONY NIEDOTRZYMANYMI OBIETNICAMI POLAKÓW STARCIŁ SZANSE NA SWOJĄ NIEPODLEGŁOŚĆ, O KTÓRĄ WALCZYLI W LATACH 20 M.IN. EWALD LATACZ, JÓZEF KOŻDOŃ, JAN HENRYK XV, Loyd George ITD. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty jestes zwykła stokrotka, mówiac po polsku

   stary kopciuch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   a nie księżna. Księżną trzeba urodzić, a nie omamionym lewactwem i antypolskością kopciuchem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie jestem prawnikiem.

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie jestem prawnikiem, nie znam Kodeksu Wyborczego w szczegółach, ale czy napewno 11 listopada to wg tegoż kodeksu jedyny możliwy dzień wyborów? Czy nie jest to np. najpóźniejszy termin wyborów?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   opoznic im

   jeszcze miesiac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   beda sie mogli jeszcze nachapac co nieco.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama