Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka na weekend? Pojedź na południe i zakochaj się w Cieszynie

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Cieszyn/ Informacja turystyczna woj. śląskiego
Jedni nazywają go małym Wiedniem, a inni widzą w nim Wenecję. Porównania do tych pięknych miast nie są przypadkowe. Wzgórze Zamkowe, Studia Trzech Braci, rynek i zabytkowe kościoły to tylko część atrakcji, jakie należy zobaczyć planując weekendową wycieczkę do Cieszyna. Można tu bardzo aktywnie można spędzić czas i w ciągu jednego dnia zobaczyć większość najważniejszych miejsc. Plan pełen atrakcji mogą ułożyć w Cieszynie również ci, którzy planują nieco dłuższy wypad.

Określenie "mały Wiedeń" to nie tylko odniesienie do architektury. W 1805 roku na pół roku miasto nad Olzą stał się tymczasową stolicą Cesarstwa Austriackiego. W obliczu wojen napoleońskich do Cieszyna przeniosły się austriacki dwór, urzędy centralne oraz ambasady. Wspomniana również we wstępie cieszyńska Wenecja nie ma bezpośrednich powiązań ze swoim włoskim odpowiednikiem. To sztuczny kanał zwany Młynówką, którego początki sięgają XVI wieku. Do dziś zachowały się tam niektóre zabudowania z XVIII i XIX wieku.

Wzgórze Zamkowe

Zamek Cieszyński to jeden z najstarszych zabytków Śląska Cieszyńskiego, pozostałość średniowiecznego, gotyckiego zamku Piastów. Kamienna wieża była miejscem ostatniego schronu, w razie zdobycia zamku.

Wieża Piastowska pełniła funkcje strażnicze, więzienne i mieszkalne. Liczy prawie 29 metrów, po pokonaniu 120 schodów wchodzi się na taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Cieszyna, Czeskiego Cieszyna, a także górskie szczyty Beskidu Śląskiego

Rotunda pw. św. Mikołaja w Cieszynie - jest najstarszym obiektem murowanym na Śląsku i jednym z niewielu przykładów budowli w stylu romańskim w Polsce. Powszechnie uważana jest za najcenniejszy zabytek Ziemi Cieszyńskiej. Jej podobizna znalazła się także na banknocie dwudziestozłotowym.

Współcześnie Zamek w Cieszynie stał się ośrodkiem kultury i designu. W jego najbliższym otoczeniu można zobaczyć i przetestować meble miejskie i inne obiekty autorstwa polskich i zagranicznych projektantów. Można też przespacerować się wyjątkową Uliczką Cieszyńskich Kobiet oraz zobaczyć zieleń zaprojektowaną przez Irenę Bajerską. Latem odbywają się tam liczne imprezy plenerowe.

Godziny otwarcia: czynne codziennie (godziny uzależnione od miesiąca)
styczeń, luty, listopad, grudzień: 10.00-16.00
marzec, kwiecień, październik: 10.00-17.00
maj, wrzesień: 10.00-18.00
czerwiec, lipiec, sierpień: 10.00-19.00

Ul. Głęboka

To miejsce, w którym sporo się dzieje. Dla mieszkańców miasta ulica Głęboka stanowiła i stanowi nadal najważniejszą miejską arterię, łączącą podnóże Wzgórza Zamkowego z Rynkiem. W przeszłości należała ona do najważniejszych traktów handlowych miasta i tradycję tę utrzymała do dzisiaj. Ulica Głęboka to również ciekawe budowle i kamieniczki.

Rynek

W jego centralnej części znajduje się kamienna fontanna (dawniej studnia) z figurą św. Floriana. Wśród pięknych kamieniczem znajdują się zabytki architektury modernistycznej. Prawdziwą perłą centralnej części miasta jest cieszyński Ratusz z salą sesyjną, w której podejmowano cesarza Franciszka Józefa I w czasie jego wizyty w Cieszynie. Warto zapoznać się z całą miejską starówką, przechadzając się m.in. ul. Głęboką, ul. Menniczą, Starego Targu, ul. Sejmową, ul. Nowe Miasto, ul. Śrutarską oraz po drodze ciesząc oczy mnóstwem zabytkowych kamienic.

Wenecja cieszyńska, ul. Przykopa

„Cieszyńska Wenecja” oraz ciek Młynówki to jedno z miejsc cieszących się uznaniem miłośników Cieszyna. Sztuczny kanał zwany Młynówką sięga swymi początkami XVI w. Do dziś zachowały się tam niektóre zabudowania z XVIII i XIX w. Miejsce lubiane jest ze względu na walory krajobrazowe. Stanowi atrakcję turystyczną oraz teren spacerów dla mieszkańców. W jej rejonie działają też liczne lokale gastronomiczne.

Studnia Trzech Braci, ul. Trzech Braci

To miejsce, w którym wszystko się zaczęło. Można tam poznać legendę o radosnym spotkaniu Bolko, Leszko i Cieszko, które wiązało się z założeniem miasta w 810 roku. Studnia istniała już w XV wieku i należała do braci dominikanów, w połowie XVI wieku została przekazana władzom miasta. Do XIX wieku pobierał z niej wodę browar mieszczański, który znajdował się przy ulicy Śrutarskiej. Żeliwną neogotycką altankę ustawiono w 1868 roku, w jej wnętrzu umieszczono napis o spotkaniu trzech braci.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ul. Tadeusza Regera 6

Znajdują się tu m.in. sławne strzelby cieszynki, cieszyńskie filigrany, fragmenty wystroju rotundy i zamku cieszyńskiego, monety z cieszyńskich mennic książęcych; są osobliwości takie jak ręka mumii czy „róg jednorożca”. Z budynkiem muzeum sąsiaduje park, w którym świętowano podpisanie tzw. „Pokoju Cieszyńskiego” kończącego wojnę pomiędzy Austrią i Prusami w 1779 roku, od tego czasu zwany Parkiem Pokoju. Oprócz pomnika założyciela muzeum, znajduje się tu lapidarium złożone z fragmentów cieszyńskich pomników oraz orchestron, w którym w letnie niedzielne popołudnia odbywają się koncerty.

Teatr im. Adama Mickiewicza, pl. Teatralny 1

Secesyjny budynek powstał w 1910 r. według projektu słynnych architektów wiedeńskich: Ferdynanda Fellnera i Fryderyka Helmera. Nakręcono tu m.in. sceny do "Ziemi obiecanej" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Teatr posiada scenę obrotową, jedną z nielicznych w Polsce.

Kawiarnia literacka „Kornel i Przyjaciele”, ul. Sejmowa 1

To magiczne miejsce znajdujące się w jednej z uliczek odchodzących od ul. Głębokiej. Można tu napić się pysznej kawy, skosztować różnego typu ciast i zainspirować się ciekawą literaturą.

Kościół Jezusowy, pl. Kościelny

Kościół Jezusowy to największy w Europie Środkowo-Wschodniej kościół ewangelicko-augsburski. Wybudowany został w latach 1710-25 wg projektu Jana Hausrückera z Opawy, wieżę o wys. 75 m dobudowano w 1750 roku po uzyskaniu dodatkowego zezwolenia. Świątynia może pomieścić 6000 osób.

Aby zobaczyć naszą propozycję wycieczki po Cieszynie, należy zajrzeć do galerii zdjęć.

...i wiele innych miejsc

Zwiedzanie z pewnością ułatwi aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, w której spragniony wiedzy turysta odnajdzie garść informacji. W mobilnym przewodniku znalazła się bogata baza obiektów – przede wszystkim zabytków i atrakcji turystycznych, a także gastronomii i obiektów noclegowych – idealne rozwiązanie dla osób, które planują w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zostać nieco dłużej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera