Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy biurowiec powstaje w Konopiskach koło Częstochowy dla Press Glass SA, największego polskiego producenta szyb zespolonych

Janusz Strzelczyk
ARC. Konior Studio
Press Glass - firma o światowej renomie, której 80 procent produkcji trafia na rynki zagraniczne, zaczynała we Wręczycy Wielkiej pod Częstochową. W halach o powierzchni ledwie 600 metrów kwadratowych, w których pracowało 16 osób

To będzie wyjątkowy biurowiec, wpisany w naturalne otoczenie. Nie wielopiętrowy moloch. Konior Studio pracowało nad projektem rok. Teraz jest już realizowany. Biurowiec w Konopiskach koło Częstochowy powstaje dla Press Glass SA, firmy o międzynarodowej renomie. Prawie 80 proc. produkcji trafia na rynki zagraniczne. Press Glass to największy polski producent szyb zespolonych. Biurowiec będzie, jakże by inaczej w tym kontekście, przeszklony. Na początku 2020 roku to tam będzie główna siedziba Press Glass SA.

Od początku działalności firma ma jasną wizję rozwoju. Podbija rynki, zyskuje partnerów biznesowych i tworzy atrakcyjne miejsca pracy. Klienci firmy Press Glass mogą być pewni, że dla przedsiębiorstwa priorytetem jest zaspokojenie ich wymagań. Zarząd nie kryje, że dzięki zaufaniu, jakie firma ma u klientów, zdobywa kolejne rynki i jest wiodącym europejskim dostawcą płaskiego szkła przetworzonego dla budownictwa.

Inwestycje w technologie

Dzisiaj nie sposób myśleć o zdobywaniu nowych rynków, ba, o utrzymaniu się na wymagającym, bardzo konkurencyjnym rynku, bez inwestowania w nowe technologie. Press Glass nie szczędzi na inwestowaniu w nowoczesność. Przedsiębiorstwo dysponuje najnowocześniejszym parkiem maszyn, który stale zwiększa i modernizuje. Testowane są i wdrażane nowe technologie. Firma pomaga swoim dostawcom wyznaczać kierunki rozwoju.

Taka strategia przynosi wymierne efekty. W taki sposób spółka zdobywa i utrzymuje przewagę technologiczną na rynku. Firma ma nowoczesne zakłady produkcyjne. Ich położenie, moce produkcyjne, zakres certyfikacji oraz asortyment sprawiają, że jako jedyni w tak wydajny sposób dopasowali się do zapotrzebowania rynku.

- Z klientami budowany jest indywidualny, satysfakcjonujący obie strony, długotrwały model współpracy. Jesteśmy otwarci na wprowadzanie nowych produktów i rozwiązań. Press Glass gwarantuje kompleksowość i terminowość, a partnerzy biznesowi mogą liczyć na szybką reakcję, również w momentach krytycznych - zapewniają w firmie.

W Grupie dużą wagę przywiązuje się do logistyki. Dlatego firma ma własną flotę samochodów ciężarowych i współpracuje z doświadczonymi przewoźnikami międzynarodowymi. Każdego miesiąca produkty firmy przewożone są na odległość ponad 1 mln kilometrów, a dziennie odbywa się 150 wysyłek.

Bez znakomitej jakości produkcji nie da się utrzymać wysokiej pozycji na wymagającym rynku. - Jesteśmy partnerem markowych producentów okien, gdzie podwyższona jakość produktów to warunek konieczny do prowadzenia współpracy. Nasze produkty dostosowane są do wymagań norm ogólnoeuropejskich i amerykańskich, przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach oraz indywidualnych ustaleń z odbiorcami. Cała europejska oferta produktowa spełnia wymagania oznakowania CE, a wszystkie zakłady objęte są systemami zarządzania środowiskowego ISO 14001 i zarządzania jakością ISO 9001 - podkreślają w firmie Press Glass.

Europejski sukces

Klienci mogą tu znaleźć bardzo szeroki asortyment produktów. Dzięki temu, że firma jest niezależna finansowo i organizacyjnie, ma w swojej ofercie produkty wszystkich największych dostawców szkła. Ponadto zapewnia niezależne i obiektywne doradztwo w zakresie doboru komponentów do swoich produktów.

Press Glass osiągnął sukces. Jest na europejskim szczycie w swojej branży. Właściciel firmy i menedżerowie potrafili wykorzystać przemiany polityczne i gospodarcze, jakie nastąpiły w 1989 roku. Wtedy też rozpoczęła się historia Press Glass SA. Firma powstała jako pomysł na dalsze wykorzystanie używanych maszyn, pochodzących ze szwedzkiego zakładu, produkującego szyby zespolone, należącego do spółki, której właścicielem był mieszkający w Szwecji Stanisław Żuławiński. W grudniu 1991 roku założył wraz z dwoma polskimi wspólnikami polsko-szwedzką spółkę joint venture. Jej siedziba była w Polsce, we Wręczycy Wielkiej koło Częstochowy, w halach produkcyjnych o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Firma zatrudniała 16 pracowników i produkowała szyby zespolone dla pierwszych polskich producentów okien. Po kilku miesiącach działania ówcześni właściciele zdecydowali o rezygnacji z prowadzenia biznesu i jesienią 1992 roku firma została wystawiona na sprzedaż.

W listopadzie 1992 roku 100 procent udziałów kupił Arkadiusz Muś, obecny właściciel firmy, i natychmiast rozpoczął wprowadzanie zmian organizacyjnych, mających na celu polepszenie jakości produktów i usług. Duży nacisk został położony na marketing i wizerunek firmy. To wtedy ukształtowała się również filozofia działania firmy, polegająca na wsłuchiwaniu się w indywidualne potrzeby odbiorców i ich spełnianiu. Właściciel firmy konsekwentnie budował świadomość pracowników, że obsługa jest tak samo ważna jak produkt. Istotne było wysokie zaangażowanie pracowników i umiejętność nawiązywania właściwych relacji z odbiorcami na każdym etapie współpracy. Ta filozofia działania została wyrażona w wizji, misji oraz wartościach, jakie firma uznaje za kluczowe w swojej działalności.

Znaczny wzrost konkurencyjności firmy oraz zapotrzebowania rynku na szyby zespolone spowodował, że pod koniec 1993 roku została podjęta decyzja o zakupieniu w Nowej Wsi koło Częstochowy działki inwestycyjnej z halą o powierzchni 1800 metrów kwadratowych, gdzie wiosną 1994 roku został przeniesiony zakład produkcyjny i siedziba główna. W nowych warunkach firma do końca 1994 roku osiągnęła aż trzykrotny wzrost sprzedaży w stosunku do roku 1993. Powstał długoterminowy plan rozwoju, polegający na konsekwentnym powiększaniu rynku sprzedaży i rozwijaniu parku maszynowego poprzez zakup najnowocześniejszych urządzeń do produkcji szyb zespolonych, oferowanych przez najlepszych europejskich dostawców. Efektem wciąż doskonalonego systemu zarządzania produkcją i obsługą klienta było przyznanie w 1999 r. certyfikatu ISO 9002, a następnie ISO 9001.

Nie tylko produkcja

Press Glass, jako pierwsza firma w Polsce produkująca szyby zespolone, wspomagała swoich klientów internetowym systemem kontroli zamówień. Jednym z pierwszych dużych sukcesów była realizacja szkleń strukturalnych w drapaczu chmur, będącym siedzibą firmy ubezpieczeniowej Warta w Warszawie. Od roku 1999 firma rozpoznawała również możliwości sprzedaży szyb na rynkach państw skandynawskich. Te działania zaowocowały w roku 2001 pierwszymi dostawami szyb poza Polskę. W 2001 roku Press Glass przejął również 100 proc. akcji spółki Celt-Tychy SA w Tychach, tworząc tym samym Grupę Press Glass. W 2003 roku została podjęta decyzja o budowie trzeciego zakładu produkcyjnego w Tczewie koło Gdańska, który specjalizuje się w produkcji szyb zespolonych dla producentów okien w Polsce północnej oraz Skandynawii, firma wiązała bowiem w tym czasie swoje plany rozwoju właśnie z tym rynkiem. Wszystkie zakłady firmy przeszły pozytywnie weryfikację na zgodność z wymaganiami Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.

Kolejny zakład powstał w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w podstrefie Radomsko. Pod koniec 2008 roku Press Glass wszedł w partnerstwo z Euroglas Polska i stał się udziałowcem w nowo wybudowanej hucie szkła płaskiego, zlokalizowanej w miejscowości Ujazd w Polsce. Euroglas Polska jest oddzielną w sensie prawnym spółką córką Glas Trösch Holding AG z siedzibą główną w Szwajcarii. Kolejny sukces na polu inwestycyjnym to Wielka Brytania i USA, gdzie firma ma również obecnie swoje zakłady produkcyjne. W sierpniu 2015 roku zakończono produkcję w najstarszym zakładzie produkcyjnym w Nowej Wsi.

Press Glass wspiera inicjatywy społeczne, sportowe, takie jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Szlachetna Paczka, Ex Animo, „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie”, akcja „Rak to się Leczy”, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, Śląskie Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo”, Fundacja „Przyjazna Planeta”, Fundacja „Mozaika”, Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie, Stowarzyszenie Opiekunów i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Koniczynka”, Fundacja „Słoneczko”, Hospicjum im. Św. Kaliksta w Tychach, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Program Kariera. Wśród pracowników firmy Press Glass dużym zainteresowaniem cieszy się akcja „Sport and Support”.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo