Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykład w IPN w Częstochowie. Jak wyglądały pierwsze dni wojny na naszych ziemiach? Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody...

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wykład w IPN w Częstochowie. Jak wyglądały pierwsze dni wojny na naszych ziemiach?
Wykład w IPN w Częstochowie. Jak wyglądały pierwsze dni wojny na naszych ziemiach? IPN Katowice
Jak wyglądały straty niemieckie w poszczególnych bojach w rejonie Częstochowy, nie tylko 1 września 1939 roku, ale także w kolejnych dniach? Który z nich był najkrwawszy? Która z jednostek zadała przeciwnikowi największe straty? Jakie informacje lub braki zawierają źródła niemieckie? O tych oraz wielu innych mało znanych faktach będziemy mogli dowiedzieć się już w najbliższą środę (25.01.) w Przystanku Historia w Częstochowie!

Wykład w IPN w Częstochowie

Gościem Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie (al. Najświętszej Maryi Panny 52) będzie Adam Kurus, historyk OBEN IPN Katowice. Wygłosi on wykład pt. „Cena agresji. Niemieckie straty osobowe i materialne na częstochowskim odcinku frontu w pierwszych dniach września 1939 roku. Wybrane aspekty”.

W niemieckim planie ataku na Polskę częstochowski odcinek frontu odgrywał szczególną rolę. Przez rejon Częstochowy wiodła bowiem najkrótsza droga z niemieckiej części Górnego Śląska na Warszawę. Był to zatem jeden z kluczowych kierunków niemieckiego uderzenia i to właśnie w tym rejonie nieprzyjaciel skoncentrował siły główne swej najsilniejszej 10 Armii w postaci XVI, IV i XV Korpusu Armijnego, które uderzyć miały właśnie pod Częstochową.

Pierwsze dni wojny na ziemiach częstochowskich

W pierwszych dniach II wojny światowej częstochowski odcinek frontu stał się więc areną niezwykle krwawych zmagań, które kosztowały niemieckiego agresora spore straty.

- Co rzadko jest podkreślane, 1 września 1939 roku, walczące na styku dwóch polskich armii Wołyńska Brygada Kawalerii i 7 Dywizja Piechoty, łącznie zadały nieprzyjacielowi jedne z największych strat w ludziach i sprzęcie, biorąc pod uwagę cały front polsko-niemiecki - mówi Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN Katowice.

Jak zatem wyglądały straty niemieckie w poszczególnych bojach w rejonie Częstochowy, nie tylko 1 września 1939 roku, ale także w kolejnych dniach? Jak prezentowały się one na tle ogólnych strat 10 Armii? Ile czołgów straciła niemiecka 4 Dywizja Pancerna pod Mokrą? Który z bojów był najkrwawszy? Która z jednostek zadała przeciwnikowi największe straty? Jakie informacje lub braki zawierają źródła niemieckie? O tych oraz wielu innych mało znanych faktach uczestnicy będą mogli dowiedzieć się właśnie w Przystanku Historia w Częstochowie.

Wydarzenie zaplanowano na środę, 25 stycznia. Początek o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny.

Spotkanie stanowić będzie czternasty z cyklu wykładów: II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera